Veidai

2019.09.27 15:31

Princas Harry žengia mamos princesės Dianos pėdomis: lankosi minų lauke Angoloje

Princui Harry`iui su kunigaikštiene Meghan Markle ir sūnumi Archie besilankant Afrikoje, princas nutarė pakartoti 1997 m. savo mamos princesės Dianos surengtą žygį ir Angoloje apsilankyti minų lauke. Pasak princo, Afrika jam – ypatinga vieta, padėjusi atsitiesti po skausmingos mamos netekties.

Prieš 22-ejus metus Huambe, Angoloje kartu su minų deminacija karo paveiktose zonose užsiimančia organizacija „The HALO Trust“ viešėdama Diana drąsiai žengė vis dar aktyvių minų lauku. Savo ryžtingu žingsniu Velso princesė siekė atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į tai, kad karo kamuojamoje šalyje nuo minų suluošinama ir žūsta daugybė žmonių ir vaikų.

Nuo Angolos pilietinio karo pradžios 1975-aisiais iki 2015 metų sausumos minos Angoloje sužalojo daugiau nei 1,6 tūkst. žmonių, skelbia britų labdaros organizacija „Halo Trust“, kurią globojo princesė Diana.

Jos žygis minų lauku davė rezultatų – princesės ryžtas paskatino visuomenės pastagas nutraukti sausumos minų gamybą ir naudojimą. Praėjus vos keliems mėnesiems po princesės mirties buvo pasirašyta tarptautinė sutartis, draudžianti gaminti ir naudoti sausumos minas.

Reikšmingą mamos žengtą žingsnį atkartoti nutarė ir princas Harry. Karališkosios poros sekretorė Samantha Cohen dar prieš princo Harry`io ir kunigaištienės Meghan Markle kelionę į Afriką išplatintame pranešime nurodė, kad Sasekso kunigaikščiams ši kelionė bus itin svarbi ir reikšminga.

Ji atskleidė, jog princas turės galimybę pamatyti, kad buvęs minų laukas, kuriuo žengė Diana, virto judria gatve, kurioje šiandien gausu mokyklų, parduotuvių ir gyvenamųjų namų.

Princas Harry minų lauke lankosi netoliese Diriko miestelyje Kvando Kubando provincijoje. Nuotraukoje jis užfiksuotas vilkintis tokias pačias apsaugas, kaip jo mama 1997 m., ir žengiantis minų lauku tarp tokių pačių apie pavojų įspėjančių ženklų. Lankydamas minų lauke, princas nuotoliniu būdu detonavo miną, o vėliau jo laukia susitikimas su vietos bendruomenės nariais.

Pasak princo Harry`io, sausumos minos yra ne politinė, o humanitarinė problema, ir prie jų naikinimo turėtų prisidėti visa bendruomenė.

„Sausumos minos yra neužgijęs karo randas“, – sakė Harry atokiame nacionaliniame parke netoli pietinio Diriko miesto, kur jis detonavo miną nuotoliniu būdu.

„Valydami sausumos minas galime padėti šiai bendruomenei rasti taiką, o su taika ateis ir galimybės“, – kalbėjo jis.

Po apsilankymo minų lauke princas Harry vyks į Huambo ortopedijos centrą, kuriame prieš du dešimtmečius taip pat lankėsi jo motina. Centras neseniai buvo renovuotas, o Harry`io vizito metu bus pervadintas princesės Dianos garbei.

Ligoninėje 32-ejus metus dirbantis Felisberto Cambonguele CNN pasakojo puikiai prisimenantis dieną, kai pamatė princesę.

„Manėme, kad princesė atvyks ištaigingai pasipuošusi ir pasidabinusi karūna. Tačiau išvydome moterį, kuri atrodė kaip labiausiai meile spinduliuojantis žmogus“, – pasakojo jis ir pridūrė, kad ligoninės darbuotojus labiausiai sužavėjo princesės laisvumas ir nesuvaržytas būdas.

„Ji bendravo su mūsų pacientais, lietė mūsų gydomus vaikus. Daugelis iš mūsų tik vėliau sužinojo, kad matė princesę, kadangi ji buvo labai nuolanki“, – prisiminimais dalijosi ligoninės darbuotojas.

Anot princo Harry`io, kelionė į Angolą buvo kupina širdies skausmo ir nusivylimo, tačiau jis išreiškė tikintis, jog šalis taps puikiu pavyzdžiu visam žemynui.

Princas Harry jau porą dešimtmečių reguliariai vyksta į Afriką. Pasak jo, šis žemynas padėjo jam atsitiesti po motinos Dianos mirties 1997 m.

Ketvirtadienį atvykęs į Botsvaną jis prisipažino, kad Afrika jam buvo vieta, kurioje jis galėjo nuo visko pabėgti sunkiu gyvenimo metu.

„Lankiausi čia 1997 m. ir 1998 m. iš karto po mamos mirties. Tai buvo puiki vieta, leidusi man nuo visko pabėgti, – kalbėjo princas. – Ši šalis ir visa Afrika man labai artima.“

Princas Harry lankėsi Angoloje ir 2013 metais, kai dalyvavo „Halo Trust“ organizuotoje sausumos minų valymo akcijoje.

Prieš Angolą jis lankėsi Botsvanoje, o šeštadienį turėtų skirsti į Malavį.

Šeimos nariai vėl susitiks kitą savaitę Johanesburge ir drauge užbaigs kelionę. Atgal į JK jie išskris spalio 2 dieną.

Parengta pagal CNN, „Reuters“, „People“, BNS.