Naujienų srautas

Veidai2019.11.07 10:45

Instaliaciją su Gretos Thunberg citata sukūręs Algis Kriščiūnas: gražiname vidinį pasaulį, o aplinką apleidžiame

LRT.lt 2019.11.07 10:45

„Mes esame šiukšlių karaliai“ – taip savo naujausią meninę instaliaciją, kurioje panaudojama ir pasaulį apskriejusi aplinkosaugos aktyvistės Gretos Thunberg citata, pavadino Algis Kriščiūnas. Kūriniu siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į tvarumo ir aplinkosaugos temas bei paskatinti atsakingą vartojimą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Primena rūpintis ne tik savimi

A. Kriščiūnas pasakoja, kad iš dviejų dalių – didžiulio paveikslo, kuriame vaizduojamas aplinkosaugos aktyvistės Gretos Thunberg knygą „How dare you“ (liet. „Kaip jūs drįstate“) skaitantis vaikas, ir iš įvairių šiukšlių pagamintos mantijos – susidedanti meninė instaliacija skirta priminti visuomenei rūpintis ne tik savimi, bet ir savo aplinka.

„Šiandien mes visapusiškai laviname, šviečiame save, gražiname savo vidinį pasaulį, bet dažnai pamirštame ir net visiškai apleidžiame aplinką, kurioje gyvename. Atrodytų, kartais net be saiko naudojamės pasaulyje esančiais patogumais visai nesirūpindami, kas atlieka po mūsų ir kur tai nukeliaus. Instaliacijoje vaizduojamas vaikas yra mūsų visuomenės atspindys – apsišvietusios, bet nerūpestingos, sėdinčios ant „išsilavinimo krūvos“, bet nepastebinčios, kad asmeninės didybės mantija pamažu virsta šiukšlėmis“, – pasakoja kūrėjas.

Kenčia net rojaus kampeliai

Menininkas atvirauja, kad apie jį supančią aplinką pirmąkart įdėmiai susimąstė prieš penkerius metus, atostogaudamas turistų menkai atrastoje Maldyvų saloje.

„Viena tos salos pusė – kaip atvirukas: žydras vanduo, baltas smėliukas, viešbutis. Tuo tarpu kita pusė atrodė kaip vienas didelis sąvartynas, kuriame vietiniai degino šiukšles. Kiti stebėjosi – kaip galima deginti šiukšles? Juk reikia išvežti, perdirbti. Bet kur jas išvežti, jei artimiausia tam tinkama vieta – už 900 km kelionės jūra? Tada supratau, kad tai – mano šiukšlės: juk tai aš gyvenu tame viešbutyje, juk tai aš po savęs palieku tiek atliekų. Anksčiau man atrodė, kad išmesiu šiukšlę ir ji dings, tačiau pamatytas vaizdas privertė susimąstyti ir paskatino norą keistis“, – prisimena A. Kriščiūnas.

Anot menininko, šiandien besaikis visuomenės vartojimas išaugęs taip smarkiai, kad nuo didžiulės taršos jau kenčia net iki šiol žmonių nepaliesti gamtos kampeliai. Pavyzdžiui, Fuerteventūros sala, kurioje A. Kriščiūnas gyvena jau kelerius metus.

„Sakoma, kad Fuerteventūroje yra vieni švariausių laukinių paplūdimių visoje Europoje. Tačiau atėjęs į paplūdimį po audros gali matyti, kad tas baltas smėliukas yra pilnas mažyčių plastiko gabalėlių – maždaug saulėgrąžos dydžio. Iš tolo jų nematyti, tačiau priėjus prie vandens pasimato, kad plastiką krantinėje galima skaičiuoti, matyt, tonomis. Šiukšlės neatgulė amžiams vien Kariotiškėse – mūsų pasaulis virsta Kariotiškėmis“, – svarsto kūrėjas.

Apžiūrėti naująją menininko A. Kriščiūno instaliaciją vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami prekybos centro „Europa“ vykstančių „Knygų dienų“ metu, taip pat po jų – iki lapkričio 27 dienos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi