Veidai

2019.07.12 18:22

Atgaivinta priėmimų prezidentūroje tradicija: pasveikinti naujojo šalies vadovo susirinko tūkstančiai kviestinių svečių

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.07.12 18:22

Naujasis šalies vadovas Gitanas Nausėda su pirmąja šalies ponia Diana Nausėdiene po dešimtmečio pertraukos atgaivino iškilmingų priėmimų prezidentūros rūmuose tradiciją. Inauguracijos dienos baigiamuoju akcentu tapo šventė daugiau nei dviem tūkstančiams kviestinių svečių.

Be tradicinių ceremonijų – priesaikos Seime, mišių Vilniaus arkikatedroje, Prezidentūros rūmų perdavimo, Gitanas Nausėda vėl prisiminė priėmimų prezidentūroje tradiciją. Kultūros ir meno atstovai, Nepriklausomybės akto signatarai, politikai, akademikai, lydimi smalsių praeivių žvilgsnių, susirinko prezidentūros kiemelyje.

Su žmona Laima Erika Katkuviene į priėmimą atvykęs dirigentas, muzikologas, profesorius Donatas Katkus portalui LRT.lt sakė, jog džiaugiasi, kad priėmimo metu prezidentas skyrė dėmesio valstybės šviesuliams – menininkams ir akademikams.

„Prezidentas pagerbė valstybės protus – mokslininkus, dėstytojus, profesorius, menininkus. Manau, kad ir toliau turi būti skiriamas dėmesys šalies intelektui bei kultūrai, tad esu sužavėtas tokiu prezidento sprendimu“, – kalbėjo profesorius.

Iš Europos parlamento sesijos į priėmimą atskubėjo ir profesorius Liudas Mažylis. „Inauguracija jau savaime yra svarbus įvykis ir šventė šaliai. Vis dėlto, prezidento institucija, net ir būdama priklausoma nuo kitų politinių jėgų sanklodos, pagal Konstituciją Lietuvai yra labai svarbi. Ši data yra svarbi ir įsimintina“, – portalui LRT.lt sako jis.

Jis priduria, kad tau jau antrasis priėmimas prezidentūroje, kuriame jis dalyvauja – drauge su žmona jie buvo pirmosios prezidento Valdo Adamkaus inauguracijos proga surengto priėmimo svečiai. „Istorijos ratas apsisuko ir vėl esu pakviestas“, – šypsojosi L. Mažylis.

Į priėmimą atvykęs operos solistas Merūnas Vitulskis su žmona Erika taip pat neslėpė džiugesio, kad po dešimtmečio pertraukos vėl surentas iškilmingas priėmimas. „Vakarietiška tradicija įsileisti žmones į prezidentūrą – didelis pasiekimas, tai rodo plačią mūsų prezidento pasaulėžiūrą“, – sakė Merūnas.

Jam antrino ir žmona, kuri pasidžiaugė ir tuo, kad, turint du nedidelius sūnus, gyvenimo tempas ir taip labai greitas, tad ilgai sukti galvos dėl aprangos nereikėjo – Merūno spintoje daugybė kostiumų, o pati Erika pasipuošė nuosavo drabužių prekės ženklo suknele.

Savo kūrybos suknelėmis pasipuošė ir dizainerės Viktorija Jakučinskaitė bei Agnė Kuzmickaitė. Į priėmimą A. Kuzmickaitė atvyko su vyru, atlikėju Sauliumi Prūsaičiu ir tėvu, Nepriklausomybės akto signataru, profesoriumi Bronislovu Kuzmicku.

Dizainerė džiaugėsi, kad priėmimas yra ir puiki proga susitikti bei pabendrauti kultūros, meno, politikos ir visuomenės veikėjams.

„Nebūčiau prieš, kad tokios šventės būtų rengiamos kasmet, – žmonai antrina atlikėjas S. Prūsaitis. – Susirinko daugybė gražių žmonių, visi pakilios nuotaikos. Manau, kad šis priėmimas – labai gražus naujojo šalies vadovo gestas.“

Po dienos darbų į iškilmingą priėmimą atskubėjo ir dizaineris Juozas Statkevičius, kurį atlydėjo jo mama Vanda Statkevičienė, pasipuošusi sūnaus sukurtu raudonu kostiumėliu.

„Palaikau tradicijas, smagu, kad ir ši, dešimtmetį miegojusi tradicija vėl prikelta. Manau, kad tai didelė šventė ir reginys ne tik tiems, kurie buvo pakviesti, bet visiems, kurie jį stebėjo per televizijos ekranus, sekė naujienų portaluose ar susirinko prie prezidentūros pasidairyti į pasipuošusius svečius.

Labai palaikau įvairius renginius, kai žmonės turi galimybę susitikti, pabendrauti, pasidalyti įžvalgomis“, – portalui LRT.lt sakė J. Statkevičius.

 Lietuvos Prezidento Gitano Nausėdos inauguracijos finalinis akcentas: svečiai renkasi į vakaro šventę

Į iškilmingą priėmimą prezidentūroje atvyko ir menininkas Remigijus Gataveckas su žmona, jo brolis Algirdas kvietimo negavo. „Priėmimo labai laukiau ne tik aš, bet ir mano žmona. Kvietimas mus nustebino ir labai pradžiugino. Tikiu, kad bus didelė garbė ir malonumas pabendrauti su iškiliais vakaro svečiais. Galbūt tai bus proga užmegzti naujas pažintis“, – portalui LRT.lt pasakojo menininkas.

Jis patikino, kad šiam vakarui ruošėmės labai atsakingai – stengėsi pataikyti į aprangos kodą, pasitikslino dėl tam tikrų protokolinio etiketo dalykų.

LRT.lt primena, kad iki 2009 metų prezidentas Valdas Adamkus su pirmąja šalies ponia Alma Adamkiene rengdavo iškilmingus priėmimus, per kuriuos Simono Daukanto aikštės rūmų kieme rinkdavosi kviestiniai svečiai – politikai, diplomatai, menininkai, visuomenės veikėjai, sportininkai ir pan.

Tačiau ši tradicija nutrūko, kai ekonominio sunkmečio laikotarpiu valstybės vairą perėmė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji nenorėjo rengti prašmatnių puotų tada, kai daugelis žmonių patyrė finansinių sunkumų. Jos valdymo metu priėmimai buvo rengiami tik atvykus aukščiausio rango svečiams – karališkiesiems asmenims ar valstybių vadovams.

Likus kelioms dienoms iki G. Nausėdos inauguracijos, pramogų pasaulio atstovai socialiniuose tinkluose džiaugėsi gavę kvietimus į priėmimą, o dalis visuomenės piktinosi – į priėmimą prezidentūroje nepakviesti užsienio valstybių vadovai, Seimo nariai, Nepriklausomybės Akto signatarai.

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo prezidentė Birutė Valionytė, kalbėdama su portalu LRT.lt, tokią situaciją apibūdino vienu sakiniu: „Man labai gaila, kad Lietuvos Respublikoje su valstybės etiketu yra prastai.“

Vis dėlto, likus mažiau nei porai dienų iki priėmimo kvietimų dalyvauti priėmime sulaukė Nepriklausomybės Akto signatarai, tik šie, priešingai nei anksčiau pakviestieji, į renginį kviečiami be lydinčiųjų asmenų.

Į priėmimą pakviesta ir kadenciją baigusi prezidentė D. Grybauskaitė, tačiau ji iš anksto pranešė, kad renginyje nedalyvaus, kodėl taip nusprendė, neįvardijo.

Dar prieš kelias dienas prezidentas patikino, kad vakarinio priėmimo akcentas – kultūrininkų ir šviesuolių buvimas šitame renginyje. Kiekybiškai skaičiuojant jų akivaizdžiai daugiausia. „Plačiąja prasme – net ir influenceriai, kurie rašo apie labai svarbius visuomenei dalykus“, – kalbėjo G. Nausėda, neslėpęs, kad kai kurie pakviesti asmenys aktyviai jį rėmė rinkiminės kampanijos metu, tad tai bus proga jiems padėkoti.

Tarp pakviestųjų – ir pramogų pasaulio atstovai – influenceris Saugirdas Vaitulionis, didžėjus ir laidų vedėjas Jonas Nainys, komunikacijos specialistė Vaida Skaisgirė ir kt.

Iš viso kvietimų, skirtų atvykti su lydinčiaisiais asmenimis, išdalyta apie 1,2 tūkst. Ypatingą dėmesį šįkart nuspręsta parodyti nusipelniusiems meno ir mokslo žmonėms. Daugiausiai kvietimų, 280, gavo menininkai – aktoriai, rašytojai, skulptoriai ir kiti.

Priėmimui pasirinko neprotokolinį aprangos kodą

Kvietime į priėmimą prezidentūroje nurodytas ir aprangos kodas – vakarinė šventinė apranga.

Renginio organizatoriai teigia, kad įvardindami aprangos kodą „Vakarinė šventinė apranga“ siekė, jog vakaro svečiams priėmimas taptų švente, o ne rūpesčiu dėl aprangos – jiems paliekama teisė patiems nuspręsti, kaip jie nori atrodyti vakariniame renginyje.

Šventinė vakarinė apranga – nėra protokolinis aprangos kodas, tačiau etiketo žinovas Arminas Lydeka portalui LRT.lt sakė, kad svečiai turi apsirengti puošniai.

„Šiuo atveju svečiai gali rengtis net pagal kelis oficialius aprangos kodus. Tinka smokingas, kokteilinė apranga ar dalykinis kostiumas. Svečiai turi didelį pasirinkimą, todėl kiekvienas gali pats nuspręsti kuris konkretus aprangos kodas jam yra tinkamiausias ir priimtiniausias“, – patikino A. Lydeka.

Anot jo, moterų aprangai protokolinės normos nėra tokios griežtos, todėl joms visuomet pasipuošti yra paprasčiau. Atsižvelgiant į tai, kad inauguracijos vakaro aprangos kodas yra šventinis vakarinis, moterys gali rengtis nuo vakarinės ilgos iki kokteilinės trumpos suknelės.

Pasak etiko žinovo, G. Nausėda ir jo žmona turi laikytis to paties aprangos, kuris numatytas svečiams.

Priėmimo svečiams – speciali programa

Vakarą pradėjo Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, pianistė profesorė Mūza Rubackytė, vėliau vientisą muzikinę kompoziciją, sudarytą iš skirtingų žanrų ir stilių kūrinių atliks pianistas Dainius Pulauskas.

Koncerte taip pat pasirodys saksofonininkas Petras Vyšniauskas, Veronika Pavilionienė, Eugenijus Chrebtovas, Miglė Pivoriūnaitė.

Priėmimo Prezidentūroje akimirkos – nuotraukų galerijoje.