Naujienų srautas

Veidai2019.07.15 17:12

Pirmųjų ponių skirtumai: vienos kovoja už žmogaus teises, kitos švaisto valstybės lėšas batelių kolekcijoms

Pirmosios ponios gali turėti nemenkos įtakos valstybės ekonomikai, prisidėdamos prie teigiamų pokyčių visuomenėje. Žinoma, jei mėgsta itin prabangų gyvenimo būdą, gali pridaryti ir nemažai žalos. Milijardus iš valstybės biudžeto pasisavino buvusi Filipinų pirmoji ponia Imelda Marcos, turinti nenugalimą silpnybę bateliams.

Po dešimtmečio pertraukos Lietuva vėl turi pirmąją ponią Dianą Nausėdienę. Daugelis jau svarsto, kokias pareigas ji turės atlikti.

Anot LRT žurnalistės Jurgitos Čeponytės, kai kuriose šalyse pirmosios ponios turi oficialių postą, biurą, padėjėjus ir gali dalyvauti kai kuriuose valstybės susitikimuose. Taip yra, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Kitose šalyse, kaip, pvz., Prancūzija ar Lietuva, šis statusas labiau simbolinis.

„Nesvarbu, ar pirmosios ponios postas oficialus ar simbolinis, tiksliai apibrėžtų funkcijų bei pareigų ji neturi. Vis dėlto, tinkamai pasinaudojusios savo statusu, pirmosios ponios gali dayti nemenką įtaką ir prisidėti prie teigiamų pokyčių. Dažniausiai jos atkreipia dėmesį į skirtingas socialines grupes, tam tikrų ligų prevenciją ar kitokias problemas“, – pasakoja žurnalistė J. Čeponytė.

Pagrindinės pirmosios ponios pareigos – parodyti nevyriausybinių organizacijų darbą, jų svarbą bei didinti įtaką, taip pat jos siekia skatinti partnerių bendradarbiavimą ir dialogą.

Be to, įvairių akcijų ar pasisakymų dėka visuomenė sužino apie tam tikras opias sveikatos ar socialines problemas. Bene svarbiausias jų tikslas – moterų lyderystės skatinimas. Kuo daugiau moterų imsis verslų ar pan., tuo valstybės ekonomikai bus daugiau naudos.

Daugiausia viso pasaulio dėmesio dažniausiai sulaukia pirmoji JAV ponia. Savotiška ikona laikoma Eleanora Roosevelt, padariusi labai didelę įtaką mažinant rasinę nelygybę bei gerinant darbo sąlygas, ji nemažai pasiekė moterų teisių gynimo srityje.

„Pavyzdžiui, Laura Bush pradėjo raudonojo ir rožinio kaspino akcijas, susijusias su AIDS ir gimdos kaklelio vėžio plitimu Afrikoje. Šios akcijos metu daugiau moterų pasitikrino ir buvo išvengta mirčių. Sveikos moterys gali dirbti, o tai yra gerai ir valstybės ekonomikai“, – pastebi J. Čeponytė.

Tačiau ne visos ponios valstybės ekonomikai turi teigiamos įtakos. Buvusi Filipinų pirmoji ponia Imelda Marcos, kuri šiuo statusu džiaugėsi net 21-erius metus, visuomet mėgo itin ekstravagantišką ir prabangų gyvenimo būdą.

Prabanga ji mėgavosi už valstybės pinigus. Teismas pripažino ją kalta dėl to, kad į savo užsienio sąskaitas iš valstybės biudžeto pervedė dešimtis milijardų JAV dolerių. Be to, valstybei priklausančius juvelyrinius dirbinius ji pasiliko sau ir atsisakė juos grąžinti, patikinusi, kad šie priklauso jai.

Manoma, kad išsikraustydama iš prezidento rezidencijos ji turėjo kelis tūkstančius porų batelių.

Išsamiau LRT žurnalistės Jurgitos Čeponytės pasakojime LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ (nuo 46.26 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I d. Pirmosios ponios postas – ne tik simbolis, bet ir ekonomikai įtaką darantis veiksnys
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi