Naujienų srautas

Veidai2019.09.17 13:12

„Aistrą gyventi sveikai“ pristatęs Marius Jovaiša prisiminė ugningą jaunystę: kai kurių žalingų įpročių griebiausi labai anksti

„Nors ir šiek tiek gėda pripažinti, mano jaunystė buvo ugninga – ganėtinai anksti nusitvėriau cigaretę, sunkių rytų po audringų vakarėlių taip pat buvo“, – pristatydamas savo naujausią knygą „Aistra gyventi sveikai“ kalbėjo fotografas Marius Jovaiša, prisiminęs, kaip blogąsias priklausomybes jo gyvenime pakeitė gerosios.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje fotografas M. Jovaiša pristatė naujausią savo knygą. Šįkart knygų „Neregėta Lietuva“ autorius kalbėjo ne apie fotografiją ir nesistengė parodyti mūsų šalies iš paukščio skrydžio. Naujoji jo knyga apie kitą jo aistrą – „Aistrą gyventi sveikai“.

„Dešimtmetį leidau fotografijų albumus, praėjusiais metais pristačiau antrąją knygą „Neregėta Lietuva“ ir supratau, kad atėjo metas išbandyti kitą žanrą. Ši knyga man tapo visiškai nauja patirtimi, kuriai brendau ne vienerius metus. Dėkoju savo žmonai, šeimai ir bičiuliams už palaikymą bei paskatinimą“, – dėkodamas kūrybinei komandai bei į renginį susirinkusiems svečiams kalbėjo M. Jovaiša.

Beje, į knygos pristatymą susirinkę svečiai skubėjo ne su tradicinėmis gėlių puokštėmis, o autoriui nešė ananasus ar gėlių ir obuolių kompozicijas.

M. Jovaiša žadėjo, kad perskaičiusieji jo knygą sužinos, kaip jaustis ir atrodyti puikiai, turėti plokščią pilvuką, išsiugdyti kantrybę, išvengti nugaros skausmų, atsikratyti įvairių priklausomybių, užsigrūdinti ir nebesirgti, maitintis sveikai ir skaniai.

Tačiau savo knygą jis pradeda nuo perspėjimo – nors paėmus į rankas panašią knygą galima užsiauginti sparnus, autorius sako, kad keisti savo gyvenimo būdo su pernelyg dideliu entuziazmu ir nepamatuotais tikslais bei krūviais organizmui gali būti pavojinga – pirmiausia reikia labai daug kantrybės. Nereikia skubėti ir nuleisti rankų, jei kažkas nepavyksta.

Beje, M. Jovaiša prisiminė ir savo dėdės, gydytojo Lino Jovaišos, žodžius, kad pirmiausia žmogus neturėtų būti pats sau priešu. Mariaus teigimu, tik laikui bėgant suvokiame, kad iš tiesų neretai savo elgesiu tik patys sau kenkiame, o atsikratyti blogųjų priklausomybių labiausiai padeda gerosios, pvz., sportas.

„Sakyčiau, kad brandos sulaukiau būdamas 30-35-erių metų. Nors ir šiek tiek gėda pripažinti, mano jaunystė buvo ganėtinai ugninga. Ganėtinai anksti nusitvėriau cigaretę, sunkių rytų po audringų vakarėlių taip pat buvo. Visa tai perėjau. Kovoti su šiais įpročiais padėjo atrasta sveikuoliška gyvensena ir sportas, kuris mane užvaldė“, – prisiminė autorius. Jis patikina, kad atradus mėgstamą sportinę veiklą, kuri tampa hobiu, didelių pastangų nereikia – kasdien su nekantrumu lauki, kol galėsi pabėgioti lauke ar kitaip pajudėti.

Savo įkvėpimu M. Jovaiša vadino ir suvokimą, kodėl kūnui reikia judėti. „Todėl mano knygoje yra ir skyrelis, kuriame pateikiama žmogaus kūno vartotojo instrukcija, o taip pat aprašyta, kas nutinka, jei mes jos nepaisome“, – šypsojosi jis.

Beje, M. Jovaiša tikrai nesistengė atrasti medicininių tiesų, o rašydamas knygą perskaitė nemažai medicininės literatūros. Pristatyme dalyvavęs prof. dr. Robertas Badaras patikino, kad atidžiai perskaitė visą knygoje pateikiamą šaltinių sąrašą ir įsitikino, kad šie tikrai patikimi.

Jam antrino ir kolega, prof. dr. Pranas Šerpytis, kuris susirinkusiems priminė, jog negimė daktaras, kuris gali žmogų padaryti visiškai sveiku: „Nors kai kurie gydytojai ir galvoja esantys dievai, dar negimė daktaras, galintis jus visiškai pagydyti. Kiekvienas pats esame atsakingas už savo sveikatą ir turime nepadaryti savęs ligotais.

Paskaičius Mariaus knygą man norisi atsistoti ir pasitempti, kad nenukartų pilvas. Taigi svarbu save motyvuoti. Ir tiems, kurie sako, jog stokoja laiko, galiu tik priminti, kad kiekvienas paroje turime 24 valandas. Marius taip pat. Tačiau kiekvienas galime suplanuoti savo laiką taip, kad jo liktų ir pasirūpinti savimi.“

Vis dėlto, M. Jovaiša sakė, kad niekas gyvenime negali duoti garantijų: „Net jei automobiliu važiuosime laikydamiesi taisyklių ir prisisegę saugos diržus, yra tikimybė, kad kelyje pasitaikys koks nors neatsakingas vairuotojas ir sukels avariją. Tačiau bent jau žinosi, kad tu padarei viską, kas nuo tavęs priklauso, kad būtum saugus ir liktum sveikas. Taigi, raginu daryti viską, kas priklauso nuo mūsų.“

Beje, dar prieš pasirodant knygai, su žmona Brigita keturias atžalas auginantis M. Jovaiša sakė, kad jis niekada nenorėjo būti našta savo vaikams. Tai taip pat paskatinimas gyventi sveikiau.

Autorius neslėpė, kad turi ambicijų užkariauti ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkas – ateityje knyga turėtų pasirodyti ir anglų bei rusų kalbomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi