Veidai

2019.07.23 07:07

Aktorius Sakalas Uždavinys – ir sklandytojas: kiekvieną kartą pakilęs, nežinai, kaip baigsis diena

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2019.07.23 07:07

Aktorius, sklandytojas Sakalas Uždavinys nelaiko savęs ekstremalu – sklandymas, ypač kalnuose, jam įdomus egzistenciniu požiūriu. „Sklandymas – kaip šachmatų žaidimas – daug lemia tavo įgūdžiai ir patirtis, bet svarbu ir iškritusi korta“, – LRT RADIJO laidoje „Vasaros popietė“ kalba jis.

S. Uždavinį kalbina LRT RADIJO laidos „Vasaros popietė“ vedėjai Darius Užkuraitis ir Inga Ramoškaitė.

– Ar pomėgis skraidyti neatsirado nuo tavo vardo? Sakoma, kaip laivą pavadinsi, taip jis ir plauks.

– Aš nelinkęs mistifikuoti šito fakto. Galų gale, mano vardas – tikrai ne mano išmonė. Bet labai gali būti, kad skrajotojiškas vardas turėjo įtakos domėjimuisi.

– Sklandymas tau suteikia džiaugsmo?

– Jis duoda satisfakciją, kaip ir įvykdyta užduotis, pasiektas tikslas. Kiekvieną kartą, kai tu pakyli, nežinai, kaip baigsis diena: grįši į aerodromą ar tūpsi kažkur aikštelėje. Sklandymas – kaip šachmatų žaidimas, sumaišytas su pokeriu: daug lemia tavo įgūdžiai ir patirtis, bet, be abejonės, ir iškritusi korta – oro sąlygos.

– Kaip pavyko skrydis į Ukrainą prie Juodosios jūros? Ar pakartotum dar kartą?

– Kad ir rytoj pakartočiau. Buvo iššūkių kiekvieną sekundę. Skrydis mums puikiai pavyko, tikrai pasiekėme tikslą, be abejonės, su nuotykiais. Tik pakilęs turėjau leistis į aikštelę, pažeidžiau sklandytuvo sparną.

Man atrodė, kad viskas – kelionė pasibaigė, bet suremontavome sklandytuvą, trijų parų darbą padarėme per vieną. Vienas iš šviesiausių paišdykavimų mano kūrybinėje biografijoje.

– Šiais metais turėsite iššūkių? Gal jau suplanavote kokį projektą?

– Šiemet su Ignu Bitinaičiu ir Algirdu Šimoliūnu planavome skristi aplink Lietuvą. Kitais metais planuojame rimtesnį žygį nuo Nidos iki Vokietijos.

– Aš sklandymą įsivaizduoju kaip individualų sportą, o tu kalbi apie komandą. Kam tau reikalinga komanda – smagiau skristi?

– Sklandymas yra kalchozas. Tai kolektyvinis sportas, nes vienas negali net pakilti, nebent turi sklandytuvą su varikliu. Net individualiose varžybose sklandytojai dažnai skrenda paromis ar su grupele, nes taip žymiai lengviau orientuotis esamomis sąlygomis. Kai yra saulėtos dienos, kai nėra debesų, vienam skristi beveik neįmanoma – visai kita strategija ieškoti kylančių oro srovių.

Tavo tikslas – kuo greičiau nuskristi, o tai reiškia – strateguoti savo skrydį pačiu efektyviausiu būdu.

– Dalyvavote čempionate. Kaip sekėsi?

– Manyčiau, labai gerai, bet mano tikslas nebuvo nuskinti laurų, o įsisavinti naują sklandytuvą, su kuriuo bandysime apskristi Lietuvą ir dalyvauti „Baltijos taurės“ varžybose.

– Manau, lietuviai nelabai įsivaizduoja, kaip varžosi sklandytuvai. Kas greičiau, kas toliau, kas tiksliau?

– Taisyklės arčiausiai burlaivių regatos. Burlaivis negali plaukti tiesiai nuo vieno taško iki kito, nebent labai palankios oro sąlygos. Tavo tikslas – kuo greičiau nuskristi, o tai reiškia – strateguoti savo skrydį pačiu efektyviausiu būdu.

– Turite savo sklandytuvą. Leidžiate juo kam nors sklandyti?

– Ir nuosava mašina nelabai džiaugiesi, kai kas nors kitas į ją įsėda. Ne dėl to, kad ją sumals, o dėl to, kad esi ją prisijaukinęs pagal savo pasturgalį.

Davęs vadovėlį neišmokysi žmogaus vaidinti. Lygiai tas pats ir su skraidymu: negali perskaitęs vadovėlį sakyti, kad gebu valdyti orlaivį.

– Jau esate ir instruktorius. Kaip kilo mintis mokyti?

– Šovė į galvą mintis, kad galiu tai daryti. Dėstau ir vaidybą, kas yra taip pat keistas procesas – vien davęs vadovėlį neišmokysi žmogaus vaidinti. Lygiai tas pats ir su skraidymu: negali perskaitęs vadovėlį sakyti, kad gebu valdyti orlaivį. Net paskraidęs su simuliatoriumi – tikras lėktuvas yra visai kitas reikalas.

– Kokios tavo svajonės, susijusios su sklandytuvais?

– Paskraidyti kalnuose. Esu numatęs ir konkrečią datą – ateinantį pavasarį važiuosiu į Prancūziją ir ten savaitę mokysiuosi sklandyti kalnuose. Aš tos specifikos dar neišmanau, esu tik teoriškai apie ją pasiskaitęs.

– Kam tau to reikia – adrenalino trūkumas? Kam rizikuoji?

– Man be proto įdomu. Nelaikau savęs ekstremalu – man tai labai įdomu grynai egzistenciniu požiūriu.

Ar tikrai žmogus, bijantis aukščio, negali skraidyti? Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.