Veidai

2019.07.28 09:34

Nepamirštamoji Jacqueline Kennedy-Onassis: išorinis JAV pirmosios ponios spindesys slėpė vidines dramas

nuotraukų galerijoje – istoriniai kadrai
LRT.lt2019.07.28 09:34

Liepos 28-ąją minimos buvusios JAV pirmosios ponios Jaqcueline Kennedy-Onassis gimimo metinės. Nors galėjo mėgautis išskirtine prabanga, turtai laimės, deja, neužtikrino – jos kelias paženklintas netekčių ir kupinas liūdesio bei skausmo.

Klastingasis vėžys J. Kennedy-Onassis pasiglemžė, kai jai buvo 64-eri. Šių metų liepos 28-ąją minimos 90-osios jos gimimo metinės. Tačiau net ir praėjus 25-eriems metams po jos mirties, moteris ryškiai įsirėžusi istorijoje kaip viena stilingiausių ir žaviausių JAV (o gal ir pasaulio) pirmųjų ponių.

Baigusi Vassaro koledžą ir studijas Sarbonos bei Vašingtono universitetuose, ji įsidarbino dienraštyje „Washington Times-Herald“. Čia dirbo reportere ir fotografe. Karjeros pradžioje jai dažniausiai tekdavo kalbinti praeivius gatvėse ir klausinėti jų nuomonės tuo metu aktualiomis temomis.

Vėliau būtent jai buvo patikėta parengti reportažą iš karalienės Elžbietos II karūnavimo ceremonijos, ji kalbino ir iškilius šalies politikus. Tarp jų – Richardas Nixonas ir Johnas F. Kennedy.

Beje prieš pat sutikdama J. F. Kenndy, Jacqueline buvo susižadėjusi su Antrojo pasaulinio karo veteranu, Volstryto bankininku Johnu Hustedu. Abejodama dėl savo jausmų išrinktąjam J. Kennedy-Onassis sužadėtuves nutraukė. Po poros mėnesių ji ėmė susitikinėti su būsimu savo vyru.

1953-aisiais pora susituokė. Po septyneto metų J. F. Kennedy iškėlė savo kandidatūrą į JAV prezidento postą ir pradėjo agitacijos kelionių turą. Kartu su juo keliavo ir gražuolė žmona. Kai jos vyras tapo 35-uoju šalies prezidentu, ji tapo pirmąja šalies dama.

Nors Jacqueline dažnai vadinama viena stilingiausių JAV ponių, jos stilius sulaukdavo ne tik liaupsių. Žinoma, vos tik ji pasirodydavo viešumoje pasipuošusi dailiu kostiumėliu ar suknele, parduotuvių vitrinose kaip mat atsirasdavo daugybė drabužių, atkartojančių pirmosios ponios įvaizdį. Ir jie būdavo greitai išgraibstomi.

Tačiau ne visiems patiko tai, kad ji jautė silpnybę prancūzų dizaineriams ir prabangiems bei brangiems jų darbams.

Apie tai, kad didesnę simpatiją ji jaučia užsienio kūrėjams, kalbėti pradėta dar J. F. Kennedy rinkimų kampanijos metu. Jacqueline uošvis šią problemą išspręsti sumanė suradęs jai JAV apsistojusį dizainerį Olegą Cassini. Jis Jacqueline sukūrė apie 300 skirtingų derinių, ne mažiau žavėjusių JAV ir viso pasaulio moteris.

J. Kennedy-Onassis estetika buvo labai svarbi, tad vos tik jos vyras tapo prezidentu, moteris nusprendė pasirūpinti Baltųjų rūmų interjeru. Nors tai kainavo nemažai pinigų, Baltieji rūmai virto elegantiška vieta, pilna senovinių meno darbų, antikvarinių baldų ir akį traukiančių dekoro detalių.

Nors ji pati kadaise buvo reporterė, savo vaikus ji stengėsi apsaugoti nuo žiniasklaidos dėmesio. Todėl ji sumanė Baltuosiuose rūmuose įrengti mokyklą, kurią lankė ne tik prezidento, bet ir jo administracijos darbuotojų atžalos.

Ir pati Jacqueline visa gyvenimą stengėsi tobulėti bei plėsti akiratį. Ji visą gyvenimą domėjosi kitų šalių kultūra, mokėjo daug užsienio kalbų. Ji laisvai kalbėjo ispaniškai, itališkai, prancūziškai.

1963-ieji Jacqueline buvo netekčių metai. Vos gimęs trečiasis jos sūnus mirė dėl įgimtos ligos, o dar nespėjus atsigauti po netekties jos vyras buvo nužudytas. Būdama vos 34-erių ji tapo našle.

J. F. Kennedy buvo nužudytas kai automobiliu su atviru stogu važiavo Dalaso gatvėmis. Šalia jo sėdėjo ir žmona. Garsusis jos rožinis kostiumėlis buvo suteptas vyro krauju. Kruvino kostiumėlio nusivilkti našlė neskubėjo. Ji norėjo, kad vyro žudikai matytų, ką padarė.

Vyro mirtis labai paveikė Jacqueline, kuri nebuvo spėjusi atsigauti po vaikelio netketies. Tiesa, praėjus penkeriems metams ji ištekėjo dar kartą.

Savo ranką ir širdį ji atidavė laivų magnatui Aristotle Onassis, tačiau po septynerių santuokos metų moteris ir vėl tapo našle. Kurį laiką su vyru gyvenusi Graikijoje, moteris po netekties visam laikui sugrįžo į JAV.

Čia daugiausia laiko ji praleisdavo savo namuose Niujorke. Vienintelė gyva likusi Jacqueline dukra Caroline nusprendė parduoti motinos vilą ir ši kaip tik dabar yra pardavinėjama už 65 milijonus dolerių.

1994-iaisiais J. Kennedy-Onassis pasiglemžė vėžys. Kaip žiniasklaidai pranešė jos sūnus, moteris mirė ramiai, tiesiog užmigusi savo lovoje.

Patyrusi daugybę netekčių J. Kennedy-Onassis žmonių atmintyje lieka kaip itin stilinga, žavi moteris, nemažai nuveikusi labdarai ir JAV kultūrinio paveldo puoselėjimui.

Parengta pagal royal.co.uk, bbc.com, hystory.com, vanityfair.com, jfklibrary.com.