Veidai

2019.08.04 09:18

Linas Kojala politologo kelią pasirinko po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.08.04 09:18

„Norint ką nors gyvenime nuveikti, geriausia tai padaryti savo valstybėje – čia esi efektyviausias“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako Rytų Europos studijų centro direktorius, politologas Linas Kojala. Tačiau šįkart jis kalbėjo ne apie savo profesinius pasiekimus, o apie gyvenimiškus pomėgius.

– Ar yra kokia nors politinė tema, kuri jau šiek tiek pabodo?

– Manau, kad pastaruoju metu gal kiek pabodo kartoti Donaldo Trumpo vardą, tačiau JAV politika man yra labai įdomi tema. Ten tiek kontraversijų, tiek daug emocijų, kad kasdien galima rasti kažką naujo.

– Užimate aukštas pareigas, o sulaukėte ir pasiūlymo prisijungti prie prezidento komandos. Ar būdamas mokinys turėjote užsibrėžęs tikslą, ką norėtumėte gyvenime nuveikti?

– Mano siekis buvo atrasti tai, kas man būtų įdomu. Manau, kad daugelis iš mūsų norime, kad darbas būtų ir šiek tiek hobis. Ir manau, kad man pavyko tai padaryti. Pasiruošimas „Laba diena, Lietuva“ laidai, įrašai socialiniuose tinkluose ar pan. nėra tik pareiga, man tai labai įdomu. Todėl ir noriu jais dalytis ir džiaugiuosi, jei kažkas tame mato naudą.

– Kaip susidomėjote užsienio politika?

– Tikriausiai visada žinojau, kad esu labiau linkęs į socialinius ir humanitarinius mokslus, bet kokius konkrečiai nežinojau. Besimokydamas vienuoliktoje klasėje, su dar keliais moksleiviais gavau galimybę atstovauti Vilnių susitikime su tuometiniu prezidentu Valdu Adamkumi.

Prezidento orumas, noras išgirsti jaunų žmonių problemas man paliko didžiulį įspūdį. Suvokiau, kad noriu suprasti, kas tiksliai yra prezidentas, kaip jis išrenkamas, kodėl jis važiuoja į užsienį, ką kalbasi su kitais lyderiais ir pan. Nuo tada neturėjau abejonių dėl savo profesijos.

– Metus praleidote prestižiniame Harvardo universitete. Koks įspūdis?

– Harvarde – labai daug profesorių, kurių knygas skaitome čia, Lietuvoje. Tai labai mane praturtinusi patirtis. Vis dėlto, manau, kad norint ką nors gyvenime nuveikti, geriausia tai padaryti savo valstybėje – tai vieta, kurioje esi pats efektyviausias. Manau, kad labai smagu savo žinias ir tam tikrą praktiką pritaikyti namuose.

– Madinga sakyti, kad norint ką nors pasiekti reikia išeiti iš komforto zonos. Metate sau iššūkius, siekiate tą zoną praplėsti?

– Atsimenu a.a. profesoriaus Leonido Donskio mintį, kad gyvenimas yra nuolatinis savęs koregavimas. Iš tiesų, turime mokėti prisitaikyti prie naujų aplinkybių, neturime bijoti keisti požiūrį į tam tikrus dalykus. Natūralu, kad kažką sužinojus, galima pakeisti savo ankstesnę poziciją. Galbūt neturiu tokio tikslo, tačiau dabartinis gyvenimas atveria labai daug naujų galimybių, pvz., išvykti, pabandyti kitą darbo vietą ar profesiją. Šiandien tikriausiai niekas nebegalvoja, kad visą gyvenimą dirbs vienoje ir toje pačioje įmonėje. Toks pasaulis.

– Kokia dabar jūsų svajonė?

– Turbūt vienos svajonės neturiu. Svajones skaidau į mažesnes dalis ir stengiuosi jas įgyvendinti.

– Ar mėgstate gaminti?

– Nepasakyčiau. Labiau mėgstu valgyti, nei gaminti.

– Ką mėgstate valgyti?

– Stengiuosi maitintis sveikai, perimu ne madas, o gerąsias tendencijas.

– Mėgstate futbolą?

– Nuo vaikystės tai labai svarbus mano gyvenimo dėmuo. Aš ir pats neprofesionaliai žaidžiau, ir žiūrint rungtynes.

– Kokia jūsų mėgstamiausia futbolo komanda?

– Ypatingą vietą širdyje užima nacionalinė Lietuvos futbolo rinktinė ir jau maždaug 1998 m. „Liverpool“ komanda yra artimiausias klubas.

– Kuo labiau pasitikite – politikais ar orų prognozėmis?

– Manau, kad reikia pasitikėti politikais. Kad ir kokie jie bebūtų, visi jie žmonės.

– Pasidalinkite savo įžvalgomis apie Lietuvos ateitį. Ar viskas iš tiesų gerėja, ar tai tėra statistinis melas?

– Manau, kad Lietuvos laukia šviesi ateitis. Mūsų situacija galbūt nėra tokia šviesi, kokios norėtume, nes lygiuojamės į turtingiausias ir pažangiausias šalis. Ir tai nėra blogai, turime lygiuotis į geriausius. Tačiau nėra taip viskas blogai – ir saulė šviečia, ir gėlo vandens turime, ir kiti dalykai pas mus yra pakankamai gerai.

– Galbūt kada nors būsite Lietuvos prezidentu?

– Tokių dalykų veikiausiai negali planuoti. Kol kas tokio tikslo neturiu.

– Ar sutiktumėte dalyvauti kokiame nors pramoginiame, pvz., dainų projekte?

– Mano dalyvavimas muzikiniame projekte tikriausiai nenudžiugintų klausytojų. Neturiu tokio talento. Didesnė tikimybė, kad man būtų lengviau šokių projekte. Esu šokęs mokykloje, tad tikiu, kad ten man būtų lengviau neiškristi iš bendro konteksto.

Visas pokalbis su L. Kojala ir šmaikštūs žiūrovų klausimai – vaizdo įraše.

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Stilistė Milda Metlovaitė apie išskirtinį stilių: aprangos taisyklės galioja visada

Dar daugiau atsakymų į žiūrovų klausimus – 2-ojoje vaizdo įrašo dalyje.

„Labas rytas, Lietuva“ II d. Kartais proveržis laukia visai už kampo: unikaliam išradimui įkvėpė... perpildyta mokyklinė pieštukinė