Veidai

2019.07.27 09:35

Buvusi diktorė Sigita Stankevičiūtė nustemba, kai ją atpažįsta jauni žmonės

Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.07.27 09:35

Buvusi diktorė Sigita Stankevičiūtė prisimindama praeitį šypsosi ir atvirai prisipažįsta, kad jai sekėsi. Šiais metais sukanka 35 metai nuo tos dienos, kai tamsiaplaukę moterį žiūrovai išvydo savo televizorių ekranuose. „Jaučiu, kaip greitai bėga laikas“, – šiandien sako S. Stankevičiūtė, kuri šiuo metu sukasi versle.

Darbo skelbimą pamatė atsitiktinai

Diktorių atrankoje S. Stankevičiūtė pirmą kartą dalyvavo būdama Vilniaus universiteto pirmo kurso studentė. Informaciją apie rengiamą konkursą ji pamatė skelbimų lentoje, prie kurios beveik neprieidavo.

„Nežinau, kodėl, bet vieną gražią pavasario popietę eidama iš paskaitų dirstelėjau į tą lentą. Tuomet pagalvojau: „Šitas skelbimas skirtas man“. Į atranką atėjau net nežinodama, kaip viskas vyks. Pamačiau minią žmonių: jų galėjo būti apie 300“, – portalui LRT.lt kalbėjo S. Stankevičiūtė.

Kiekvieną atrankos dalyvį egzaminavo komisija, kuriai vadovavo diktorius Vytautas Kybartas.

„Kai jis išėjo skaityti pavardžių žmonių, kurie pateko į antrą turą, paminėjo mano, pakėlė akis ir pažiūrėjo į mane. Tada sau pagalvojau, kad turbūt atitikau reikalavimus. Nors gyvenime nesu iš tų drąsuolių, kuri labai savimi pasitiki, bet tada jaučiausi užtikrinta, kad viskas bus gerai“, – pasakojo diktorė.

Vytautas Kybartas juokaudavo: „Nenusimink, čia sunkūs tik pirmi dešimt metų“. Nereikėjo tų dešimt metų.

Dabar S. Stankevičiūtė juokauja, kad netikėtas priėjimas prie skelbimų lentos gerokai nulėmė jos gyvenimą. Nors diktore ji seniai nebedirba, tačiau su LRT TELEVIZIJA jos keliai vis dar susikerta, kai jos vedamus koncertus transliuoja ir televizija.

Kai eteryje darbą atliko pasąmonė

S. Stankevičiūtė ir šiandien prisimena pirmuosius kartus tiesioginiame televizijos eteryje, o labiausiai – jausmą, kuris aplankydavo įsijungus raudonai kameros lemputei.

„Tuo metu emocinė būsena iš tiesų buvo tragiška. Vytautas Kybartas juokaudavo: „Nenusimink, čia sunkūs tik pirmi dešimt metų“. Nereikėjo tų dešimt metų. Tačiau pirmuosius mėnesius, įsijungus kamerai, buvau valdoma pasąmonės.

Net neprisimeni teksto, kurį pasakei. Man atrodo, kad taip būna kiekvienam. Matyt, kad mano pasąmonė teisingai veikė, jeigu žiūrovas to nepastebėdavo. Vėliau išlaisvėjau, jutau malonumą. Jį patiriu iki šiol, kai vedu koncertus ir išeinu į sceną priešais publiką“, – sakė S. Stankevičiūtė.

Anot jos, pradžioje diktorių darbas buvo labai suvaržytas, nes jie turėjo viską perskaityti būtent taip, kaip parašyta. Vėliau televizijoje prasidėjo ieškojimų metas.

„Buvo dairomasi į Vakarų televizijas, kaip ten dirba žmonės. Mūsų televizijoje taip pat buvo siekiama diktorių išlaisvėjimo. Aš buvau pirmoji, kuriai pasakė, kad nuo šiol diktorius bus gerokai informatyvesnis ir laisvesnis. Mums netgi buvo leista programą vesti nebe atsisėdus, o atsistojus. Tą pirmą kartą labai jaudinausi, tačiau viskas pavyko“, – kalbėjo S. Stankevičiūtė.

Kam aš galiu būti įdomi. Juk kiekvienas turime asmeninį gyvenimą.

Po eterio ji netgi sulaukė skambučio iš tuometinės programų direktorės Dalios Kutraitės.

„Buvo vasara, todėl ji gyveno savo sodyboje. Ji keletą kilometrų atmynė dviračiu į artimiausio kaimo paštą, kad man pasakytų, kad viskas buvo gerai“, – su šypsena prisiminė pašnekovė.

S. Stankevičiūtė LRT dirbo ne tik diktore, bet ir vedė ne vieną laidą.

Apie asmeninį gyvenimą kalba mažai

S. Stankevičiūtė patikino, kad išėjimas iš LRT skaudus nebuvo, nes tą 2001 metais ji padarė savo noru.

„Išėjau tada, kai dar niekas nekalbėjo apie diktorių atsisakymą. LRT TELEVIZIJĄ nusprendžiau palikti dėl tam tikrų gyvenimo aplinkybių. Man tiesiog pasidarė per sunku, nes eteryje yra svarbu, kaip tu atrodai. Negali pasirodyti pavargęs“, – kalbėjo pašnekovė.

Anot jos, diktoriaus profesija netgi buvo prilyginama sunkiam ir atsakingam darbui, todėl jie turėjo tam tikrų privilegijų. Diktoriai per dieną dirbdavo po 6 valandas, turėjo 36 dienas atostogų.

Palikusi diktorės kėdę, S. Stankevičiūtė nėrė į verslo sritį. Nors ją yra bandžiusios prisivilioti komercinės televizijos, tačiau ji visada jiems pasakydavo griežtą ne.

S. Stankevičiūtė šeimą sukūrė dirbdama diktore, tačiau, anot jos, darbo sąlygos buvo labai patogios auginti vaikus, nes darbas prasidėdavo 18 val. Tiesa, daug ir atvirai apie asmeninį gyvenimą pašnekovė kalbėti nėra linkusi.

„Kam aš galiu būti įdomi. Juk kiekvienas turime asmeninį gyvenimą. Žmogus turi būti įdomus tuo, ką jis veikia ir ką yra nuveikęs. Negaliu pakęsti kalbėjimo apie nieką ir nesuprantu, kai žmonės spaudai pradeda pasakoti apie tai, kokius batus nusipirko. Aš, matyt, esu seno „sukirpimo“, – atviravo S. Stankevičiūtė.

„Reikia pakalbėti“. LRT diktorė ir laidų vedėja Sigita Stankevičiūtė: man geriausia kelionių kryptis ta, kuri lietuvio mentalitetui yra kiek egzotiška

Žmonės iki šiol buvusią diktorę, netgi jos balsą, atpažįsta. Tai pašnekovė vadina maloniu praeitis dvelksmu.

„Mane stebina tai, kad mane atpažįsta jauni žmonės. Vieni prieina, pakalbina, o kiti atpažįsta, tačiau stebi ir tyli. Yra nutikęs vienas kuriozas, kai paskambinau į mokesčių inspekciją, atsiliepusi moteris manęs paklausė, ar nesu ponia Sigita. Žodžiu, niekur nepasislėpsi“, – juokavo S. Stankevičiūtė.

Nors diktoriai anuomet buvo laikomi žvaigždėmis, tačiau pašnekovė jokio „sužvaigždėjimo“ nejautė.

Šiandien 59 metų S. Stankevičiūtė atrodo beveik nepasikeitusi. Nors tiesioginiame eteryje diktorių išvaizda rūpinosi grimerės, siuvėjos, tačiau pašnekovė ir kasdieniniame gyvenime į savo išvaizdą ranka nenumodavo.

„Aš mėgstu tvarką, kai žmogus yra pasitempęs. Tikrai nesu iš tų, kuri į miestą galėtų išeiti nepasidažiusi, nepasišukavusi. Man estetika yra svarbi iki šiol. Man nesuvokiamas šiuolaikinių jaunų merginų kvietimas nesidažyti ir t.t. Tai gal tuoj pradės kviesti nesiprausti, nesiplauti galvos. Man atrodo, kad moteris turėtų būti šiek tiek pasitempusi“, – mintimis dalinosi pašnekovė.

Vedė Baltijos kelio transliaciją

S. Stankevičiūtė kartu su kolega Juozu Šalkausku per LRT RADIJĄ vedė tiesioginę transliaciją, skirtą Baltijos keliui. Nors nuo to įvykio praėjo jau 30 metų, tačiau S. Stankevičiūtė tą dieną puikiai prisimena.

Negaliu pakęsti kalbėjimo apie nieką ir nesuprantu, kai žmonės spaudai pradeda pasakoti apie tai, kokius batus nusipirko.

„Baltijos kelias buvo labai simbolinis tautos veiksmas, kuris išlieka vienu svarbiausių iki šiol. Visą šį procesą reikėjo suvaldyti, tiksliau, administruoti. Lietuvos radijas turbūt pirmą kartą atliko tokią praktinę funkciją. Žmonėms reikėjo pranešti, kur jų susitelkę daugiau, kur – mažiau, kur statyti automobilius ir pan.

„Iššūkis žvaigždėms. Lietuvos dainų dešimtukas“. Dainą „Balandėlė“ atlieka Sigita Stankevičiūtė ir Vladas Kovaliovas

Mes netgi pasakydavome, kokios oro sąlygos yra viename ar kitame rajone. Detalią informaciją girdėjo ir tie, kurie ruošėsi susikibti rankomis, ir tie, kurie buvo namuose. Pastarieji Lietuvos radijo dėka Baltijos kelyje buvo savo dvasia“, – sakė S. Stankevičiūtė.

Diktoriai tuo metu informaciją gaudavo iš žurnalistų, nes visuose Lietuvos rajonuose buvo korespondentų punktai. O ir dabar dirbanti radijo žurnalistė Janina Mateikienė perdavinėjo informaciją per autobusiuke įrengtą telefoną.

S. Stankevičiūtė prisimena, kad studijoje diktoriai prie mikrofonų buvo ne vieni. Prie jų stalo sėdėjo ir tuometinis radijo informacinių laidų vyriausiais redaktorius Vidmantas Putelis.

Transliacijos vedėjai iš anksto žinojo, kad tokia transliacija vyks, nes tai buvo ypač svarbus įvykis.

„Diktorių grafikas visada būdavo sudaromas kelioms savaitėms į priekį. Matyt, vadovybei atrodė, kad tie diktoriai, kurie turėjo dirbti tą dieną eteryje, yra tinkami vesti „Baltijos kelio“ transliaciją.

Išėjau tada, kai dar niekas nekalbėjo apie diktorių atsisakymą. LRT TELEVIZIJĄ nusprendžiau palikti dėl tam tikrų gyvenimo aplinkybių.

Tačiau man, kaip diktorei, neišvengiamai teko dalyvauti ir kituose svarbiuose įvykiuose. Pavyzdžiui, 1992 metų parlamento rinkimų naktį netgi teko miegoti diktorinėje, nes vakare baigėsi programa, o ryte vėl reikėjo ateiti, tai nusprendžiau netgi neiti į namus“, – pabrėžė S. Stankevičiūtė.

Buvusią diktorę prisiminimai apie transliaciją iš Baltijos kelio iki šiol jaudina, nes jos gyvenime tokių svarbių istorinių įvykių būta ne tiek ir daug.

„Nostalgija“. Kompozitoriaus Mindaugo Tamošiūno dainų vakaras. Žymiosios LRT diktorės Sigita Stankevičiūtės akimirkos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.