Veidai

2019.10.20 14:16

Dovilė Filmanavičiūtė: dabar esu tik mama ir būsiu ja tiek, kiek reikės

LRT TELEVIZIJOS laida „Stilius“, LRT.lt2019.10.20 14:16

Ir pati reklamos kūrėja Dovilė Filmanavičiūtė postringaudavo apie mamas, kurios gimus vaikui nori kuo greičiau grįžti į darbą ar užsiimti kitomis veiklomis, kitaip tariant – būti daugiau nei mamos. Šis mąstymas dainininkei grįžo bumerangu – dabar ji norinti būti tik mama. Vaiko gimimas sustiprino ir jos su vyru Aurimu santykius – D. Filmanavičiūtė prisipažįsta jį įsimylėjusi dar kartą.

Dar visai neseniai D. Filmanavičiūtę buvo galima matyti vakarėliuose arba vakarojančią draugų kompanijoje. Tada daugeliui nė neatrodė, kad ji, kaip ir daugelis moterų, svajoja apie šeimą ir vaikus.

Žinoma reklamos kūrėja ir dainininkė visgi pripažįsta, buvo metas, kai jos antroji pusė jai vis mesteldavo vieną kitą repliką, kai ji grįždavo namo paryčiais. Tačiau atėjus akimirkai, kai D. Filmanavičiūtė sužinojo, kad laukiasi, jiedu su Aurimu nepuolė skalambyti visam pasauliui geros naujienos, džiaugsminga žinia pasidalijo tik su pačiais artimiausiais.

„Aš norėdavau, bet kai supranti, kad artėjame, tu išsigąsti ir pagalvoji: o gal dar reikia truputėlį padirbėti, dar neuždirbome visų pasaulio pinigų, neapkeliavome visų pasaulio šalių. Keistas stereotipinis jausmas viduje, kurio akimirksniu nebelieka, kai sužinai tą naujieną“, – kalba pašnekovė.

Dabar D. Filmanavičiūtei jųdviejų reakcija į šią naujieną kelia juoką: „Nei mes labai nustebome, nei mus iš koto išvertė. Mes tiesiog susiskambinome ryte ir aš sakau: tu žinai, mes turėsime kūdikį. O jis atsakė: o, gerai, aš šiandien gal padirbėsiu iš namų, eikime papietauti.“

Anot moters, visi, kas juodu pažįsta, žino, kad ši pora truputį „trenkta“. Žinia apie gimsiantį jųdviejų kūdikį turbūt daugiau graudulio ir šoko gerąja prasme sukėlė poros šeimoms, kurios vis mesteldavo klausimų, kada vestuvės ir kada vaikai.

„Tai dabar bent vestuvių klausimą atstūmėme, niekas taip nebeklausinėja, kada jos“, – pažymi D. Filmanavičiūtė.

Kaip sako pašnekovė, jų su Aurimu gyvenimą galima drąsiai skirstyti į gyvenimą iki Kristijono gimimo ir gyvenimą po to. Žinoma dainininkė nenori meluoti nei sau, nei kitiems ir tikinti, kad buvo pasiruošusi pirmojo vaiko atsiradimui, žinojo, kas jos laukia. Atvirkščiai, tikina, buvo apėmęs visiškas neapibrėžtumo jausmas, ar tikrai susitvarkys su naujomis mamos pareigomis, ar mokės elgtis kritinėse situacijose.

Kai tik supanikuodavau, kad nieko nesugebėsiu, Aurimas man grubiai sakydavo: klausyk, laukuose vaikai gimė, tai ir šitas gims.

Tačiau laukdamasi žinoma moteris stengėsi išlikti rami, vaikščiojo į kino teatrą, lankėsi parodose, spektakliuose – užsiėmė jai įprasta širdžiai miela veikla. Dabar gyvenimas pasikeitė, bet panika, kuri, tikėjo, bus, taip ir neprasidėjo.

„Kaip, pavyzdžiui, vaikas verkia ir tu nežinai, ką daryti, nesupranti, kas jam yra, ir nežinai, kaip jam padėti. Aš kursų nelankiau. Gal tos, kurios į juos vaikšto, rimčiau ruošiasi, joms viskas paprasčiau. Bet atrodo – kad ir perskaitei tą kūdikio priežiūros vadovą, staiga gal nieko nebežinosi“, – dar visai neseniai lankiusiomis mintimis dalijasi D. Filmanavičiūtė.

Tačiau šie kamuojantys buitiniai išgąsčiai greitai išgaravo, nes šalia moters visada buvo tikra ramybės oazė – Aurimas.

„Kai tik supanikuodavau, kad nieko nesugebėsiu ir kaip man reikės gimdyti, Aurimas man taip grubiai sakydavo: klausyk, laukuose vaikai gimė, tai ir šitas gims. Tai taip kažkaip mes ir susitvarkėme“, – pasakoja dainininkė.

Ji tikina puikiai suprantanti, kaip galima susirgti pogimdyvine depresija, kai negali miegoti naktį arba niekas nepadeda auginti vaiko. „Negaliu net įsivaizduoti, kaip turi būti sunku toms mamoms, kurios augina vaikus vienos“, – sako D. Filmanavičiūtė.

Būsimas vyras Aurimas jai leidžia atsipūsti ir neišprotėti nuo kasdienių rūpesčių bei rutinos. Tuo tarpu ji pati į motinystę stengiasi žvelgti su humoru – juk taip yra lengviau.

„Moterys, kurios žindo vidury kavinės – gal kažkam nepatogu. O dabar vaikas klykia, aš bėgu Gedimino prospektu, vidury Katedros [aikštės] viską išsitraukiu, nes man svarbu, kad jis tik pavalgytų ir kad mes nebegąsdintume miesto.

Ta motinystė visokia. Kartais galvoju, kad kas su mano humoru ne visai, pamanys – va [sukioja pirštą prie smilkinio – aut. past.]. Aurimui sakiau, aš parduosiu šitą vaiką, man jo nebereikia, kur čia tas aukcionas. Tai paskui juokėsi visos aplinkui, sakė, gerai, kiek kainuotų, imam“, – kalba pašnekovė.

Krūtinė išmesta, atrodo, tu nieko daugiau nedarai, tik maitini. Labai svarbu, kad šalia yra pagalba. Turi galvą kažkur padėti, kad visai blogai nepasidarytų.

Kai viskas daroma su meile ir humoru, ir vaikas atsikėlęs žiūrės į tave ir kikens, sako D. Filmanavičiūtė. Tačiau būna sunkių dienų, kai reikia į ką atsiremti, tad moteris džiaugiasi, kad pagalba – visada šalia.

„Krūtinė išmesta, atrodo, tu nieko daugiau nedarai, tik maitini, maitini ir maitini. Kur tas scenarijus, kad jis visą laiką tik miegos. Tada, aišku, labai svarbu, kad šalia yra pagalba. Kai žmogus, kuris su tavimi kartu augina jūsų vaiką, mato, kad tau jau blogai, ir sako: gerai, dabar tu jį duok man, eik po dušu. Turi galvą kažkur padėti, kad tau visai blogai nepasidarytų. Gerai, kad kažkas ištiesia ranką“, – mintimis dalijasi reklamos kūrėja.

Ar galima savo žmogų įsimylėti iš naujo? D. Filmanavičiūtė prisipažįsta, jog gimus sūnui jai taip ir nutiko – savo Aurimą ji įsimylėjo vėl. Kristijono gimimas – tai Dievo dovana, sako ji. Tai toks apčiuopiamas jausmas, kurį sunku ir apibūdinti. Tačiau, kad ir kaip nuostabiai ir romantiškai viskas skambėtų, kalbėdama apie motinystę moteris pripažįsta – visuomenėje nemažai spaudimo, esą būti tik mama nepakanka, reikia visur dalyvauti ir neleisti apie save pamiršti.

„Jeigu namuose užsibūni ilgėliau, tai tu čia kažkokia perekšlė, o jeigu staiga pradedi dirbti ir bandai grįžti į tą gyvenimą, kuris buvo iki vaiko gimimo, staiga esi negera motina, žvėris“, – kalba ji.

Dainininkė prisipažįsta, kad ir pati apie tai postringaudavo, tačiau gimus vaikui šis mąstymas grįžo bumerangu.

Aš tiek lėkiau per gyvenimą, tai man toliau lėkti tam, kad kažkam įrodyčiau, jog aš populiari? Ne, dabar yra laikas, kai esu tik mama.

„Kodėl čia dabar namuose kaip perekšlė tupinėji, kodėl staiga nepuoli būti daugiau nei mama? Mane labai išgąsdino šis jausmas, kad sėdėdama ant sofos po truputį pati tam pasiduodu.

Tu žiūri į tuos visus nugludintus gyvenimus, visi visur keliauja, vaikšto į restoranus, renginiuose – tuntai žmonių, visi linksminasi, atrodo, kad net prie jūros visi daug smagiau būna negu mes, išvažiavę pirmą kartą. Šampanas liejasi laisvai, o tu tik žiūri, kaip čia daryti, kad vaikas nei mū, nes gi čia gal nepatogu visiems aplinkui“, – pasakoja ji.

Tačiau viską į vietas sudėliogo tiesiog ramus pagalvojimas apie tai, ko iš tiesų šiuo metu reikia vaikui.

„Jeigu visi pulsime būti kažkuo daugiau nei mamomis ar tėčiais, kai yra pats jautriausias, svarbiausias metas, net psichologai sako, kad motina vaikui yra visas pasaulis, ne šiaip čia kažkokį fizinį darbą dirbi, tu esi jam pirmasis saugumo garantas, užtikrinimas, kad pasaulis yra geras ir jis jame neliks vienas.

Aš tiek lėkiau per gyvenimą, tai man toliau lėkti tam, kad kažkam įrodyčiau, jog aš populiari, skyriaus vadovė, vakarėlių siela ir „normalių bobų judėjimo“ lyderė? Ne, dabar yra tas laikas, kai aš esu tik mama ir būsiu ja tiek, kiek reikės“, – pažymi D. Filmanavičiūtė.

Motinystė į jos gyvenimą atnešė ramybės ir supratimo, kad po savęs ji norinti palikti daugiau nei sėkmingą reklaminę kampaniją, visai ne juokais sako reklamos kūrėja ir dainininkė. Tad dabar žinoma moteris, kurią visi įpratę matyti nuolatos šmaikštaujančią ir nebijančią sakyti tiesos, tikina esanti tokia laiminga, kokia dar niekada nebuvo.

Ji su savo gyvenimo vyru mėgaujasi tėvyste ir nori tik vieno – užauginti sveiką ir dorą žmogų, kuriam niekados netrūktų meilės ir kuriam vertybė būtų ne daiktai, o įspūdžiai.

„Aš kartais klausiu Aurimo, sakau, kai tu žiūri į mūsų vaiką, tu irgi galvoji, kad neįmanomas toks meilės kiekis, kurį jauti? Aišku, vyrams gal su tomis emocijomis sunkiau, bet jis sako „aha“. Sakau jam, nesuprantu, kaip tokį gražų vaiką mes sugebėjome sukurti. Atrodo, kad nėra gražesnio žmogaus pasaulyje. Jis irgi šypteli ir sako: palauk, tuoj dar pamatysime. Bet nėra gražesnio žmogaus pasaulyje už mūsų vaiką“, – pasakoja D. Filmanavičiūtė.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Dovilė Filmanavičiūtė: juk aš tiek prisilaksčiau gyvenime... Dabar noriu būti tik mama!
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt