Veidai

2019.08.17 16:00

Kolegos apie iškeliavusią legendinę LRT diktorę, teatrologę Daną Rutkutę: ji buvo retas reiškinys

atnaujinta 17.04
Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2019.08.17 16:00

Eidama 98 metus šeštadienį mirė legendinė LRT diktorė, laidų vedėja, aktorė Dana Rutkutė, praneša LRT RADIJAS.

Buvę bendradarbiai D. Rutkutę draugiškai vadindavo Danute. Apie 20 metų su ja kartu dirbęs žurnalistas, diktorius, spaudos apžvalgininkas Juozas Šalkauskas ją prisimena kaip puikią, nuoširdžią, visada šiltą ir malonią kolegę, su kuria buvo lengva sugyventi ir dirbti.

„Abu esame joniškiečiai, mokėmės toje pačioje mokykloje, tik Danutė buvo vyresnė. Ji mane išmokė tvarkingumo. Kadangi esame joniškiečiai, turėjome turėti problemų su kirčiavimu ir tartimi, tačiau Danutė viską buvo išmokusi puikiai ir visada man patardavo, pataisydavo, jei išgirsdavo, kad kažką ne taip eteryje pasakydavau“, – portalui LRT.lt pasakojo J. Šalkauskas.

LRT RADIJO laidų vedėja Bernadeta Lukošiūtė sako, kad be D. Rutkutės LRT istorija būtų buvusi gerokai skurdesnė ir iki šiol elgiasi taip, kaip vyresnė kolegė jai sykį patarė.

„Dana Rutkutė – tai yra reiškinys Lietuvos televizijoje ir radijuje. Retas reiškinys, reta asmenybė – grožis, protas, intelektas, erudicija.

Asmeniškai esu jai labai dėkingą už išbarimą, griežtą pastabą“, – portalui LRT.lt sakė B. Lukošiūtė ir papasakojo, kaip sykį, karjeros pradžioje atbėgo tiesiai į tiesioginį eterį nepasiruošusi ir, skaitydama skelbimus, suklydo. Už tai gavo velnių nuo savo tuometinės vadovės D. Rutkutės, tačiau jos pamokymo klauso iki šiol.

„Ji man pasakė: niekada, net kai būsi profesionalė, taip nesielk – neik į eterį nepasiruošusi. Atsimenu iki šiol ir tą jos priesaką vykdau“, – apie iškeliavusią mokytoją ir kolegę kalbėjo B. Lukošiūtė.

Lietuvos radijuje D. Rutkutė dirbo nuo 1949 m. iki 1961 m. Atsiradus televizijai, diktore joje dirbo trylika metų – iki 1974 m., o po to dar – iki 1986 m. vėl buvo sugrįžusi radiją.

„Labiausiai nemėgstu prisiminti praeities. Kai būnu viena, stengiuosi vaizduotis tarsi visiškai nieko nebuvo. Praėjo ir neliko. Atsimenu viską. Puikiai atsimenu, bet labiau emocine atmintimi. Ne visada man tos emocijos malonios“, – yra kalbėjusi D. Rutkutė viename savo interviu.

Dirbdama Lietuvos radijuje, D. Rutkutė susiformavo kaip stipri ir ryški diktorė, kurios balsą iš pirmo žodžio tuo metu atskirdavo kiekvienas klausytojas.

„Kokia buvo pati pirma darbo diena Lietuvos radijuje dabar jau tiksliai nebeprisimenu. Matyt, niekuo neišsiskyrė, tačiau iki šiol atmintyje aiškiai įsirėžusi diena, kai į studiją dėl neaiškių priežasčių perskaityti savo apybraižos neatvyko rašytojas Šiupšinskas ir redaktorė Sofija Binkienė man liepė tuoj pat vietoj jo sėsti prie mikrofono. Apybraižos tekstą vos spėjau permesti akimis.

Perskaičiau, stengdamasi, kaip man atrodė, sudėlioti tinkamus akcentus ir reikiama intonacija“, – prieš daugiau nei dvejus metus LRT.lt pasakojo D. Rutkutė.

Išėjusi iš televizijos, ji dar beveik trylika metų dirbo radijuje, vedė įvairias laidas. Bet didžiausią atgaivą ji rasdavo bendraudama ir rašydama apie žinomus teatro ir kino aktorius bei režisierius.

D. Rutkutė baigė Joniškio Aušros gimnaziją. Neakivaizdžiai studijuodama kurį laiką pastarojoje dirbo literatūros mokytoja. 1940 metais įstojo į Vilniaus universiteto Humanitarinių mokslų fakultetą, 1941 metais tapo Vilniaus Vaidilos teatro aktore.

Lankė dramos teatro studiją. Nuo 1943 metų – Vilniaus miesto teatro aktorė. 1945–1946 metais – Panevėžio dramos teatro aktorė. 1961 metais baigė teatrologijos studijas Maskvos A. Lunačiarskio teatro meno institute (GITIS).

Nuo 1949 m. dirbo LRT diktore, vedė įvairias laidas. Aktyvią darbinę veiklą baigė 1986 m.

Sukūrė vaidmenų kine: filmuose „Adomas nori būti žmogumi“ (1959 m., rež. Vytautas Žalakevičius), „Ties riba“ (1973 m., rež. Raimondas Vabalas).

D. Rutkutė periodinėje spaudoje paskelbė daugybę teatro spektaklių recenzijų, apybraižų, aktorių kūrybinių portretų. Išleido straipsnių rinkinį „Aktorius teatro veidrodyje“ (1989 m.), prisiminimų knygą „Mano jaunystės teatras“ (1994 m.). Už pastarąją 1995 metais pelnė „Kristoforo“ padėkos prizą.

2017 metais diktorei buvo įteikta LRT „Garbės bitė“.

2016 m. pokalbis su D. Rutkute – LRT RADIJO laidoje „Ryto Allegro“ (straipsnio viršuje).

In memoriam Dana Rutkutė
Eidama 98-uosius, mirė LRT diktorė, laidų vedėja, aktorė Dana Rutkutė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt