Naujienų srautas

Veidai2019.08.14 21:08

Į Niujorką jachta išplaukianti 16-metė klimato aktyvistė Greta Thunberg dar prieš metus kentė patyčias mokykloje

LRT.lt, ELTA 2019.08.14 21:08

Klimato aktyvistė šešiolikmetė Greta Thunberg pradeda savo kelionę į JAV vykstančią Klimato kaitos konferenciją. Dvi savaites ji plauks aplinkos neteršiančia jachta. Beje, prieš metus Greta buvo niekam nežinoma paauglė, dėl autizmo kentusi patyčias mokykloje. Šiandien ji – viena garsiausių klimato aktyvisčių.

Rugpjūčio 14-ąją klimato kaitos aktyvistė Greta Thunberg pradeda savo kelionę į Niujorką, kur lankysis Klimato kaitos konferencijoje, JT viršūnių susitikime. Į JAV G. Thunberg keliauja anglies dvideginio neišskiriančia transporto priemone – lenktynine jachta. Skristi lėktuvu ji atsisako dėl didelės anglies dvideginio emisijos.

„Tai, kad Greta nebijo tokio iššūkio – plaukti per Atlantą lenktynine jachta, kur nėra jokių patogumų, rodo jos ryžtą“, – teigė jachtos kapitonas Borisas Herrmannas.

Vis dėlto G. Thunberg į Niujorką buvo pasiūlyta vykti jachta „Malizia II“. Aktyvistė plauks kartu su savo tėčiu Svante Thunbergu ir operatoriumi, kuris įamžins G. Thunberg kelionę.

Kelionė užtruks maždaug dvi savaites. Jachta gali pasiekti 70 km/val. greitį, bet numanoma, kad didžiąją dalį kelionės laivas plauks prieš vėją, tad bus lėtesnis.

Kapitonas pabrėžė sieksiąs, kad kelionė būtų rami. „Pagrindinis tikslas – saugiai atvykti į Niujorką“, – AFP reporteriams sakė kapitonas Borisas Herrmanas, baigdamas paskutinius pasiruošimo darbus Didžiosios Britanijos Plimuto uoste.

G. Thunberg minėjo, kad žiniasklaidos dėmesį jau atkreipęs būdas pasiekti JAV turėtų dar kartą priminti, kad klimato kaita yra visiems svarbi problema.

Paauglė neatmeta galimybės susitikti su JAV prezidentu, nors ir vadina tai laiko švaistymu:„Nemanau, kad turiu jam ką pasakyti. Jis akivaizdžiai nesiremia mokslu ir mokslininkais. Kodėl aš, vaikas, neturintis tinkamo išsilavinimo galėtų jį kuo nors įtikinti?.“

LRT.lt primena, kad šešiolikmetė švedė Greta Thunberg – klimato aktyvistė, kurios protestai įkvėpė mokinius iš viso pasaulio rengti streikus prieš klimato kaitą.

Gretos motina – populiari Švedijos atlikėja Malena Ernman, prieš dešimtmetį savo šaliai atstovavusi „Eurovizijos“ dainų konkurse. Gretos tėvas – aktorius S. Thunberg. Mergaitės tėvai ne kartą pasakojo, kad abiem jų dukroms diagnozuotas autizmas, o M. Ernman savo patirtimis pasidalijo savo knygoje.

„Kai man buvo aštuoneri, sužinojau apie globalinį atšilimą ir klimato kaitą. Pasirodo, dėl to atsakingi žmonės. Man buvo nesuprantama, kodėl dedasi tokie dalykai, kodėl nėra kažkokių apribojimų ar aplinką teršiančios veiklos netapo nelegaliomis“, – šešiolikmetė paauglė kalbėjo šiemet Stokholme vykusioje konferencijoje „TedX“.

Ji prisipažino, kad būdama vienuolikos susirgo: „Man prasidėjo depresija, nustojau kalbėti ir valgyti. Per porą metų netekau dešimties kilogramų. Man diagnozuotas Aspergerio sindromas, obsesinis kompulsinis sutrikimas bei selektyvus mutizmas. Tai reiškia, kad kalbu tik tada, kai tikrai reikia ir kai matau tam tvirtą pagrindą. Manau, kad mes, autistai, esame tie normalieji, o visi kiti yra labai keisti – jie kartoja, kad ištiko ekologinė krizė, klimato kaita, tačiau nieko nedaro.“

Praėjusį rugpjūtį pabėgusi iš pamokų ir pradėjusi streiką prieš klimato kaitą, Greta pradėjo visuotinį judėjimą „Fridays For Future“ (liet. Penktadieniai už ateitį). Kiekvieną penktadienį ji kviečia visus streikuoti prie parlamento ar savo miesto savivaldybės.

„Galbūt kartais per daug galvoju. Kai kurie žmonės tiesiog viską lengvai pamiršta, tačiau aš taip negaliu. Pamenu, kai buvau jaunesnė, mokytojai rodydavo filmus apie plastiką vandenyno dugne, badaujančias poliarines meškas ir pan., aš verkdavau, o mano bendraamžių susirūpinimas ar nerimas išgaruodavo vos tik pasibaigdavo filmas. Man taip nepavykdavo“, – viename interviu prisiminė Greta.

Ji pasakojo, kad ilgą laiką kentė klasės draugų patyčias, jie juokdavosi iš jos ir šaipydavosi net ir tėvų akivaizdoje.

Kaip praneša CBS News, mergaitė svarsto padaryti metų pertrauką mokykloje – ji siekia, kad žmonės daugiau sužinotų apie klimato kaitą bei žmonijos laukiančias grėsmes, taip pat yra nusiteikusi aktyviau skatinti pasaulio lyderius pagalvoti, apie tai, kaip pažaboti pasaulinį atšilimą.

Prieš metus pradėjusi visuotinį judėjimą mergina dalyvavo Jungtinių tautų klimato konferencijoje Lenkijoje, taip pat pasaulio Ekonomikos forume Davose, Šveicarijoje. Net ir popiežius Pranciškus gyrė mergaitės pastangas ir skatino nesustoti.

„Vos per metus mano gyvenimas apvirto aukštyn kojomis. Kiekviena mano diena dabar yra nuotykis ir kartais turiu sau įžnybti, kad tai realybė. Tiesiog viskas vyksta taip greitai, kad net sunku patikėti“, – G. Thunberg sakė AP.

Šiais metais, per moterų dieną paauglė išrinkta Švedijos metų moterimi ir netgi buvo nominuota Nobelio taikos premijai.

Nevyriausybinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ aukščiausią Sąžinės ambasadoriaus apdovanojimą (angl. Ambassador of Conscience award) – skyrė švedų paauglei ir jos inicijuotam judėjimui už kovą su klimato kaita „Fridays for Future“.

Mergaitė taip pat pateko į „Times“ įtakingiausių pasaulio žmonių šimtuką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi