Naujienų srautas

Veidai2019.09.25 19:17

Greta Thunberg visų pirma keisti įpročius įkvėpė savo tėvus – „eurovizininkę“ mamą ir aktorių tėtį

LRT.lt 2019.09.25 19:17

Vos prieš porą metų mažai kam žinoma ir patyčias kentusi paauglė Greta Thunberg šiandien tapo viena žymiausių klimato aktyvisčių, kurios pėdomis seka ir protestus prieš klimato kaitą rengia jaunimas iš viso pasaulio. Įkvėpimu šešiolikmetė tapo ir savo tėvams, kurie ne tik atsisakė skraidyti lėktuvais, įsigijo elektra varomą automobilį, bet ir pakeitė savo mitybos įpročius.

„Kai man buvo aštuoneri, sužinojau apie globalinį atšilimą ir klimato kaitą. Pasirodo, dėl to atsakingi žmonės. Man buvo nesuprantama, kodėl dedasi tokie dalykai, kodėl nėra kažkokių apribojimų ar aplinką teršiančios veiklos netapo nelegaliomis“, – apie tai, kaip kilo jos iniciatyvos, šiemet Stokholme vykusioje konferencijoje „TedX“ pasakojo šešiolikmetė paauglė.

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg gimė 2003 m. Stokholme, Švedijoje. Gretos motina – operos solistė, žinoma Švedijos atlikėja Malena Ernman, prieš dešimtmetį savo šaliai atstovavusi „Eurovizijos“ dainų konkurse, kuriame užėmė 21-ąją vietą.

Gretos tėvas – filmų ir serialų aktorius Svante Thunbergas. Mergina yra tolima mokslininko Svante Arrhenius giminaitė, kuris vienas pirmųjų nustatė, jog didelis į aplinką patenkančio anglies dioksido kiekis sukels pasaulinį atšilimą.

Tėvai augina dvi dukras – šešiolikmetė Greta turi trylikametę seserį Beatą. Mergaičių tėvai ne kartą pasakojo, kad abiem jų dukroms diagnozuotas autizmas.

„Man prasidėjo depresija, nustojau kalbėti ir valgyti. Per porą metų netekau dešimties kilogramų. Man diagnozuotas Aspergerio sindromas, obsesinis kompulsinis sutrikimas bei selektyvus mutizmas. Tai reiškia, kad kalbu tik tada, kai tikrai reikia ir kai matau tam tvirtą pagrindą. Manau, kad mes, autistai, esame tie normalieji, o visi kiti yra labai keisti – jie kartoja, kad ištiko ekologinė krizė, klimato kaita, tačiau nieko nedaro“, – pasakojo Greta.

Įkvėpti dukros pasaulėžiūros ir palaikydami jos inicatyvas, Gretos tėvai nutarė pakeisti savo mitybos ir keliavimo įpročius. Siekdama prisidėti prie aplinkos apsaugos, šeima ėmė laikytis veganiškos mitybos, nusipirko elektra varomą automobilį, o 2016 m. Gretos mama atsisakė skraidyti lėktuvais, nors tai ir trukdė jos dainininkės karjerai.

Po metų šeima pradėjo „flight–shaming“ judėjimą, kuriuo siekia atkreipti dėmesį į milžinišką lėktuvų taršą aplinkai.

Netrukus po pirmojo Gretos surengto protesto mergaitės tėvai kartu su savo dukromis išleido autobiografinę knygą „Scenes From The Heart“ (liet. „Scenos iš širdies“), kurioje aprašė klimato krizę ir pasidalijo savo šeimos patirtimis.

„Daugelis žmonių skleidžia gandus, kad kažkas „už manęs“ stovi, man „moka“ arba manimi „naudojasi“. Tačiau kas stovi „už manęs“, tai tik aš pati. Esu visiškai nepriklausoma, man už tai, ką darau, niekas nemoka“, – teigė mergina, nutarusi metus nelankyti mokyklos ir dar labiau atsidėti savo veiklai.

Gretos mama pasakojo bandžiusi atkalbėti dukrą nuo protestų ir įtikinti, kad ji, kaip ir visi vaikai, privalo lankyti mokyklą. Tačiau, kaip teigė pati Greta, visus sprendimus ji priima savarankiškai.

Prieš daugiau nei metus pradėjusi visuotinį judėjimą mergina dalyvavo Jungtinių tautų klimato konferencijoje Lenkijoje, taip pat pasaulio Ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje. Šį savaitgalį daugiau nei 150 pasaulio valstybių vyko Gretos inicijuoti streikai dėl klimato kaitos, kurių metu buvo surengta apie 5 tūkst. demonstracijų.

Merginos pastangas gyrė ir nesustoti ragino popiežius Pranciškus, o po šį savaitgalį Jungtinių Tautų viršūnių susitikime dėl klimato kaitos nuskambėjusios emocionalios Gretos kalbos palaikymą ir padrąsinimą jai išreiškė ir buvęs JAV prezidentas Barackas Obama.

„Būdama vos 16-os, Greta Thunberg jau yra viena didžiausių mūsų planetos gynėjų. Suprasdama, kad jos karta patirs stipriausią klimato kaitos smūgį, ji nebijo imtis realių veiksmų. Ji įkūnija mūsų Obamos fondo viziją – ateitis, kurią sukūrė tokie jaunieji lyderiai kaip ji“, – rašė B. Obama savo tviterio paskyroje.

Greta AP pasakojo pati sunkiai susitvarkanti su emocijomis ir ją užplūdusiu visuomenės dėmesiu. „Vos per metus mano gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Kiekviena mano diena dabar yra nuotykis ir kartais turiu sau įžnybti, kad tai realybė. Tiesiog viskas vyksta taip greitai, kad net sunku patikėti“, – pasakojo ji.

LRT.lt primena, jog už iniciatyvą „Fridays for Future“ (liet. Penktadieniai už ateitį), kurios metu Greta kiekvieną penktadienį kviečia visus streikuoti prie parlamento ar savo miesto savivaldybės, jai buvo įteiktas nevyriausybinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ aukščausias Sąžinės ambasadoriaus apdovanojimas (angl. Ambassador of Conscience award).

Mergaitė taip pat pateko į „Times“ įtakingiausių pasaulio žmonių šimtuką.

Parengta pagal „AP News“, „The Atlantic“, „The Sun“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi