Veidai

2019.09.16 07:57

Fotografė Neringa Rekašiūtė pasilikti Londono mados industrijoje nepanoro: rožiniai akiniai nukrito greitai

LRT TELEVIZIJOS laida „(Ne)emigrantai“, LRT.lt2019.09.16 07:57

Neringa Rekašiūtė troško, kad jos fotografijas spausdintų įvairūs pasaulinio lygio žurnalai, tačiau neilgai trukus šios svajonės atsisakė. „Patekau pas fotografą, kuris atsisėdo į kalėjimą už nepilnamečių modelių tvirkinimą. Jei tokie žmonės galios pozicijoje, nenoriu ten nieko daryti“, – apie iš Londono parsivežtą kartėlį LRT TELEVIZIJOS laidoje „(Ne)emigrantai“ pasakoja ji.

Dabar N. Rekašiūtė – žinoma fotografė. Jos nuotraukų paroda „Atominė tapatybė“, kur vaizduojamas Visagino gyvenimas, sulaukė daug dėmesio ir Lietuvoje, ir užsienyje. Menininkei netrūksta užsakymų – ji viena iš palyginti nedaugelio, galinčių visiškai pragyventi iš kūrybos.

Tačiau mažai kas žino, kad dar visai neseniai savo ateitį moteris įsivaizdavo visai kitaip. Ji išvyko mokytis į Londoną, kur ketino tapti visame pasaulyje žinoma mados fotografe.

„Norėjau, kad mano nuotraukas spausdintų „Vogue“ ir „Grazia“, visokie tokie mandri žurnalai. Pamačiau, kad tai pasiekiama, bet susidūriau su ne visai tuo, ką įsivaizdavau: kad reikia labai sunkiai dirbti, kad toje mados fotografijos industrijoje yra labai daug tuštybės, paviršutiniškumo“, – sako ji.

Tai, kas mums atrodo neįtikėtinas glamūrinis gyvenimas, yra fotografavimasis 12 valandų su pripūstu bananu, teigia N. Rekašiūtė. Kai pradedi permatyti šį beprasmiškumą, supranti, jog tavo gyvenimas per trumpas, kad jį leistum šnekėdamas kad ir su labai žinomais žmonėmis apie nieką.

Galiausiai pradedi matyti, kad ten slepiasi be galo nelaimingi žmonės, dažnai įkritę į visokias substancijas, kuriose bando pabėgti nuo to gyvenimo.

„Gana greitai rožiniai akiniai nukrito. Tiesiog to nebenorėjau“, – pasakoja fotografė. Ji sako to rožinio gyvenimo paragavusi pakankamai, kad suprastų, ką reikia paaukoti, kad ten išsilaikytum. Darbai garsiuose žurnaluose ir pažintys su žvaigždėmis – prie to jauna mergina iš Palangos prisilietė labai greitai, bet prisilietusi greitai ir nudegė.

Atvažiuoji su lietuvišku nepasitikėjimu savimi ir tau atrodo normalu, jog tie drąsūs, ekstravagantiški žmonės su tavimi elgiasi kaip su šūdu, kalba menininkė.

„Tokios yra taisyklės: arba jas priimi, arba iškrenti iš žaidimo“, – taip Londono mados užkulisius prisimena N. Rekašiūtė. Žinoma fotografė sako, kad už gražių viršelių, drabužių ir makiažų slepiasi labai liūdna tikrovė.

Tokiuose miestuose yra daug visko, kad žmonės galėtų išsijungti iš nuolatinio bėgimo režimo, iš to, kad jie turi neįtikėtinai daug padaryti.

„Galiausiai pradedi matyti, kad ten slepiasi labai daug nepasitikėjimo savimi, be galo nelaimingi žmonės, dažnai įkritę į visokias substancijas, kuriose bando pabėgti nuo to gyvenimo, beprasmybės. Tokiuose miestuose yra daug visko, kad žmonės galėtų išsijungti iš nuolatinio bėgimo režimo, iš to, kad jie turi neįtikėtinai daug padaryti, jog juos kažkas pastebėtų, nes ten didelė talentų koncentracija“, – pasakoja ji.

Karjerą Londone N. Rekašiūtė pradėjo ten nepažinodama nė vieno įtakingo žmogaus. Viską padaryti stengėsi pati – rašė garsiems fotografams, kad jai leistų asistuoti, daug kas neatsakė, bet kai kurie pakvietė dirbti kartu. Ir toli gražu ne visos pažintys buvo malonios.

„Patekau pas fotografą, kuris vėliau atsisėdo į kalėjimą už tai, kad tvirkino nepilnamečius modelius. Iš karto supratau, kas tai per žmogus, bet tai irgi paliko kartėlį. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl atsitraukiau nuo tos mados industrijos. Jeigu tokie žmonės yra galios pozicijoje, pagalvojau, kad tikrai nenoriu ten nieko daryti“, – savo sprendimo priežastis atskleidžia žinoma menininkė.

Kartais tikrai užsidirbdavau pinigų, bet vis tiek tai niekada nebuvo stabilios pajamos. Man pinigų duodavo tėvai.

Londone N. Rekašiūtė iš viso praleido 4 metus. Ji atvirai sako, kad išsilaikyti buvo sunku. Tiems, kas Lietuvoje, atrodė, kad mergina gyvena puikiai, o iš tiesų jai nuolat reikėjo jaudintis, kad pakaktų pinigų iki kito užsakymo.

Fotografė visiškai save išlaikyti pradėjo tik būdama 26-erių. Ji nesigėdija pasakyti, kad didelę dalį laiko ją išlaikė tėvai.

„Kartais tikrai užsidirbdavau pinigų, bet vis tiek tai niekada nebuvo stabilios pajamos, kad galėčiau viską pasidengti. Man pinigų duodavo tėvai“, – teigia ji.

Per 4 metus Londone lietuvė susikūrė gyvenimą, kurio gal daug kas pavydėtų. Netrūko darbų, ji netgi susižadėjo, tačiau vis tiek nusprendė, kad Lietuvoje bus laimingesnė, paliko viską, ką pasiekė, ir grįžo namo.

„Man atrodo, kad tai buvo ankstyvas ruduo, mano tėčio ir jo dabartinės žmonos vestuvės Palangoje. Tada ir supratau, kad tikrai noriu grįžti į Lietuvą. Nors po to dar užtruko apie pusę metų, kol fiziškai grįžau, bet tai buvo diena, kai viskas taip susidėjo“, – prisimena pašnekovė.

Socialiniai projektai, parodos, sekėjai socialiniuose tinkluose – grįžusi į Lietuvą, fotografė išgarsėjo žaibiškai. „Tikriausiai ir reikėjo išvykti tam, kad suprasčiau, kiek daug galima padaryti čia“, – sako ji.

N. Rekašiūtė tikina ten būdama taip pat supratusi, kaip myli Lietuvą: „Kol nebuvau iš čia išvažiavusi, tol mirkau ir nejutau, kiek daug dalykų nėra duotybė: tai, kiek mes turime žalumos, erdvės kurti, kiek yra nišų, kiek dar visko nepadaryta. Pats šalies mažumas turi labai daug negatyvių bruožų, bet tu gali labai greitai sukontaktuoti su žmonėmis, prie jų prieiti, gali parašyti. Dalykai Lietuvoje darosi greitai ir tai yra nuostabu.“

Plačiau – laidos įraše (nuo 42.14 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Fotografė Neringa Rekašiūtė: norėjau, kad mano nuotraukas spausdintų visi „mandri“ žurnalai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.