Veidai

2019.08.09 12:24

Hermannas Hesse – pašėlęs maištautojas, iki šiol virpinantis skaitytojų širdis

11 įkvepiančių Hermanno Hesse minčių
LRT.lt2019.08.09 12:24

Nors tėvams ir mokytojams jis kėlė vien galvos skausmą, jo mama dar vaikystėje tikėjo, kad Hermannas Hessė į pasaulį atėjo su ypatinga misija. Rašytojas, dailininkas ir Nobelio premijos laureatas, nepaisant vidinių demonų, šiandien vadinamas vienu ryškiausių 20-ojo amžiaus kūrėjų.

Prieš 57-erius metus, rugpjūčio 9-ąją miręs žymus vokiečių rašytojas bei dailininkas, Nobelio premijos laureatas Hermannas Hesse, parašęs knygas „Stepių vilkas“, „Sidharta“, „Stiklo karoliukų žaidimas“. Kaip ir daugelis iškilių kūrėjų, H. Hesse garsėjo savo savitu būdu.

Jis gimė 1877-aisiais. Kaip jo motina kartą rašė, jau būdamas ketverių jis pasižymėjo tvirta valia, energija, ir aštriu protu. Jis buvo sunkiai auklėjamas vaikas ir tėvams bei mokytojams kėlė nemažai galvos skausmo.

Nenuostabu, kad paauglystėje jis labai maištavo, o tapęs jaunuoliu turėjo ir nemažai blogų įpročių – su neaiškiomis kompanijomis sėdėjo kavinėse, buvo įklimpęs į skolas, lošė.

Visi sutinka, kad jis buvo kitoks, tačiau nepaisant keisto jo būdo, pasauliui H. Hesse paliko puikių kūrinių ir minčių, kurios įkvepia ar verčia susimąstyti:

1. Jei nekenčiate kurio nors žmogaus, tai nekenčiate tos jo savybės, kurią turite pats. Tai, ko patys neturime, mūsų neerzina.

2. Tiesa yra išgyvenama, o ne išmokstama.

3. Vienatvė yra nepriklausomybė.

4. Tik tos idėjos, kuriomis gyvename, turi vertę.

5. Amžinybė tėra akimirka, kurios pakanka pokštui.

Mūsų viduje yra kažkas, kas viską žino, trokšta visko ir viską daro geriau nei mes patys.

6. Kiekvienas žmogus gali pasiekti neįtikėtinų dalykų, jei jų idealams iškyla grėsmė.

7. Žodžiais negalima išreikšti minčių. Vos tik jos yra ištartos, jos iškart tampa šiek tiek kitokios, šiek tiek iškraipytos, šiek tiek kvailos.

8. Meilė skirta ne tam, kad mes taptume laimingais. Tikiu, kad ji egzistuoja tam, kad žinotume, kiek mes galime pakelti.

9. Vienintelė tikra realybė yra mūsų viduje. Daugelio žmonių gyvenimas yra toks netikras ir nieko vertas tik todėl, kad aplinkos vaizdus jie laiko realybe, todėl neleidžia savo vidiniam pasauliui prabilti.

10. Tai, kas esame šiandien, atsiranda iš vakarykščių mūsų minčių. Šiandienos mūsų mintys kuria mūsų gyvenimą rytoj.

Žmonės turintys drąsos ir tvirtą charakterį, kitiems visada atrodo blogi.

11. Žmogus, turintis valdžią, yra sunaikinamas valdžios. Žmogų, turintį pinigų, sunaikina pinigai, o siekiantį malonumų – malonumai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.