Naujienų srautas

Veidai2019.11.20 19:14

Pristatytas naujas LRT dokumentinis filmas, kuris nukels atgal į Nepriklausomybės kovas

LRT.lt 2019.11.20 19:14

„Redde, quod debes. Nepriklausomybės kovos“. Taip pavadintas naujas dviejų dalių dokumentinis filmas, pasakojantis apie nuožmias ir Lietuvai lemtingas Nepriklausomybės kovas prieš šimtmetį. Trečiadienio vakarą pristatytą filmą šeštadienį, lapkričio 23-čiąją, Lietuvos kariuomenės dieną, išvys ir LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.

Filmo idėjos autorius ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis pasakoja, kad ši dokumentinė istorija gilinasi į karines subtilybes, lėmusias 1919 metų Lietuvos kariuomenės mūšių baigtį: Kėdainių kautynes, kai jauna, ką tik susikūrusi, kariuomenė atsilaikė prieš kelis kartus galingesnį priešą, sovietų Rusijos armiją, taip pat unikalų Zarasų mūšį, sprendusį Lietuvos likimą ir tapusį sumanios karybos pavyzdžiu.

„Tai filmas apie karines aplinkybes, apie taktinius mūsų kariuomenės vadų sumanymus. Nepriklausomybės kovų scenas šiame filme atkartoja dabartinė kariuomenė, tad į žvalgybą važiuojama nebe rogėmis, o visureigiu „Hummer“. Tačiau mes norime parodyti, kad 1919-ųjų ir 2019-ųjų kariuomenė – tai ta pati Lietuvos kariuomenė, galinti nugalėti bet kokį priešą, jeigu tauta veikia kartu“, – sako E. Jakilaitis.

Kėdainių ir Zarasų mūšių scenas, vykusiais prieš 100 metų, atkartoja Karaliaus Mindaugo husarų batalionas, kurio istorija taip pat prasidėjo prieš šimtmetį. Filmo autoriai siekia ne tik naujoviškai, bet ir kiek įmanoma tiksliau atkurti to meto įvykius, analizuoti politinį ir socialinį kontekstą, atskleisti viešai dar nežinomų faktų apie Nepriklausomybės kovas.

Vilniaus universiteto istorikas Norbertas Černiauskas kartu su dabartinės Lietuvos kariuomenės karininkais – pulkininku-leitenantu Rolandu Putniku ir majoru Egidijumi Čiūtu – eina tais pačiais sudėtingo karo su bolševikais keliais.

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė teigia, kad šis filmas – tai galimybė į šimtmečio istoriją pažvelgti šiandieninio žmogaus akimis ir pamėginti suprasti, kas lėmė, kad lemtinguose mūšiuose mūsų nepalaužė.

„Žinoma, 1919-ųjų kariuomenė ir dabartinė – 2019-ųjų – kariuomenė, sunkiai palyginamos savo karinėmis, techninėmis galimybėmis, tačiau, esu tikra, kad kariuomenės esmė išliko ta pati – tai drąsūs ir garbingi žmonės, kuriems Lietuva ir Tėvynė nėra vien tik žodžiai.

Tai žodžiai, kurie įpareigoja. Ir įpareigoja ne vien kariuomenę, ne vien visuomeninį transliuotoją. Jie įpareigoja kiekvieną pilietį, kiekvieną iš mūsų – saugoti, ginti ir niekada nepamiršti, kas ir kodėl mes esame“, – sako LRT generalinė direktorė.

Lietuvos kariuomenės dieną, šeštadienį, LRT TELEVIZIJOS žiūrovai išvys ir šį filmą, ir kitas šventines transliacijas. Daugiau informacijos – netrukus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi