Veidai

2019.10.31 08:03

Arūnas Valinskas ragina kritikuojančius televizinį turinį: pakelkite užpakalius ir padarykite, kad būtų ką žiūrėti

LRT TELEVIZIJOS laida „Visi kalba“, LRT.lt2019.10.31 08:03

35-erių metų stažą televizijoje turintis Arūnas Valinskas tikrai žino, kas yra televizija ir kur link ji eina. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Visi kalba“ jis sako – pamirškite, kad televizija išnyks, ir kritikuoja teigiančius, kad per televizorių nėra ką žiūrėti. Anot jo, tai tas pats, kas nuėjus į bibliotekos vaikų skyrių sakyti, kad nėra ką skaityti.

Visi kalba – per televizorių nėra ką žiūrėti ir apskritai greitai televizijos išvis neliks. Tačiau, pasak A. Valinsko, tokios frazės, kaip „Televizoriaus aš nežiūriu“, yra tiesiog perdėtos.

„Paskaitai komentarus: „Kaip galėjo tame projekte pasodinti tokius teisėjus?“, „Gale, kur dainavo, išvis kažkokie vėjai.“

Kai atsirado kinas, visi pranašavo, kad mirs teatras. Kai atsirado televizija, visi aiškino, kad dabar tikrai numirs kinas. Kai atsirado internetas, visi aiškino, kad dabar tikrai numirs televizija“, – kalba pašnekovas.

Jo nuomone, reikėtų kalbėti ne apie kažkurios kultūrinės srities išnykimą, o visų sričių simbiozę. „Matome, kiek daug teatro yra kine, kiek daug kino – televizijoje. Tai tik transformacija, o ne ėjimas susinaikinimo link. Pamirškime, kad televizija išnyks“, – pažymi jis. Vis dėlto kas kita kalbėti apie televizinės produkcijos kokybę.

„Visada gali užeiti į biblioteką, nueiti į vaikiškų knygelių skyrių ir sakyti: nėra ką skaityti. Lygiai taip pat ir su televizija: gali liepti sau ieškoti to, ko tau reikia, arba gali paimti televizinį burgerį, kurį tau kiša jau sukramtytą“, – mintimis dalijasi A. Valinskas.

Profesionalas – ne tas, kuris visą laiką pataiko, o tas, kuris prašauna rečiau už kitus.

Tokios laidos, kaip „24 valandos“ ar „TV pagalba“, anot jo, yra paties žemiausio lygio televizinė produkcija, kuri rodoma dėl to, nes yra žiūrima. Žinomas laidų vedėjas įsitikinęs, kad tai sukuria uždarą ratą, kuris dar ir visą laiką leidžiasi žemyn: „Tai gyvatė, kuri ryja savo uodegą.“

Vis dėlto mūsų televizijoje galima surasti ir labai geros produkcijos, teigia A. Valinskas. „Verkšlenimas neatpalaiduoja žiūrovo nuo poreikio įprasti rinktis“, – sako jis.

Paklaustas, ar yra kada jautęs gėdą už kolegų sukurtą produkciją, pašnekovas neslepia, kad yra, ir pamini „violetinę istoriją“. „Tai buvo gėda, skaudu, kad žmonės turi tokią žemą savo vidinio cenzoriaus kartelę“, – atvirauja jis.

A. Valinskas neneigia, kad ir už savo sukurtą produkciją yra buvę gėda: „Tie, kurie dirba televizijoje, puikiai žino: jeigu dirbi, neklysti negali. Profesionalas – ne tas, kuris visą laiką pataiko, o tas, kuris prašauna rečiau už kitus.“

Jis taip pat teigia, kad neretai už tai, ką sukurdavo, būdavo tarkuojama ir „Dviračio šou“ kūrybinė komanda.

„Sykį iš Užsienio reikalų ministerijos net gavome įspėjimą, apie tai parašė Estijos laikraščiai. Remigijus Vilkaitis, būsimasis kultūros ministras, vaidino tokį estą. Už nugaros – Estijos ambasada ir vėliava. Jis gyrėsi, kad Estijoje – viskas geriau nei Lietuvoje. Buvo frazė: „Mes, estai, turime patį didžiausią povandeninį laivą pasaulyje, vadinasi „Estonia“. Įgula – maždaug 800 narių“, – pasakoja žinomas laidų vedėjas.

Iš tiesų estų laivas „Estonia“ 1994 m. nuskendo. Iš 989 plaukusių žmonių išgyveno tik 137.

A. Valinskas pritaria minčiai, kad Lietuvoje – per didelė televizijos kanalų konkurencija, t. y. televizijos kanalų esamam gyventojų kiekiui – per daug.

Mielas jaunimėli, jūs nedarote to tik todėl, kad paprasčiausiai nesugebate. Norėtumėte – padarytumėte.

„Kai yra didžiulė konkurencija, trūksta žmonių, kurie gali gaminti produkciją. Dabar norinčiam bandyti jaunimui visi keliai atviri. Savo kišenėje turi kilnojamąją televizijos stotį [telefoną – red. past.] – gali nusifilmuoti. Jeigu paruoši įdomų turinį, bet kuris portalas jį transliuos. Jeigu bus daug peržiūrų, tave gali perkelti ir į pagrindinį eterį.

Jaunimas, kuris verkia ir sako: per televiziją nėra ko žiūrėti, nes viską užsėdę seni pliki pirdžiai... Mielas jaunimėli, jūs nedarote to tik todėl, kad paprasčiausiai nesugebate. Norėtumėte – padarytumėte. Pakelkite užpakalius ir darykite tas geresnes laidas, kad būtų ką žiūrėti“, – sako jis.

Kartu su žurnalistu Andriumi Tapinu laidą „Auksinis protas“ vedantis ir kuriantis A. Valinskas džiaugiasi, kad yra tokių laidų poreikis ir žmonės nori lavintis.

„Mus labai džiugina, kad tai daroma šeimomis, kai sėdi, žiūri tėtis, mama, seneliai, anūkai, kažką išgirsta, nežino, lenda į knygą... Niekas labiau nelavina jauno žmogaus, kaip knyga. Ir ypač, kai ją varto mama ar tėtis. Tai pats švenčiausias pavyzdys“, – įsitikinęs jis.

A. Valinskas tikina, kad prasidėjus naujam televizijos sezonui jis pažiūri visas to sezono visų kanalų naujas laidas ir projektus, tada atsirenka ir žiūri tai, kurių laidų evoliuciją jam įdomu stebėti. Jis pažymi, kad yra laidų, kurias stebi jau daugybę sezonų.

„Mano sekmadienio rytas neįsivaizduojamas be „Gustavo enciklopedijos“ ir „Tūkstantmečio vaikų“, – sako jis.

Ar, A. Valinsko nuomone, efektyvu į laidas pasikviesti „influencerių“ tikintis, kad jie pritrauks daugiau žiūrovų? Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Arūnas Valinskas apie televizijoje padarytas klaidas: „profas“ yra ne tas, kuris visada pataiko, o tas, kuris prašauna rečiau už kitus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt