Veidai

2019.10.29 22:13

LRT.lt interviu: kino žvaigždė Elizabeth McGovern – apie naują vaidmenį ir grėsmes žmonijai

Ramūnas Zilnys, LRT.lt2019.10.29 22:13

JAV aktorę Elizabeth McGovern dauguma Lietuvos žiūrovų galbūt geriausiai pažįsta iš vaidmens seriale „Dauntono abatija“ ir šįmet pastatytame to paties pavadinimo filme. Tačiau naujausias vaidmuo, apie kurį aktorė Paryžiuje papasakojo portalui LRT.lt, yra visiškai kitoks.

1898-aisiais britų rašytojas H.G. Wellsas išleido knygą „Pasaulių karas“, kuri ne sykį ekranizuota ir yra vadinama vienu garsiausių visų laikų fantastinių romanų. Bene garsiausią kine iki šiol sukurtą jo versiją 2005-aisiais pristatė režisierius Stevenas Spielbergas.

Istorija apie Žemę užpuolančius ateivius iki šiol kaitina fantaziją, o 1938-aisiais sukėlė ir skandalą Amerikoje, kai pagal ją paruošta radijo transliacija buvo tokia įtaigi, jog daugybė žmonių puolė į paniką, patikėję, jog visa tai vyksta iš tikrųjų.

Literatūros kritikai ir filosofai stebisi, jog „Pasaulių kare“ buvo daug užuominų, kurios dabar atrodo pranašingos – nuo pasakojimų apie technologijas iki pasaulinių karų.

Dabar ši istorija – vėl ekrane, ir sugrįžta net šiek tiek neįprastai.

Antradienį „Fox“ televizija pradėjo rodyti naują aštuonių dalių serialą, kuriame „Pasaulių karo“ veiksmas perkeltas į šias dienas.

Tuo pat metu apie naują savo serialą, paremtą šia knyga, prabilo ir britų transliuotojas BBC. Tiesa, nė viena pusė dėl to nesijaudina, mat serialai – išties skirtingi.

BBC serialo veiksmas sukasi senais laikais, o „Fox“ 25 milijonus eurų kainavęs serialas perkelia žiūrovus į XXI amžių.

Kartu su Prancūzijos kanalu „Canal+“ ir kitais partneriais „Pasaulių karą“ sukūrusi „Fox“ televizija prieš kelias savaites Paryžiuje surengė premjerą, kurioje parodė pirmąsias dvi serialo serijas.

Į Eliziejaus laukuose esantį „Gaumont“ kino teatrą raudonuoju kilimu žengė filmo aktoriai, tarp kurių netrūksta kino žiūrovams žinomų veidų.

Vieną pagrindinių vaidmenų atlieka Elizabeth McGovern – „Oskarui“, „Auksiniam gaubliui“ ir „Emmy“ apdovanojimui nominuota aktorė, žinoma iš „Dauntono abatijos“, filmų „Regtaimas“, „Kartą Amerikoje“, „Titanų susidūrimas“ ir daugybės kitų juostų. Šįmet ekranuose pasirodžiusi pilnametražė „Dauntono abatija“ buvo tokia sėkminga, jog netrukus pasklido kalbos, kad jau ruošiamasi filmuoti tęsinį. Bet šįsyk – ne apie tai.

Elizabeth seriale „Pasaulių karas“ vaidina sutrikusią moterį, kurią, pasaulį užklupus katastrofai, imasi globoti buvęs sutuoktinis, su kuriuo santykiai iki tol buvo įtempti. Šį vyrą vaidina airių aktorius, per 70 filmų suvaidinęs „Auksinio gaublio“ laimėtojas Gabrielis Byrne`as.

Įdomu, kad seriale vaidina ir kitas iš „Dauntono abatijos“ žinomas aktorius – britas Stephenas Campbellas Moore`as. Taip pat – prancūzų kino žvaigždė Lea Drucker, britų aktorė Natasha Little ir kiti.

Serialo, kurio pirmąsias serijas režisavo belgas Gilles`as Coullier, pristatymas Paryžiuje neapsiėjo be pokštų apie britus. Mat „Pasaulių karo“ scenos įamžintos ir Prancūzijoje, ir Londone, tad, kaip juokavo jo kūrėjai, bent jau kažką Europos Sąjungą palikti besiruošiantys britai ir europiečiai moka puikiai daryti kartu.

Pirmas įspūdis – šis serialas nudžiugins tuos, kuriems fantastiniai filmai nėra pasišaudymai su ateiviais, kalnas sprogimų ir specialiųjų efektų.

Serialui panaudoti esminiai knygos motyvai – Žemę užpuola ateiviai iš kosmoso, tačiau per pirmas dvi serijas vienas jų ekrane šmėsteli tik porai sekundžių.

Staiga žūsta milijonai žmonių, o išlikę gyvi keliauja ištuštėjusiomis, turistams gerai žinomomis didmiesčių gavėmis, stengdamiesi nesidairyti į lavonais nuklotas gatves.

Kaip visa tai įvyko? Ką daryti toliau? Kaip išgyventi? „Pasaulių karas“ iš esmės yra visas jusles kutenantis psichologinis trileris, leidžiantis pažvelgti į žmonių elgesį ekstremalioje situacijoje.

Atmosfera stingdo kraują, bet serialo veikėjai – mokslininkai, netikėtai Didžiojoje Britanijoje į katastrofos centrą patenkantis nelegalus migrantas, sutrikusi šeima, negalinti susisiekti su tėvu ir nežinanti, ar jis liko gyvas – kabinasi į gyvenimą visomis išgalėmis.

Serialas – toks įtaigus, jog jau dabar kalbama, jog tikriausiai bus pratęstas dar bent vienam sezonui.

„Ateiviai esame patys mes. Iš esmės knyga pasakoja apie egzistencines grėsmes, kurių dabar per akis. Nuo atominio karo grėsmės iki socialinės nelygybės. Reikia į „Pasaulių karą“ žiūrėti tokiu žvilgsniu – suprantant, kad iš tiesų gyvename labai sudėtingais laikais“, – per premjerą sakė G. Byrne`as.

Kitaip nei jis, E. McGovern nepraleido ir po premjeros surengto vakarėlio, kuriame nerodė nė lašo „holivudinio“ žvaigždiškumo.

Kartu su vyru, britų režisieriumi Simonu Curtisu (pora susituokusi jau 27 metus – Red.) į vakarėlį atvykusi 58-erių aktorė buvo nusiteikusi kantriai palūkėti eilėje, neprašė jokių privilegijų ir mielai pozavo asmenukėms su visais norinčiais.

Nepriekaištingai elegantiška, draugiško žvilgsnio, nuolat besišypsanti aktorė Paryžiuje davė interviu į filmo premjerą susirinkusiems žurnalistams iš viso pasaulio – susitikti su ja, kaip ir kitais aktoriais, buvo pakviestas ir portalas LRT.lt.

„Šis vaidmuo – visai kitoks nei „Dauntono abatijoje“, – nusijuokė E. McGovern. Pabrėžusi – „Pasaulių karas“ padėjo giliau į save pažvelgti ir jai pačiai.

– Serialas pastatytas pagal daugiau nei prieš 100 metų parašytą knygą. Ar jo siužetas aktualus šiandien?

– Mes gyvename pasaulyje, kuris labiau susiskaldęs, nei bet kada anksčiau. Amerikoje statomos sienos, Didžiojoje Britanijoje (aktorė gyvena šioje šalyje – Red.) mes stengiamės pabėgti nuo istorinės sąjungos su Europos.

Serialas parodo, kad kai susiduri su priešu iš išorės ir reikia išgyventi, mūsų skirtumai tampa visiškai nesvarbiais.

Pamatysite, kaip pabėgėlis, viduriniosios klasės britų šeima ir išsimokslinusi mokslininkų pora atranda ryšį, kurio įprastomis sąlygomis tiesiog nebūtų. Ir staiga visi supranta, kad visi esame žmonės – planetoje, kuri labai mažytė, lyginant su Visata.

Dalykai, kurie bus skiria, yra sukurti mūsų pačių, tai visiškai dirbtinės, mūsų pačių sukurtos sienos. Kurios yra visiškai beprasmės, kai pagalvoji apie didesnį paveikslą.

Įdomu pagalvoti, jog reikia grėsmės, priešų iš išorės, kad suvoktume, jog tarpusavyje turime kur kas daugiau bendro, nei manome. Jei kyla gyvybės ar mirties klausimas, žmonės būtini vieni kitiems. Todėl man ši istorija atrodo tokia jaudinanti ir svarbi šiandien.

– Seriale su G. Byrne`u vaidinate buvusius sutuoktinius, kurių santykiai pirmojoje serijoje atrodo keisti ir įtempti. Ar galite papasakoti daugiau?

– Serialo pradžioje jie atrodo kaip pora, kurios santykiai visiškai subyrėjo. Jie gyvena atskirai. Mano veikėja sugebėjo žengti į kitą gyvenimo etapą, santuoka tikrai baigta.

Tačiau tada jie abu lieka be nieko ir turi tik vienas kitą. Jiems būtina išgyventi. Barjerai tarp jų pamažu pradeda griūti. Istorijai vystantis, mano herojei pradeda darytis nebeaišku, kodėl anksčiau manė, kad jos vyras – netikęs. Nes jie – vėl kartu.

Serialas įdomiu rakursu nagrinėja jų asmeninius santykius. Jie pradeda iš naujo, bet, deja, iškart yra problema – įsipynęs melas. Pamatysite ir suprasite pirmosiose dviejose serijose. Ta situacija tik blogės ir pūliuos, serialo siužetui vystantis. Bet iš esmės Gabrielio personažas – neblogas vyrukas. (Juokiasi).

Žinote, jo vaidmuo yra neįtikėtinas. Bilas, kurį vaidina Gabrielis, yra visiškai nenuspėjamas. Pavyzdžiui, jis seriale padaro kai ką baisaus, ir tada kyla klausimas – ar tai padarė, kad mano veikėjai būtų lengviau, ar norėjo jai gero, o gal padarė dėl to, kad yra savanaudis ir bando tą moterį išsaugoti šalia savęs. Tiek daug klausimų, ir jokių paprastų atsakymų. Tiksliau – visi atsakymai teisingi.

Galiu spėti, kad serialo žiūrovams Gabrielio personažas patiks. Ir tai savaip keista, nes jis tikrai turi nemalonių bruožų.

– Ką naujo apie vienas kitą sužinojote, filmuodamiesi kartu?

– Aš be jo nebūčiau išgyvenusi. (Juokiasi). Žiūrint serialą bus sunku tuo patikėti, nes siužetas – niūrokas, bet didžiąją filmavimo dalį mes nuolat juokėmės. Gabrielis turi puikų humoro jausmą. O gal tai buvo mūsų psichologinė reakcija, gynyba, nes pati serialo atmosfera tikrai slėgė.

– Visai neseniai pasirodė filmas „Dauntono abatija“, sulaukęs didelės sėkmės. Jūsų vaidmuo jame – visiškai kitoks. Ar dar ir dėl to filmuotis „Pasaulių kare“ buvo smagu? Norėjosi pakeisti personažą?

– Žinoma. Pajutau didžiulį malonumą, kai „Pasaulių kare“ galėjau mūvėti džinsais ir voliotis purve.

Visi žinome, kad „Dauntono abatija“ – visai kitoks filmas. Korsetai, suknelės ir visa kita. Kartais ten jausdavausi lyg su tramdomaisiais marškiniais. Vaidmuo – moters, kuri negali pati daryti pernelyg daug sprendimų. Po daugybės valandų, praleistų filmuojantis tame filme ir prieš tai buvusiame „Dauntono abatijos“ seriale, atsidurti visiškai kitokiame vaidmenyje buvo didelis džiaugsmas ir laisvė.

Net jei ir „Pasaulio karų“ istorija – tamsi, filmuodamasi šiame seriale jutau džiaugsmą. Žinau, pamačiusiems serialą tai atrodys keista. Bet žiūrėdami žinokite, kad mes gerai leidome laiką.

– Šiomis dienomis nuolat kalbama apie „Brexitą“. Serialas filmuotas Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje, aktoriai – ir iš žemyninės Europos, ir britai, pusę serijų režisavo belgas. Ar taip yra įdomiau?

– Žinoma. Režisierius – belgas, filmavimo komanda – prancūzai, Gabrielis – airis. Man atrodo, kad tai suteikia serialui visai kitokį atspalvį, nei viskas būtų daryta, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje. Serialas – apie pasaulinę katastrofą, ir logiška, kad jame dalyvauja daug tautų. Ne tik kadre, bet ir už kadro.

– Knyga, pagal kurią pastatytas serialas, yra įdomi ir tuo, kad analizuoja žmogaus reakciją, kai jis patiria milžinišką traumą. Ar tai nagrinėja ir serialas?

– Taip, ir tai viena priežasčių, dėl kurių šis darbas man buvo toks išskirtinis ir ypatingas. Taip, seriale jūs pamatysite ateivius – keistus padarus, kurie kelia baimę, bet tam nėra skirta daug laiko ekrane.

Svarbiausia – ne tai, o žmogaus elgesio bruožai tokioje situacijoje. Ar žmogus nori išgyventi? Kaip jis bandys tai padaryti? Ko vertas tampa gyvenimas, kai akimirksniu viskas apsiverčia aukštyn kojom? Tai kur kas įdomiau, nei galvoti, ar ateiviai apskritai egzistuoja. Nes kas žino, apie tai galima spėlioti amžinai. Manau, kad žmonių gyvenimas ir jo taisyklės yra pati didžiausia paslaptis.

– Kokias mintis, jūsų nuomone, šis serialas turėtų sukelti žiūrovams?

– Tikiuosi, kad privers susimąstyti. Kokia yra svarbiausia priežastis gyventi? Manau, kad visi sau pasidarys skirtingas išvadas.

Bent jau man, baigus filmuotis, liko išvada, kad svarbiausia yra meilė vienas kitam. Kai nieko nelieka, tik tai gali pastūmėti į priekį. Bet kitiems gali atrodyti visiškai kitaip.

Tikiuosi, kad serialas bent jau paskatins žiūrovus atsijungti nuo kasdienybės ir užmegzti vieną kitą prasmingą pokalbį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt