Veidai

2019.10.08 08:23

Džokerį suvaidinęs Joaquinas Phoenixas vaikystėje prisistatinėjo pramanytu vardu

LRT.lt2019.10.08 08:23

Pagrindinis neseniai kino teatruose pasirodžiusio filmo „Džokeris“ aktorius Joaquinas Rafaelis Phoenixas Bottomas garsėja aktorine meistryste ir krūva per savo karjerą susižertų apdovanojimų. Tačiau mažiau kam žinoma, jog jaunystėje aktorius buvo pasivadinęs kitu vardu, 2010 m. apie save sukūrė apgaulingą dokumentiką, o 2012 m. „Oskarus“ išvadino nesąmone.

Dar vaikystėje J. Phoenixas kartu su broliu ir seserimis, norėdami padėti sunkiai šeimą išmaitinantiems tėvams, Los Andželo gatvėse rengdavo pasirodymus, kurių metu šokdavo, grodavo ir dainuodavo. Netikėtai vaikus pastebėjo Holivude dirbanti talentingų vaikų agentė Iris Burton, kuri jiems pasiūlė pradėti filmuotis reklamose.

Aktoriaus karjerą J. Phoenixas pradėjo dar vaikystėje. Jo debiutas didžiuosiuose ekranuose įvyko 1982 m., kai aktoriui tebuvo vos 8-eri. Tada jis nusifilmavo seriale „Seven Brides for Seven Brothers“ (liet. Septynios nuotakos septyniems broliams).

Aktoriaus tėvų Johno Lee Bottomo ir Arlyn Dunetz gyvenimas nebuvo nuobodus. 1969 m. susituokusi pora tapo religinės sektos nariais ir leidosi į kelionę po Pietų Ameriką. Po kurio laiko sutuoktiniai iš sektos nusprendė pasitraukti.

1978 m. į Šiaurės Ameriką sugrįžusi šeima nutarė pasikeisti pavardę ir tapti Phoenix. Iš mitologinio paukščio, prisikeliančio iš pelenų, pavadinimo kilusi pavardė simbolizavo naują šeimos gyvenimo pradžią.

Maždaug tuo metu J. Phoenixas viešumoje pradėjo prisistatinėti vardu Leafas Phoenixas (liet. Lapas Feniksas). Taip jis norėjo susitapatinti su savo broliais ir seserimis, kurių vardai taip pat simbolizavo gamtą – broliu River (Upelis), seserimis Rain (Liūtis), Liberty (Laisvė) ir Summer (Vasara).

Kaip yra pasakojęs pats aktorius, Leafu jis sugalvojo pasivadinti prisiminęs, kaip mėgo lauke su tėvu grėbti lapus. Išgalvotu vardu aktorius prisistatinėjo ir buvo vadinamas maždaug iki 15-os.

Pelnęs apdovanojimą už geriausią jaunuolio vaidmenį, J. Phoenixas nutarė trumpam pasitraukti iš ekranų ir leidosi į kelionę – su tėvu keliavo po Meksiką ir Pietų Ameriką.

Netrukus perdozavęs narkotikų mirė vyresnis aktoriaus brolis. J. Phoenixo skambutį pagalbos tarnybai ir jo pagalbos prašymą po brolio mirties transliavo populiariausios JAV radijo ir televizijos stotys. Po šio įvykio aktorius metams visiškai pasitraukė iš viešumos.

Visgi sugrįžęs po pertraukos aktorius rimtai ėmėsi darbų – iš viso jis suvaidino daugiau nei 30 filmų, tarp jų – kino juostoje „Ruandos viešbutis“, psichologiniame trileryje „Kaimas“, filmuose „Ji“, „Ženklai“, „Tarp dviejų mylimųjų“, „Gladiatorius“, „Ties jausmų riba“ ir kt.

Aktorius už puikią vaidybą pelnė nemažai apdovanojimų. 2006 m. už vaidybą kino juostoje „Ties jausmų riba“ laimėjo Auksinį gaublį, buvo nominuotas trims „Oskarams“.

J. Phoenixas užsiima labdaringa veikla, aukoja humanitarinėms organizacijoms, taip pat yra maisto tiekimu Sovete, Afrikoje, besirūpinančios organizacijos „The Lunchbox Fund“ valdybos narys.

Jis taip pat yra pelno nesiekiančios organizacijos „PETA“ narys, garsėjantis aktyvia veikla už gyvūnų teises ir veganiškos mitybos propagavimu.

2010 m. kino ekranuose pasirodė netikra dokumentika „I‘m still here“ (liet. „Aš vis dar čia“), kurioje buvo skelbiama, kad J. Phoenix atsisako aktoriaus karjeros ir žengia nauju keliu – ruošiasi tapti hiphopo muzikos atlikėju.

Aktorius iš tiesų viešumoje skelbė ketinantis imtis pokyčių. Kad visa tai buvo netiesa, paaiškėjo tik pasirodžius filmui, kuris susilaukė nemažai kritikų dėmesio.

2012 m. aktorius įsivėlė į nedidelį skandalą, kai už nuopelnus kino industrijoje skiriamus „Oskarus“ pavadino nesąmone. Vėliau, duodamas interviu, jis atsiprašė ir pripažino, jog šie apdovanojimai – puiki iniciatyva, skirta pagerbti ir įvertinti nusipelniusius kino kūrėjus.

Neseniai Lietuvos ekranuose pasirodžiusio filmo „Džokeris“ režisierius Toddas Phillipsas pasakojo, kad šio kino filmavimo metu J. Phoenixas kartais tiesiog išeidavo iš filmavimo aikštelės.

„Vargšeliai kiti aktoriai galvodavo, kad kažką ne taip padarė. Tačiau jie buvo niekuo dėti. Taip jis elgdavosi dėl paties savęs – sakydavo, kad negali įsijausti į vaidmenį“, – pasakojo režisierius.

Pats aktorius apie vaidmenį filme „Džokeris“ pasakojo, kad sunkiausia jam buvo laikytis dietos ir numesti 23 kilogramus.

„Pasirodo, (spartus didelio kūno svorio netekimas) paveikia žmogaus psichologiją. Tu išties imi kraustytis iš proto, kai per tokį trumpą laiką netenki šitiek svorio“, – sakė jis portalui „People“.

Parengta pagal „People“, „Insider“, „The Guardian“.