Veidai

2019.10.28 15:15

50-metį švenčiantis Rytis Zemkauskas: linkiu sau būti mažesniu kvailiu

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2019.10.28 15:15

Spalio 28-ąją žurnalistas, televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris Rytis Zemkauskas mini 50-metį. „Pagrindinės mano temos šiandien yra filosofinės. Esu išvykęs apmąstyti ir esu pats su savimi, su Platonu, su M. Proustu, su muzika, kurią mėgstu, su jūra, kuri yra šalia manęs. Nes jūra geriausiai atspindi amžinybę“, – portalui LRT.lt sako pašnekovas.

R. Zemkauskas pripažįsta – 50-mečio kaip tam tikro lūžio pojūtis aplankė ir jį. „Mano tėvas yra labai gerai pasakęs: „Žinai, sulaukęs 50-ties, žmogus pradeda turėti nuosavų minčių.“ Nuosavų, tai turima omenyje iš vidaus ateinančius sprendimus, ne padiktuotus išorės. Apibendrinimus, kuriuos atneša šiokia tokia sukaupta patirtis. Mintis, kurias pats sukūrei, o ne kažką girdėjai ar pakartojai“, – aiškina televizijos laidų vedėjas.

Įprastai gimtadienių R. Zemkauskas sako nesureikšminantis ir neretai juos praleisdavo dirbdamas. Pašnekovo įsitikinimu, geriausias būdas atšvęsti – užsiimti prasminga veikla. „Gimtadienis yra tik simbolis, tik mūsų laiko skaičiavimo dalykai, bet kartu jis susijęs ir su žmogiškąja drama. Tu artėji link tam tikros kulminacijos ir dramos taisyklės reikalauja herojaus veiksmų“, – dėsto pašnekovas.

Vis dėlto šįkart jubiliejinei sukakčiai skirti didesnę reikšmę ir pabūti vienumoje jis pasirinko sąmoningai: „Man atrodo, laikas nuo laiko turi apmąstyti, ką darai, kas tu esi, ko tau iš tiesų reikia. Pasirinkau šitą tašką kaip progą apmąstymams, nes man taip buvo patogu. Noriu apgalvoti, susumuoti, ką supratau iki šiol ir dar kartą priminti sau, kad kiekviena diena yra stebuklas.“

R. Zemkauskas teigia, kad gyvenimą įprasmina faktas, kad visi neišvengiamai artėjame prie mirties. „Aš visada džiaugdavausi, kad dar ne gimtadienis. Dar ne 18-lika, dar ne 30-imt, dar ne 50-imt. Man labai patinka šis pasaulis, man labai įdomu jame būti. Natūralu, kad bėgantis laikas tau ir duoda, ir iš tavęs atima“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Jis sako tikintis, kad gyvenimo prasmę jau atrado. „Mano įsitikinimu, gyvenimas yra atsitiktinai mums tekęs stebuklas, galimybė pabūti šiame nuostabiame šviesiame pasaulyje. Todėl prasmė yra saugoti šį buvimą ir padėti patirti gyvenimo stebuklą kitiems. Suteikti gyvybę arba tiesiog padėti gyvybei būti. Taip atsiranda kasdienybės etika. Maždaug tą turi galvoje vienas mano mokytojų Antanas Mockus, kuris sako, kad „gyvenimas yra šventas“, – komentuoja R. Zemkauskas.

Paklaustas, ko palinkėtų sau jubiliejaus proga, pašnekovas įvardija esminę siekiamybę. „Linkiu sau būti mažesniu kvailiu. Visą gyvenimą kovojau su savo kvailumu, jis pagrindinis mano priešas. Visos mano niekšybės, visos klaidos atsiradusios iš kvailumo.

Kvailumas – tai ne nežinojimas. Nežinojimas savaime dar nėra problema. Kvailumas yra nenorėjimas sužinoti, atsisakymas įdėti pastangų suprasti. Kvailumas – tai užsispyrimas neklausyti protingesnių už save. Vaikščioti ratais, visada kliūti už to paties akmens ir nepasistengti sustoti bei pagalvoti, kodėl aš taip darau. Norėčiau, kad šio kvailumo manyje būtų mažiau“, – sako R. Zemkauskas.

Vakaras su Antanu Mockumi
Kultūros sostinė: kultūra ir ekonomika
Kultūros sostinė: kokios kultūros vietos mus traukia?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt