Naujienų srautas

Veidai2019.09.12 07:18

Rimvydas Širvinskas-Makalius: kai apie mūsų šalį sužinos visas pasaulis, kai ko neteksime

„Atvažiuos daugybė turistų, dėl ko ir džiaugsimės, tačiau ir kai ko neteksime“, – tuo įsitikinęs kelionių organizatorius, LRT TELEVIZIJOS laidos „Beatos virtuvė“ svečias Rimvydas Širvinskas-Makalius. Verslininkui tenka paskraidyti ir verslo klase, tačiau jis teigia mėgstantis keliaudamas apsisukti kuo pigiau.

Žmogus, kuriam jo sėkmė tapo šiokia tokia staigmena. Kas galėjo pagalvoti, kad labai jaunas pigių bilietų medžiotojas, keliaujantis su kuprine ir keliais litais kišenėje po pasaulį, taps superžvaigžde ir labai sėkmingu verslininku.

R. Širvinskas-Makalius svarsto, kad taip nutiko galbūt dėl to, jog jis niekada nemąstė, kaip padaryti, kad šis verslas taptų pragyvenimo šaltiniu.

„Labai tikiuosi, kad pavyks išlaikyti aistrą daryti tai, kas man labai patinka. Man pačiam asmeniškai patinka keliauti, bandyti prasisukti kuo pigiau planuojant keliones“, – teigia pašnekovas.

Vis dėlto jam kartais tenka paskraidyti ir verslo klase, tačiau tai jo, kaip verslininko ir kelionių organizatoriaus, nuopelnas. „Gaunu pasiūlymą išbandyti skrydį verslo klase arba kvietimą apsilankyti kurioje nors šalyje ir pabandyti ją pristatyti lietuviams“, – sako jis.

Ketverius metus naktimis budėdavau prie pigių skrydžių bendrovių interneto svetainių. Tam skyriau labai daug laiko.

Įkurti sėkmingą nuosavą verslą R. Širvinskui-Makaliui neatsiėjo daug pinigų, tačiau teko paaukoti labai daug savo asmeninio laiko, o tam, kad galėtų konsultuoti kitus, pirmiausia jis nemažai konsultavosi su kitais žmonėmis.

„Gal kokius ketverius metus naktimis budėdavau prie pigių skrydžių bendrovių interneto svetainių. Naktį keisdavosi kainos ir buvo skelbiami specialūs pasiūlymai. Tam skyriau labai daug laiko.

Kai dabar viską atsuku atgal, mano dabartinio verslo įkūrimas nekainavo daug pinigų – maždaug 30 litų, tai turbūt yra 8,5 euro. Būtent tiek kainavo puslapio įregistravimas. Bet tai kainavo labai daug asmeninio laiko“, – teigia pašnekovas.

Jis studijavo turizmo ir viešbučių administravimą, tad dabar dirba pagal profesiją. Anot R. Širvinsko-Makaliaus, lietuviai dabar keliauja labai daug.

„Galiu palyginti su periodu, kai pradėjau veiklą – tai buvo prieš maždaug 8–10 metų. Matydavau, kaip žmonės ryžtasi savo pirmai gyvenimo kelionei. Dabar jų įkalbinėti vykti nebereikia, iš paskos jie tempiasi savo tėvus, kurie galbūt taip pat niekada nebuvo kėlę kojos į užsienį. Nebereikia pasakoti apie tai, kad galima keliauti savarankiškai. Ankščiau mums reikėdavo „viskas įskaičiuota“ atostogų“, – tikina žinomas verslininkas.

Jis prisipažįsta, jog kurį laiką netgi teisdavo tokius žmones – galvodavo, kodėl jie guli išvertę pilvus priešais saulę ir deginasi, nieko neveikia? Dabar, pasak pašnekovo, žmonės linkę derinti poilsį su pažinimu ir aktyvumu.

Pirmoji R. Širvinsko kelionė – į Latviją

Kaip sako kelionių organizatorius, lietuviai rinktis tokias šiltas šalis, kaip Tailandas, labiau linkę šaltuoju metų sezonu, o Latvija ir Estija išlieka populiarios kryptys visada.

„Mano paties pirmoji kelionė buvo į Latviją. Mes, lietuviai, labai mylime Baltijos šalis. Planuojamės dažniausiai savaitgalio kelionę. Latvijoje tikrai galima rasti labai daug įdomių vietų. Aš jau nekalbu apie sostinę Rygą, kurioje galima ne tik daug ką pamatyti, bet ir labai skaniai pavalgyti“, – pasakoja R. Širvinskas-Makalius.

Be to, pasak jo, Latvijoje vyksta daug įvairiausių festivalių. Pavyzdžiui, žiemą Jelgavos mieste vyksta ledo skulptūrų festivalis, vasarą Ventspilyje galima pasigrožėti gėlėmis, nes vyksta gėlių festivalis.

Į Birštoną važiuoju pailsėti ir apie nieką negalvoti. Stengiuosi važiuoti vienas, ne su draugų kompanija.

„Savo išvyką galima priderinti ir prie kokios nors šventės ar įvykio. Mane, atsimenu, žiemos metu labai sužavėjo Siguldos regionas ir Gaujos nacionalinis parkas. Ten pirmą kartą gyvenime išbandžiau bobslėjaus trasą, kuri yra pasiekiama ir mums, paprastiems žmonėms, ne sportininkams“, – prisimena pašnekovas.

Siguldoje jis išmoko ir slidinėti – ten, anot verslininko, nemažai kalnų ir įrengtų slidinėjimo trasų. Neseniai visi mąstėme, ką gi daryti su Lukiškių kalėjimu. Kaip pasakoja R. Širvinskas-Makalius, latviai jau yra įgyvendinę unikalų projektą – Karostos kalėjimą įrengę turistams, kurie gali ne tik pasivaikščioti ypatingose erdvėse, bet ir pasiryžti didesniam išbandymui – būti uždarytam, t. y. praleisti kalėjime visą naktį.

Jis negaili pagyrų ir Estijai, kurią atrado tik prieš kelerius metus. Išvykęs ten keturioms dienoms, aplankė Saremos ir Muhu salas. Nuostabi gamta, nacionaliniai parkai, rezervatai, kuriuos galima aplankyti, pažymi jis.

„Be to, ar žinojote, kad Estijoje, Saremos saloje, gyvena šeima, kuri turi savo vynuogyną ir gamina estišką vyną? Viena estė Saremos saloje taip pat įkūrė ekologiško muilo gamyklą-dirbtuves. Gali atvykęs ne tik įsigyti jau pagamintų ekologiškų muilų, bet ir pasigaminti savąjį.

Jeigu nori, kad tave veiktų raminamai maudantis, įpilk levandų. Jeigu nori, kad vonia tonizuotų, įpilk citrusų eterinio aliejaus ir panašiai. Teko būti stručių fermoje – ten mokė gaminti strutieną“, – pasakoja R. Širvinskas-Makalius.

Keliauti į populiariuosius turistinius miestus nebemadinga

Paprašytas įvardyti TOP 3 Makaliaus atradimus Lietuvoje, pašnekovas teigia, jog sudaryti tokį sąrašą padeda ir užsieniečiai, kurie apsilanko Lietuvoje. Visų pirma, šiuo metu ant bangos – apžvalgos bokštai, nuo kurių atsiveria nuostabūs vaizdai.

Tendencijos rodo, kad ieškoma neatrastų kraštų. Nebemadinga keliauti į Paryžių, Barseloną, Londoną ar Milaną, nes ten buvo kas antras.

„Mane taip pat sužavėjo Biržų kraštas. Labai patiko karstinės įgriuvos ir visos apylinkės. Taip pat labai myliu Birštono kurortą, į kurį važiuoju pailsėti ir apie nieką negalvoti. Stengiuosi važiuoti vienas, ne su draugų kompanija, kad būčiau kuo ramiau“, – tikina kelionių organizatorius.

Jis pasidalijo ir itin nustebinusiu vienos užsienietės iš Malaizijos pastebėjimu apie Lietuvą. Ji paklausė, kaip yra su Lietuvos miestų senamiesčiais – ar jie pastatyti tik dėl turistų?

„Aš nesupratau klausimo. Sakau: žinokite, daugybė mano draugų gyvena senamiestyje, vakarais juo grožimės, jis pastatytas ne dėl turistų, bet išlikęs nuo senų laikų. Ji sako: jūs turite saugoti šį deimantą. Daugybė užsieniečių teigia, kad dar niekur nėra taip jautęsi tokioje didelėje erdvėje: tiek mažai žmonių aplink ir galima laisvai vaikščioti, mėgautis senamiesčiu“, – kalba jis.

R. Širvinskas-Makalius sako norįs, kad taip ir liktų – turime unikalią galimybę džiaugtis Lietuva. Tačiau sykiu yra tikras – netrukus apie mūsų šalį sužinos visas pasaulis, atvažiuos daugybė turistų, dėl ko ir džiaugsimės, tačiau ir kai ko neteksime.

„Tendencijos rodo, kad ieškoma neatrastų kraštų. Nebemadinga keliauti į Paryžių, Barseloną, Londoną ar Milaną, nes ten buvo kas antras ar kas trečias. Ieškoma ko nors įdomesnio“, – pažymi jis.

Tačiau ko nors įdomesnio ieškome ir mes – tai daryti pataria ir pats Makalius. Keliaujantiems šiemet jis pataria didesnį dėmesį atkreipti į salas, net ir atrastose kryptyse, kaip Azijos šalys, rinktis pažinti mažesnius miestelius ar kaimelius, kuriuose vis dar galima pamatyti tikrą vietinių žmonių gyvenimą.

Iš socialinių medijų gali atrodyti, kad pats pašnekovas keliauja itin daug, tačiau, pavyzdžiui, šią vasarą jis spėjo pasimėgauti ir Lietuva – du kartus su kolegomis ir draugais plaukė baidarėmis ir dar kartą įsitikino, kad gražiausia Lietuva ir jos gamta grožėtis plaukiant upe, kai šalia nėra nei gatvių, nei žmonių.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Makalius: tenka paskraidyti ir verslo klase, bet man labiau patinka ieškoti alternatyvų
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi