Veidai

2019.09.26 16:57

Greta Thunberg rėžė jos psichikos būklę aptarinėjantiems kritikams: tai mano supergalia

atnaujinta 17.19
LRT.lt, Neringa Šarmavičiūtė, ELTA2019.09.26 16:57

Sulaukusi kritikos dėl savo psichikos būklės, klimato aktyvistė Greta Thunberg pareiškė, kad yra „kitokia“, bet Aspergerio sindromą laiko savo supergalia, padedančia laimėti prieš jos išvaizdą ar kitoniškumą aptarinėjančius kritikus.

Šešiolikmetė G. Thunberg savo tviterio paskyroje pasidalijo įrašu apie savo psichikos būklę, kuriame atskleidė, jog prieš pradėdama streiką dėl klimato kaitos ji „neturėjo nei energijos, nei draugų ir su niekuo nekalbėjo, tik sėdėjo namie ir kentėjo nuo valgymo sutrikimų“.

„Man prasidėjo depresija, nustojau kalbėti ir valgyti. Per porą metų netekau dešimties kilogramų. Man diagnozuotas Aspergerio sindromas, obsesinis kompulsinis sutrikimas bei selektyvus mutizmas. Tai reiškia, kad kalbu tik tada, kai tikrai reikia ir kai matau tam tvirtą pagrindą. Manau, kad mes, autistai, esame tie normalieji, o visi kiti yra labai keisti – jie kartoja, kad ištiko ekologinė krizė, klimato kaita, tačiau nieko nedaro“, – žiniasklaidai yra pasakojusi G. Thunberg.

Pasak jos, ji neslėpė turinti psichikos sutrikimų, tačiau nenorėjo atsiverti, nes žinojo, kad „daugelis neišprususių žmonių laikys tai „liga“ ir sies su kažkuo neigiamu.

„Kai tavęs nemėgstantys asmenys ima kalbėti apie tavo išvaizdą ir kitoniškumą, vadinasi, jie nebeturi, ko griebtis. Ir tada sužinai, kad laimėjai!“ – rašo ji savo tviterio paskyroje.

G. Thunberg pripažino, kad anksčiau sutrikimas ją varžė, tačiau dabar teigia, kad net jei kartais dėl savo diagnozės ir yra šiek tiek kitokia „nei įprasta“, savo kitoniškumą ji laiko supergalia.

Aspergerio sindromas buvo pavadintas austrų gydytojo Hanso Aspergerio vardu, kuris 20 a. penktajame dešimtmetyje aprašė jo ypatybes, tokias kaip socialinės sąveikos ir neverbalinio bendravimo sunkumai. 2013 m. Aspergerio sindromas buvo pripažintas platesniu autizmo spektro sutrikimu.

Anot visame pasaulyje garsaus Aspergerio sindromo tyrėjo Tony`io Attwoodo, šį sindromą turintys asmenys „įprastai būna tiesmukiškesni, kalba tai, ką galvoja, yra atviri ir pasižymi intensyviu socialinio teisingumo jausmu“.

G. Thunberg sindromas buvo diagnozuotas prieš ketverius metus.

Praėjusį penktadienį prie aplinkos neteršiančia jachta į JAV atplaukusios ir šalia Jungtinių Tautų būstinės Niujorke protestuojančios G. Thunberg prisijungė šimtai paauglių.

Lankydamasis Botsvanoje, paramą G. Thunberg ir prieš klimato kaitą protestuojantiems moksleiviams išreiškė ir Didžiosios Britanijos princas Harry'is. Jis taip pat įspėjo, kad planeta „susiduria su lenktynėmis su laiku, ir mes jas pralaimime“.

Pasak princo Harry'io, klimato kaitos mokslas yra „nepaneigiamas“, ir jis nesuvokia, kaip kas nors gali atsisakyti pripažinti, kad tai vyksta. Princo teigimu, nėra jokio pasiteisinimo toliau neigti klimato kaitą, nes mokslas „nepaneigiamas“.

„Nemanau, kad yra kas nors šiame pasaulyje, kas gali paneigti mokslą – nepaneigiamą mokslą ir faktus (...). Nesvarbu, kas esame – jūs, mes, vaikai, lyderiai, bet kas – niekas negali paneigti mokslo“, – teigė jis.

„Pasaulio vaikai streikuoja, – kalbėjo princas, omenyje turėdamas visuotinį jaunimo judėjimą prieš klimato kaitą, vadovaujamą švedų paauglės G. Thunberg. – Tai lenktynės su laiku, kurias mes pralaimime. Visi tai žino. Nėra pasiteisinimo to nežinoti.“

Parengta pagal „The Guardian“, ELTA