Veidai

2019.08.20 21:24

Daugybę šalių apkeliavusį žemaitį Alfredą Bumblauską vis tiek labiausiai stebina jo kraštiečiai

LRT.lt 2019.08.20 21:24

„Po ekspedicijos Edmundui Jakilaičiui net šovė mintis, kad reikia keisti Lietuvos herbą“, – jau penktąjį „Nacionalinės ekspedicijos“ sezoną sakė istorikas, profesorius Alfredas Bumblauskas. Taip pat buvo pristatytas pirmasis pasaulyje „Ypatingas būrys“ bei kitoks gyvenimo būdo žurnalas „Gyvenimo spalvos“.

Pačioje sostinės širdyje, Katedros aikštėje, įsikūrė LRT studija. Čia iki ketvirtadienio kuriama rekordinė 20 m ilgio ir 17 m aukščio radijo imtuvų instaliacija, vyks tiesioginės radijo ir televizijos transliacijos, bus pristatomas naujasis LRT sezonas, o penktadienį, kai bus minimas Baltijos kelio 30-metis, renginių savaitę pabaigs šventinis koncertas.

Antradienio vakarą į Katedros aikštėje įsikūrusią studiją užsuko ir žiūrovų pamėgti LRT laidų vedėjai, pristatę sezono naujienas.

Jau penktąjį sezoną per LRT TELEVIZIJĄ išvysime „Nacionalinės ekspedicijos“ klajones per Oršą, Vitebską, iš kur dalyviai laivu Dauguva plaukė iki Polocko, vėliau pasiekė Latviją. Šiauriausias ekspedicijos pasiektas taškas – Estija, Saremos sala, o sugrįžo komanda per Žemaitiją. Į šį Lietuvos kraštą ekspedicija leidosi ne šiaip sau – 1219 m. istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėti du Žemaičių kunigaikščiai. Tai ir pirmasis žemaičių vardo paminėjimas istorijos šaltiniuose.

„Po šitos ekspedicijos Edmundui Jakilaičiui net šovė į galvą mintis, kad reik keisti Lietuvos herbą – jame turėtų būti ne tik Vytis, bet ir meška“, – juokais pasakojo profesorius, „Nacionalinės ekspedicijos“ vadovas Alfredas Bumblauskas.

Ir nors pats A. Bumblauskas yra žemaitis, jo kraštiečiai sugebėjo nustebinti ir visko mačiusį profesorių. „Jie sako „baisiai skanu“, „baisiai graži“ ir „be proto protinga“, – sakė jis.
Anot muzikologės ir LRT laidų vedėjo Zitos Kelmickaitės, Žemaitija buvo puikus kraštas, užbaigiantis šios „Nacionalinės ekspedicijos“ klajones.

Laidų nekantriai laukia ir žurnalistė Aistė Plaipaitė, kuriai ši ekspedicija buvo pirmoji. „Į kiekvienas vabalėliį, kurį man į ranką įdėdavo Selemonas, į kiekvieną paukštuką, kurį jis man parodydavo, žiūrėdavau susižavėjusiomis vaiko akimis. Galbūt ir žiūrovai iš naujo atras dalykus, kuriuos jau galvojo atradę“, – svarstė Aistė.

Gamtininkas ir LRT RADIJO laidų vedėjas Selemonas Paltanavičius pristatydamas penktąjį ekspedicijos sezoną sakė, kad jį lanko dviprasmiški jausmai: „Man ir liūdna, ir džiugu. Mums ekspedicija jau baigėsi, tačiau žiūrovams ji tik prasideda drauge su nauju televizijos sezonu.“
Penktoji „Nacionalinė ekspedicija“ kartu ir paskutinioji – ekspedicija įvykdė savo misiją – apkeliavo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštytės (LDK) teritoriją.

Tačiau tai tikrai ne vienintelė LRT TELEVIZIJOS naujiena. Linas Idzelis pristatė ypatingą projektą, apie „Ypatingą būrį“. Tai pirmasis toks būrys pasaulyje. Jis dėkojo LRT už galimybę prisijungti prie šio projekto, suteikusio galimybę žmonėms su negalia pamatyti kariuomenės kasdienybę, įveikti sudėtingiausias užduotis.

„Nepaisant to, kad kai kurie dalyviai neturi kojos ar rankos, negali vaikščioti, visas užduotis jiems padėjo įveikti komandinė dvasia. Kiekvienas turi savų silpnybių ir savų stiprybių. Iš jų gavosi puiki komanda. Tai labai svarbus dalykas. Juk ir Baltijos kelyje žmonės buvo stiprūs, nes juos lydėjo komandos dvasia, vienybė“, – sakė jis.

Jam antrino ir Lietuvos paralimpinio komiteto atstovas Donatas Gribauskas, sakantis, kad paralimpinį sportą ir neseniai pristatytą socialinį judėjimą „ParaTeam Lietuva“ siekia viešinti laužydami stereotipus: „Jei mūsų sportininkai, kurių net dešimt dalyvauja projekte, gali vykdyti kariuomenės vadų bei instruktorių užduotis, jie gali viską. Tuo viskas ir pasakyta.“

Žurnalistė Skirmantė Palčinskaitė pristatė naują LRT TELEVIZIJOS projektą „Gyvenimo spalvos“. Tai nebus toks vienas tų gyvenimo būdo žurnalų, kuriuos esame įpratę matyti.

„Veikiau tai bus socialinė dokumentika. Kviečiame žinomus žmones, savo srities lyderius, vienai dienai tapti savanoriais ir padaryti kokį nors gerą darbą, bent dienai prisidėti prie savanoriškų organizacijų veiklos. Taip pat pasakosime apie žymius žmones, pasakosime jų sėkmės istorijas“, – pasakojo laidos kūrėja ir vedėja.

Daugiau vakaro akimirkų – nuotraukų galerijoje.