Veidai

2019.09.26 06:58

Ryto ritualai pagal Jurgį Didžiulį: keltis, kai organizmas sako „dabar“, ir pagalvoti, už ką esi dėkingas

Vienam idealus rytas – vartytis lovoje tiek, kiek tik norisi. Tik ne žinomam Lietuvos dainininkui Jurgiui Didžiuliui. LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ jis tikina dieną pradedantis su pirmaisiais saulės spinduliais, o rytas be šeimos – tikra kankynė. „Tada neturiu svarbiausio savo biologinio laikrodžio“, – pažymi jis.

„Mano idealus rytas prasideda, kai keliesi su saule, turi progą pamatyti pirmus spindulius. Jeigu vaikai dar nėra atsibudę, valanda ar pusvalandis yra mano. Kartais tiesiog būtina pabūti, pasimankštinti, truputį pamedituoti, jeigu leidžia sąlygos, pasivaikščioti gamtoje ar dar kažką nuveikti“, – teigia J. Didžiulis.

Vasarą keltis su saule – maždaug 6 ryto – lengviau. Anot muzikanto, ir miego vasarą reikia kur kas mažiau. Po šių veiklų – laikas su dukra. Akimirkos su ja, kaip teigia dainininkas, aukso vertės. Vėliau, maždaug nuo 8 valandos, jis eina plaukioti ar bėgioti, o gyvenimas prasideda tik nuo 10 valandos ryto.

Po to, kai grįžti miegoti ir atsibundi truputį vėliau, jautiesi dužęs.

Kas geriausiai prabudina J. Didžiulį? Jis pats, ir tai padaro tiesiog per akimirką. Dainininkas pažymi, kad, kaip teigiama budistinėje pasaulėžiūroje, reikia keltis tada, kai organizmas sako „dabar“. „Po to, kai grįžti miegoti ir atsibundi truputį vėliau, jautiesi dužęs“, – sako pašnekovas.

O kai keliesi su saule, geriausias vaistas ištverti dieną – pietų miegas. Anot J. Didžiulio, tikrai ne visos dienos prasideda nuo tokio idealaus ryto – juk kartais vakare grįžti labai vėlai ir keltis tingisi, arba tiesiog pramiegi. Tačiau tokių rytų – daugiau nei pusė, o visų svarbiausia – žinoti, koks yra idealas, kad pasistengtum laikytis režimo.

„Bet ir turėti išimčių svarbu – gyvenimas tada įgauna visai kitokių spalvų ir skonių“, – sako pašnekovas.

J. Didžiulis ryte nepajudėjęs stengiasi nepusryčiauti, o jeigu pradėti dieną be pusryčių labai sudėtinga, padeda puodelis kavos ar arbatos.

Įrodyta, kad smegenys pradeda kitaip veikti, kai jautiesi dėkingas už tai, ką turi, džiaugiesi, reiški gilų „ačiū“.

Pusryčiai priklauso nuo sezono, bet vienas iš dalykų, kuriems dainininkas atsispirti negali – riekė ruginės duonos su salotomis ar sūriu.

Ryto jis sako neįsivaizduojantis be šeimos: „Supratau, kad šeima man labai svarbi. Kai keliauju, aš jų pasiilgstu, bet labiausiai kenčiu, kai jų nėra namuose. Tada neturiu svarbiausio savo biologinio laikrodžio.“

J. Didžiulio patarimas – būti pastoviems. Jeigu turi ritualų, diena pasidaro nuspėjama, ir organizmas veikia geriau.

„Vienas iš mano pažįstamų psichoterapeutų sako, kad labai gerai pagalvoti apie tai, dėl ko tu esi dėkingas. Kai kas sako, kad tai dvasinė praktika, bet įrodyta, kad smegenys pradeda kitaip veikti, kai jautiesi dėkingas už tai, ką turi, džiaugiesi, reiški gilų „ačiū“. Manau, tai padeda – pirmosios akimirkos formuoja visą dieną“, – sako muzikantas.

Plačiau – laidos įraše (nuo 22.29 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.