Veidai

2019.11.30 09:17

„Labas rytas, Lietuva“ – 32-eji: buvusių vedėjų prisiminimuose – ir gaisras studijoje, ir netikėti rekordai

archyviniai kadrai
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.11.30 09:17

Daugelio pamėgta LRT TELEVIZIJOS ryto laida „Labas rytas, Lietuva“ švenčia 32-ąjį gimtadienį. Per tris dešimtmečius žiūrovus žadino kone pusšimtis laidos vedėjų, kuriems tiesioginis eteris pažerdavo nemažai staigmenų ir neretai priversdavo suktis iš pačių netikėčiausių situacijų. Ši laida jau nuo pat savo gyvavimo pradžios buvo savotiškas stebuklas tų laikų televizijoje.

Lygiai prieš trisdešimt dvejus metus lapkričio 30-ąją 8 val. ryto Lietuvos televizija pradėjo transliuoti 20 min. trukmės informacinę laidą „Labas rytas“. Pirmąją laidą vedė žurnalistas Vytautas Kvietkauskas, kurio iniciatyva ši laida ir gimė. Idėją žurnalistas pasiskolino iš amerikiečių – ABC kanale nuo 1975-ųjų rodoma tokio paties formato laida „Good Morning America“.

Šiandien laida vadinasi „Labas rytas, Lietuva“, taip norėta ją pavadinti iš pat pradžių, tačiau žodžio „Lietuva“ pavadinime teko atsisakyti. „Gyvenome „vieningų respublikų“ laikais, tad išskirti Lietuvą kai kuriems vadovams atrodė nederama“, – yra pasakojęs pirmasis laidos vedėjas. Vis dėlto 2012-aisiais žodis „Lietuva“ pavadinime atsirado.

Laidos "Labas rytas" jubiliejus

Viena pirmųjų „Labo ryto“ vedėjų – ilgametė LRT TELEVIZIJOS žinių ir „Panoramos“ vedėja Eglė Bučelytė.

„Nors laida tuo metu truko 20 min., vesti ją buvo ne ką mažesnis iššūkis, nei dabar vesti trijų valandų trukmės transliaciją su įvairiais prisijungimais. Anais laikais nebuvo nei interneto, nei mobiliojo ryšio, tad tos 20 min. buvo vedėjo, turėjusio jas užpildyti, valioje. Kadangi nebuvo internetinės žiniasklaidos, norėdama paruošti spaudos apžvalgą į darbą turėdavau atvykti anksčiau ir skaityti visus to meto laikraščius, atrinkti naujienas, kurios atrodė svarbiausios ar aktualiausios.

Be to, išrinkti ir muzikinius klipus laidai taip pat buvo vedėjo pareiga. Tik klipų tuo metu apskritai nebuvo. Buvo tik LTV fonduose saugomi nufilmuoti koncertai, iš kurių galima buvo panaudoti tam tikrą ištrauką. Muzikiniai klipai, kaip mes dabar juos suprantame, apskritai buvo dar tik beužgimstantis žanras mūsų televizijoje, tad muziką savindavomės iš tuo metu Lietuvoje matomos Lenkijos ar Maskvos televizijos – gana prastos kokybės ir tik dalį kūrinio.

Netgi pamenu, kaip kažkada kolega filmavo Suzi Quatro interviu ir iš nufilmuotos medžiagos sudėliojo klipą, o muziką jam leidome iš kasetės“, – su portalu LRT.lt ji dalijasi prisiminimais.

E. Bučelytė pasakoja, kad puikia profesine mokykla jai tapo darbas „Panoramoje“ tuo metu, kai prasidėjo tautinis atgimimas, viskas keitėsi, laisvėjo.

„Galbūt „Panorama“ ir buvo ta didžioji profesinė mokykla, tačiau „Labas rytas“ buvo vienas iš etapų, kuriame galėjau elgtis laisviau. „Panoramai“ buvo skiriamas didžiausias valdžios dėmesys, ir nors ji būdavo transliuojama gyvai, laidos repeticijos buvo griežtai kontroliuojamos televizijos vadovų ir Glavlito (cenzūros įstaigos – LRT.lt).

O štai „Labas rytas“ gaudavo mažiau dėmesio ir kontrolės, juolab kad tai buvo tiesioginė laida, kokių tuometinėje televizijoje beveik nebuvo. Taigi nebuvo ir jokios ypatingos kontrolės, Glavlito, buvo tik tiesioginis eteris ir vedėjas, atsakantis už laidos turinį. Tai buvo savotiškas Lietuvos televizijos stebuklas“, – sako E. Bučelytė.

Kartą tiesioginio „Labas rytas“ eterio metu ji netgi pakvietė žmones ateiti į mitingą. „Man tai atrodė natūralu – tuo metu jau buvo prasidėjęs atgimimas, nors oficialiai apie tai dar nebuvo kalbama. Žinoma, po laidos gavau barti, o vienas Aukščiausiosios Tarybos deputatas netgi viešai piktinosi, kad kažkokia Bučelytė iš „Labo ryto“ kviečia į visokius mitingus. Tačiau buvo tokie laikai, tekdavo laviruoti tarp dviejų ugnių“, – kalba ilgametė LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja.

Su laiku pasikeitė ne tik pavadinimas, bet ir laidos trukmė – 1994-aisiais ji truko jau 40 min., o nuo 1995-ųjų pabaigos – 2 val. Dar valanda laida pailgėjo 1999-aisiais, kai laidos vedėjai su žiūrovais sveikinasi 6 val. ryto ir aktualias temas bei dienos naujienas pristato iki pat 9 val.

Ilgaamžiškumu „Labas rytas, Lietuva“ nusileidžia tik „Panoramai“ ir yra viena seniausių laidų LRT TELEVIZIJOS eteryje.

Be V. Kvietkausko ir E. Bučelytės, per daugiau nei tris dešimtmečius laidos vedėjo kėdėje sėdėjo kone pusšimtis žurnalistų: Henrikas Vaitiekūnas, Saulius Sondeckis, Algimanta Žukauskienė, Skirmantas Pabedinskas, Gražina Sviderskytė, Jogaila Morkūnas ir kt.

Tarp jų – ir šiandien LRT TELEVIZIJOS eteryje matomi veidai – Nemira Pumprickaitė (laidos „Savaitė“ vedėja), Juras Jankevičius („Klausimėlis“), Andrius Tapinas („Auksinis protas“), Raigardas Musnickas („LRT forumas“, „Dienos tema“) , Lavija Šurnaitė („Visi kalba“), taip pat šiandien su žiūrovais besisveikinantys Jovita Vitkauskė, Ugnė Siparė, Ignas Krupavičius bei šiuo metu motinystės atostogose esanti Eglė Daugėlaitė.

Darbą „Labas rytas, Lietuva“ eteryje su malonumu prisimena ir buvusi laidos vedėja, dabar vedanti LRT TELEVIZIJOS laidą „Laba diena, Lietuva“, Guoda Pečiulytė. Anot jos, ši laida – pati geriausia tiesioginio eterio mokykla.

„Kadangi laida rodoma anksti ryte, pašnekovai gali pramigti, patingėti, gali būti užsimiegoję ir juos reikia išjudinti. Be to, tiesioginiame eteryje nutinka įvairiausių kuriozų: vienas politikas mūsų pokalbio metu nusileido su kėde, kita pašnekovė netyčia išjungė stalo apšvietimą.

Niekada nepamiršiu, kaip į studiją atkeliavo bitininkas ir tiesioginiame eteryje pasiūlė paragauti savo gaminto gėrimo, jau nepamenu, kas ten buvo, galbūt pikis. Kadangi atsisakyti būtų labai nemandagu, gurkštelėjau. Atsisveikinusi su pašnekovu, toliau vedžiau laidą ir staiga pajutau, kad man niežti galvą, ant veido ir kaklo atsiranda išbėrimai. Kūrybinė grupė nerimavo, kad galiu nualpti, ir net skambino LRT seselei. Viskas baigėsi gerai, tačiau tai buvo puiki pamoka, kad tiesioginiame eteryje nereikėtų ragauti dalykų, kurie gali sukelti alergines reakcijas“, – portalui LRT.lt pasakojo G. Pečiulytė.

Yra buvę ir daugiau visokiausių nutikimų, pavyzdžiui, likus kelioms sekundėms iki tiesioginio eterio, studijoje kažkas nutiko, ėmė sklisti nemalonus kvapas, o studija prisipildė dūmų.

„Pamenu, sėdžiu su pašnekovais toje dūmų uždangoje, tačiau kalbu it nieko nebūtų nutikę. Galiausiai ir ši situacija baigėsi gerai, tačiau tai puikus pavyzdys, kad tiesioginio eterio metu negali sutrikti. Dabar, kai galiu palyginti savo patirtis laidose „Labas rytas, Lietuva“ ir „Laba diena, Lietuva“, pasakyčiau, kad dienos metu kuriozų įvyksta mažiau. Matyt, rytas – savotiškas pankavimas, kai pankuoja ir vedėjai, ir pašnekovai“, – šypsosi LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja.

Beje, „Labas rytas, Lietuva“ studijoje pasiektas ir ne vienas rekordas. 1999-aisiais aludaris iš Telšių Antanas Kontrimas savo 32 cm ilgio barzda pakėlė sklidiną statinę alaus, svėrusią 49,95 kg, o šį rekordą pagerino tais pačiais metais barzda pakėlęs „Panoramos“ vedėją E. Bučelytę, tuo metu svėrusią 54 kg.

Tais pačiais metais policininkas iš Šakių Alvydas Mulevičius pagerino ir du jam pačiam priklausiusius rekordus. Rankoje laikydamas 11 cm vinį antru bandymu persmeigė į orą mestą 5 cm storio liepinę lentą. Tokio pat storio lentą, vinį smeigdamas iš apačios, laidos svečias įveikė iš karto.

Laidai „Labas rytas, Lietuva“ – 20: archyvai ir istorija

Taigi LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ jau 32-ejus metus žadina žiūrovą netikėtais reportažais, naujausiomis žiniomis ir sporto pranešimais, spaudos apžvalgomis, pokalbiais su studijos svečiais ir smagia muzika.

„Labas rytas, Lietuva“ švenčia 32-ąjį gimtadienį! Šventiniai meduoliai, Eglės Daugėlaitės prisiminimai ir dovanos Kauno praeiviams
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt