Naujienų srautas

Veidai2019.12.03 20:45

Jolitos Vaitkutės parodoje – aktai iš maisto, kuriuos uždraudė rodyti per televiziją

Viktorija Lideikytė, LRT.lt 2019.12.03 20:45

Portretus iš žemės, gėlių, maisto produktų ir net baldų kuriančiai Jolitai Vaitkutei originalių idėjų netrūksta. Šįkart jos pristatytoje parodoje „#foodporn“ – kūriniai, kuriuos buvo uždrausta rodyti per televiziją: iš daržovių ir arbatos lapelių sukurti nuogų žmonių aktai. Už visų eksponatų, anot kūrėjos, slepiasi tikri žmonės, pozavę ne tik iš nuotraukų, bet ir gyvai.

Į J. Vaitkutės darbų iš daržovių parodą rinkosi ne tik gėlėmis, bet ir originaliomis dovanomis nešini svečiai – jie kūrėjai teikė morkas, imbierą, stiklainį kompoto. Darbų autorei linkėdami įkvėpimo, pažiūrėti, ką šįkart sumanė J. Vaitkutė, jos kūrybos gerbėjai rinkosi į Vilniuje esančią „Tsekh“ meno galeriją. Ten juos pasitiko ne tik įspūdingi kūrėjos darbai, bet ir svaiginantis kvapas, kurio autorė – kvapų kūrėja Aurelija Kriščiūnaitė.

„Kartą su Jolita apsikabinome ir ji pagyrė, kad skaniai kvepiu. Man tai buvo didžiausias komplimentas, nes buvau pasikvėpinusi savo pirmaisiais kurtais kvepalais“, – pažintį su menininke prisimena kvapų kūrėja. Prie J. Vaitkutės kurtų aktų parodos atidarymo lankytojai galėjo rasti stiklinius indus, o iš jų pasiimti A. Kriščiūnaitės kurtais kvapais iškvėpintus lapelius.

Vieną dieną A. Kriščiūnaitė iš J. Vaitkutės sulaukė prašymo jos parodai sukurti kvapus. „Kiekvienas kvapas yra skirtingas. Juos kurdama omenyje turėjau daržoves, iš kurių pagaminti portretai, todėl kvapai – žemiškesni, ne tipiniai, neprimena saldainių. Kvapus kūriau įsivaizduodama tą emociją ir ryšį, kuris užsimezgė tarp Jolitos ir jos darbams pozuojančių asmenų“, – portalui LRT.lt pasakoja A. Kriščiūnaitė.

„Man labai smagu, kad esate čia. Kai galvojau, kad teks šįvakar kalbėti, ignoravau ruošimosi momentą, nes buvo labai baisu. Pabandysiu sudėlioti mintis ekspromtu, čia bus mano performansas“, – savo padėką neslėpdama jaudulio renginio pradžioje pradėjo vakaro šeimininkė J. Vaitkutė.

Anot jos, nors pradžioje į galvą šovusi mintis labiau priminė pokštą, ilgainiui idėja virto kūriniu, kuris šiandien tapo „#foodporn“ paroda. „Noriu padėkoti daugeliui žmonių, kurie atėjo ir prisidėjo prie to, kas čia yra. Niekada negalvojau, kiek daug reikia padaryti, kol paveikslai galiausiai atsiduria ant sienos“, – padėkos žodžių susirinkusiems svečiams ir kūrybos proceso metu ją palaikusiam vyrui negailėjo kūrėja J. Vaitkutė, atskleidusi, jog dalis parodoje susirinkusių svečių prieš ją apsinuogino.

„Labai bijojau, bet džiaugiuosi, kad tai įvyko. Gera stovėti čia, su jumis. Atšvęsim ne tik parodos atidarymą, bet ir mano gimtadienį“, – gero vakaro svečiams linkėjo J. Vaitkutė.

Kaip rašoma prie parodoje eksponuojamų kūrinių, paroda „#foodporn“ gimė nagrinėjant ribas tarp leistinų ir neleistinų vizualinės išraiškos formų socialiniuose tinkluose. Eksponuojami 25 aktai kalba apie virtualiame ir realiame gyvenime interpretuojamą nuogumą. Už kiekvienos daržovių kompozicijos slepiasi tikri žmonės. Dalis jų prieš J. Vaitkutę nusirengė patys, kiti kūrėjai atsiuntė savo nuotrauką arba asmenukę.

Parodoje eksponuojamų darbų neleido rodyti per televiziją, bet juose vaizduojami kūnai yra mažiau nuogi, nei seksualizuotas kai kurių reklamų turinys, rašoma pristatant parodos kūrinius. Kasdien geriamos arbatos lapeliai ir valgomos daržovės sudėliotos į tinkamas vietas tampa vis kitais kūnais.

„Viskas pavyko spontaniškai ir atsitiktinai. Pati turėdama didelius kūno pokyčius ėmiau save fotografuoti. Kadangi buvau maisto menininkė, sujungiau abi idėjas į vieną, o populiarioji žyma #foodporn nugulė kaip darbų parodos pavadinimas“, – portalui LRT.lt sakė J. Vaitkutė.

„Buvo žmonių, kuriuos, kurdama aktus, nuogus pamačiau pirmą kartą. Visgi nusirengti sunku įkalbinti jų nebuvo, kadangi tai buvo mano artimiausi žmonės“, – įspūdžiais apie kūrybinį procesą dalijosi menininkė.

Pasak jos, nuogų kūnų paveikslai iš daržovių visiems kelia skirtingas emocijas. „Kai kažką matome prieblandoje, ne visada suprantame vaizdinio esmę, bet kartą pamatę jo nebegalime „atmatyti“, jis įstringa mūsų atmintin. Stebėdami mano kurtus aktus, žmonės žiūri į daržoves, bet mato nebūtinai jas. Tinkamai sudėtos daržovės žmonėms suteikia skirtingas emocijas ir vaizdinius“, – sako J. Vaitkutė.

Tarp 25 iš daržovių sukurtų aktų – vyrų ir moterų kūnai, kuriuose nuogumą kiekvienas įžvelgs skirtingai. „Įsižiūrėję įdėmiau pamatysite sviestinį moliūgą, agurką, cukiniją, raudonąjį kopūstą ir morką. Dar giliau – tikrą meilės istoriją“, – rašoma šalia vieno eksponato.

J. Vaitkutė gali pasigirti išties spalvinga ir išradinga kūrybos istorija. Anksčiau menininkė iš gėlių yra sukūrusi „Eurovizijoje“ Lietuvai atstovavusios Ievos Zasimauskaitės portretą, iš maisto produktų – austrių, midijų, kriaušių, vynuogių, sūrių, kavos, figų, desertų, daržovių, lietuviškos ruginės duonos – bei indų, dekoracijų ir žalumynų pagamino daugiau nei aštuonių metrų ilgio futbolininko Christiano Ronaldo atvaizdą, o iš baldų ir interjero detalių – savo autoportretą.

Praėjusių Velykų proga įspūdingais sumanymais stebinanti menininkė sukūrė beveik 2 metrų aukščio įspūdingų margučių kolekciją, jos darbų kolekcijoje – ir valstybės šimtmečiui skirti džemperiai bei daugelis kitų išskirtinių darbų.

Akimirkos iš J. Vaitkutės parodos atidarymo – nuotraukų galerijoje

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi