Veidai

2019.11.18 15:20

Rimas Bružas: negimstame mokėdami būti tėvais

žiūrėkite vaizdo įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.11.18 15:20

„Mane liūdina statistika, kad tėvas su vaiku praleidžia vidutiniškai tik 7 minutes per dieną. Kasdien tai stengiuosi sumindyti ir savo vaikams skirti daugiau laiko“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako žurnalistas, keliautojas Rimas Bružas, vienai dienai tapęs laidos vedėju ir atsakęs į žiūrovų klausimus jam.

– Jus pristatyti sunku – esate ir žurnalistas, ir keliautojas...

– Su tais epitetais labai sudėtinga. Kartais jie priklauso nuo gyvenimo tarpsnio. Dabar mano gyvenime labai aktyvus periodas, kartais net susimąstai, kad reikia save stabdyti ir pagalvoti apie šeimą. Bet šeima irgi labai supratingai žiūri į mano veiklas. Viskas gyvenime dėliojasi ciklais ir dabar tas, kai manęs namuose būna mažokai. Šiuo metu daugybę laiko užima ekspedicijos.

Kaip žinia, ieškau daktaro Jono Basanavičiaus žmonos kapo Bulgarijoje. Manau, kad šis žmogus ganėtinai svarbus mūsų istorijai, daręs nemažai įtakos ir J. Basanavičiaus pasauliui.

Vienas didžiausių atradimų man buvo, kad Basanavičių šeima Bulgarijoje, kuri buvo išsivadavusi iš turkų jungo, buvo pirmasis moteriškosios emancipacijos pavyzdys. Ten gyvenimas vyko pagal turkiškąją tradiciją, tik įsivaizduokite, kaip reaguodavo vietos gyventojai, kai vienas svarbiausių Lomo miesto žmonių žmoną vedėsi už parankės ir demonstravo savo jausmus.

– Kokių turite hobių?

– Žmogus būna visoks, gyvena etapais ir ciklais. Šaltuoju metų laiku puikiai jaučiuosi prie molberto. Tai ilgesnė ar trumpesnė mano meditacija. Kasdien bent pusvalandį ar valandą stengiuosi nuvogti iš darbų ir atitrūkti, o teptukas rankoje, paveikslai padeda susikaupti.

Žinoma, mano gyvenime yra labai daug kelionių motociklu, kuris jau tapo savotišku darbo įrankiu. Turint tris vaikus išvažiuoti pasivažinėti tiesiog savo malonumui yra ganėtinai sudėtinga. Tačiau ekspedicijose kelionė motociklu yra būdas kalbėti apie istoriją, gyvai pamatyti, suprasti ir papasakoti. Tai ne tas pats, kas vient tik kapstytis dokumentuose, archyvuose.

– Kaip atrodo jūsų laikas su vaikais, šeima?

– Mane liūdina statistika, kad tėvas su vaiku praleidžia tik 7 min. per dieną. Tą stereotipą ar statistiką stengiuosi kasdien sumindyti ir vaikams skirti daugiau laiko. Aišku, mes negimstame mokėdami būti tėvais, mes to mokomės, to mus moko ir mūsų vaikai. Taigi kartais ir patiems tėvams reikia priminti sau savo pareigas. Vėliau tai gerąja prasmen dažnai tampa rutina ir ateina metas, kai grįžęs iš darbo, viską pamiršti ir iš tikrųjų būni tik tėtis.

– Koks mėgstamiausias jūsų maistas? Ar esate geras kulinaras?

– Namuose dar niekas neapsinuodijo. Juokinga, kad po mūsų kelionių žmonės sako, kad bekeliaudami labai daug visko paragavome ir skonis išlepo. Kaip pats juokaudamas sakau žmonai, dabar žinau 132 būdus pagaminti kebabą. Kai keliauji, neturi laiko mėgautis vietos virtuvės patiekalais ir valgai tai, ko galima įsigyti pakelėje. Tai dažniausiai yra vienoks ar kitoks kebabas.

Visas pokalbis su R. Bružu – vaizdo įraše nuo 5 min I-oje dalyje ir nuo 21.50 min. II-ojoje dalyje.

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I d. Pabėgimo kambarys saugiam eismui – bažnyčioje? Tikrai taip!
Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis II d. „Scanoramos“ žiuri pirmininkė Linde Frohlich: visada laukiu filmo, kuris mane nustebintų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt