Naujienų srautas

Veidai2019.10.23 13:10

Nobelio premijos laureatų Taikos apdovanojimą gavusi Sharon Stone apie AIDS: svarbu ne kova, o švietimas

LRT.lt 2019.10.23 13:10

Prieš šešerius metus spalio 23 d. Holivudo aktorė Sharon Stone atsiėmė Nobelio premijos laureatų jai įteiktą Taikos apdovanojimą už indėlį kovoje su ŽIV ir AIDS. Daugiau nei dvidešimtmetį ligos aukoms padedanti aktorė pažadėjo iš kovos su AIDS nesitraukti tol, kol nebus išrasta efektyvi vakcina, padėsianti užkirsti kelią ligos plitimui.

Garsi Holivudo aktorė, filmo „Esminis instinktas“ žvaigždė ir „Oskaro“ laureatė Sharon Stone – ne tik pramogų pasaulio garsenybė, bet ir aktyvi žmogaus teisių gynėja bei filantropė.

Moteris aktyviai remia krūties vėžio tyrimus, 2005 m. padėjo nuo uragano Katrina nukentėjusioms aukoms, dar 1993 m. įkūrė fondą „Planet Hope“, skirtą padėti namų neturinčioms ar smurtą patiriančioms motinoms ir jų vaikams.

AIDS ir ŽIV gydymui bei prevencijai aktorė skiria jau daugiau nei dvidešimt savo gyvenimo metų. Prisijungusi prie AIDS tyrimų fondo „AmfAR“, Sh. Stone keliauja po pasaulį, kalba apie ligos gydymo svarbą, budina visuomenės sąmoningumą ir padeda rinkti lėšas, reikalingas ligos tyrimams.

Pradėjusi veiklą kovoje su AIDS ir ŽIV, aktorė prižadėjo veiksmų imtis tol, kol bus išrasta efektyvi vakcina nuo AIDS. Davusi pažadą, ji iki šiol tęsia pradėtus darbus.

Anot Sh. Stone, kalbant apie AIDS sunkiausia sulaužyti visuomenėje paplitusius stereotipus. „Blogiausia yra apsimesti, kad kas nors tiesiog pradings, jei tai ignoruosime. <...> Abejingumas ir baimė yra didžiausias iššūkis bandant užkirsti kelią šiai ligai“, – sakė ji žurnalui „Haute Living“.

Nors susilaukė pagyrų, kad savo veiksmais ŽIV ir AIDS pacientams suteikia vilties, jog liga gali būti įveikta, prieš šešerius metus apdovanojimą Varšuvoje atsiimdama Holivudo aktorė pabrėžė, kad, nepaisant medicininės pažangos, kova su AIDS dar nėra nugalėta.

„Kiekvieną minutę nuo AIDS miršta vaikas“, – 2013 m. per ceremoniją sakė ji. Sakydama padėkos kalbą, aktorė ragino atsisakyti neigiamos išankstinės nuomonės apie ŽIV užsikrėtusius ir AIDS sergančius asmenis.

Tiesa, pagrindinis Sh. Stone tikslas yra ne kovoti, o šviesti visuomenę. „Šviesti visuomenę apie realią ligos statistiką, jos plitimo būdus, aiškinti, kodėl žmonės ja suserga ir kaip galime atpažinti jos simptomus yra pagrindinės žinutės, kurias turime siųsti pasauliui, – aktorę cituoja „Haute Living“. – Tikime mokslu ir drąsiais mokslininkais, kurie atsiduoda gydymo menui.“

Nobelio taikos premijų laureatų komitetas kasmet skelbia Taikos apdovanojimo nugalėtoją, kuris renkamas iš pasaulio kultūros ir pramogų atstovų, siekiančių atkreipti dėmesį į svarbias pasaulines problemas.

Šį apdovanojimą yra pelnęs JAV aktorius Seanas Pennas, grupės „U2“ vokalistas Bono, aktoriai George`as Clooney ir Donas Cheadle`as.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi