Veidai

2019.08.04 13:50

Ligoninėje atsidūręs Marius Povilas Elijas Martynenko prašo pagalbos: tai darau ne dėl savęs

„Pats jau buvau praradęs viltį, tačiau netrukus gimsiantis vaikelis tapo nauja motyvacija stengtis. Turiu būti kiek įmanoma gyvybingesnis dėl jo, kad tapčiau jam tokiu žmogumi, kokio man reikėjo, kai augau“, – portalui LRT.lt sako rašytojas Marius Povilas Elijas Martynenko, šią savaitę dėl diabeto komplikacijų atsidūręs ligoninėje.

„Atrodo, kad esu mirtingesnis nei maniau“, – įrašą savo socialinio tinklo paskyroje pradėjo rašytojas. Praėjusį savaitgalį su mylimąja aktore bei rašytoja Aušra Giedraityte susituokęs menininkas, deja, medaus mėnesiu pasidžiaugti negali – ištikus hipoglikeminei komai, trečiadienį jis atsidūrė Kauno endokrinologijos klinikoje, stacionare.

Nuo vaikystės pirmojo tipo cukriniu diabetu sergantis M. P. E. Martynenko, sužinojo, kad yra ligos komplikacijų – polineuropatija, nefropatija ir retinopatija. Paprasčiau tariant: pažeisti nervai, inkstai ir akys. Jam reikalinga insulino pompa, tačiau pats šiuo metu jos įsigyti negali.

„Deja, sulaukus tam tikro amžiaus, valstybė insulino pompų nekompensuoja, o pati pompa ir jos išlaikymas labai brangiai kainuoja. Kiek teko domėtis, pompų yra labai įvairių, kai kuriomis Lietuvoje nė neprekiaujama. Naujos pompos kainuoja nuo dviejų tūkstančių eurų.

Be to, nemažai kainuoja kas mėnesį ja naudotis. Pompai reikia rezervuarų, kateterių, kai kurioms reikalingos specialios baterijos. Tai gali atsieiti maždaug 400 Eur. per mėnesį ar net daugiau“, – portalui LRT.lt sako M. P. E. Martynenko.

Savo feisbuke jis pasidalijo ir vaizdo įrašu.

Kol valstybė jam pompą kompensavo, būdamas nepilnametis jis pompą turėjo. Tačiau, kai sulaukė aštuoniolikto gimtadienio, pompos išlaikymas buvo per brangus jo šeimai – tuo metu jį ir brolį augino bei išlaikė tik mama.

Feisbuke jis pasidalijo įrašu su prašymu padėti įsigyti taip reikalingą pompą. Prieš savaitę šeimą sukūręs jaunuolis netrukus sulauks šeimos pagausėjimo, tad visos šeimos santaupos buvo skiriamos netrukus gimsiančio vaikelio reikmėms.

Rašytoją liūdina tai, kad, paviešinus įrašą, jis sulaukė ir neigiamų komentarų.

„Neva tai, ką darau, yra šlykštus elgetavimas. Ilgainiui pasijutau kaip kažkoks niekšas vien todėl, kad paprašiau pagalbos. Netgi buvo minčių, kad reikėtų savo įrašą ištrinti.

Vis dėlto kurį laiką dėl savo ligos jaučiau tam tikrą beviltiškumą, tačiau laukiant vaikelio, naujos gyvybės, gimė ir nauja motyvacija. Vien tik dėl savęs tikriausiai nebūčiau kreipęsis pagalbos. Tiesiog supratau, kad į pasaulį ateinančiam žmogučiui noriu būti tokiu žmogumi, kokio man reikėjo, kai aš augau. Galbūt net geresniu, nei reikėjo man. Noriu būti tokiu, kokio jam reikia“, – atvirai pasakoja M. P. E. Martynenko.

Dar vienu postūmiu jam tapo žmonos žvilgsnis tada, kai jį ištiko hipoglikeminė koma ir jai teko kviesti greitosios pagalbos medikus.

„Naktį man prasidėjo traukuliai. Tiksliai net neprisimenu, kas vyko tądien ar tą vakarą. Atrodo, kad prasidėjus traukuliams, mano sąmonė grįžo į kūną. Tada išvydau tikriausiai siaubingiausią dalyką savo gyvenime – mylimoji į mane žiūrėjo taip, tarsi ji manęs netektų.

Mylimiausio žmogaus akyse mačiau juodą skylę su savo kontūrais. Kurį laiką negalėjau pamiršti to vaizdo. Tą akimirką nusprendžiau, kad darysiu viską, kas nuo manęs priklauso, kad tokio vaizdo daugiau neišvysiu sau brangaus žmogaus akyse“, – portalui LRT.lt pasakoja M. P. E. Martyneko.

Jis tiksliai nežino, kiek laiko teks praleisti ligoninėje, tačiau svarsto, kad ten dar kiek užtruks – laukia daugybė tyrimų, o ir organizmui reikia laiko susistyguoti. „Nuolatos turėsiu matuoti cukraus kiekį kraujyje, taip pat teks stebėti, kaip kūnas reaguoja į skirtingus veiksnius, pavyzdžiui, insuliną, fizinį krūvį, valgomą maistą ir pan. Taigi manau, kad ligoninėje dar teks pabūti“, – sako jis.