Veidai

2019.07.13 21:36

Revoliucijos dukra Frida Kahlo politines pažiūras reiškė savo išvaizda, santykių dramas tapė paveiksluose

LRT.lt2019.07.13 21:36

Ikoniškas ir išskirtinis Meksikoje gimusios menininkės Fridos Kahlo stilius bei išvaizda neretai tampa įkvėpimu kitiems kūrėjams. Tačiau retas žino, kad šios tragiško likimo moteris savo apranga stengėsi pademonstruoti savo kultūrinį identitetą ir nacionalistines bei feministines nuostatas.

Liepos 6-ąją Meksikoje buvo minomos 112-osios F. Kahlo gimimo metinės, o liepos 13-oji žymi 65-ąsias jos mirties metines.

Kojoakano miestelyje Meksike, vokiečio ir vietinės ispanės šeimoje gimus Frida didžiavosi savo meksikietiškomis šaknimis.

Nors buvo laikoma metise – žmogumi, turinčiu Europietiškų ir vietinių šaknų – ji artimai tapatinosi su vietine kilme ir žmonėmis.

Kai F. Kahlo buvo vos treji, prasidėjo Meksikos revoliucija. Ji užaugo politiniame chaose, kurio metu atėjo galas beveik trisdešimtmetį užsitęsususiai diktatūrai ir buvo įkurta konstitucinė respublika.

Įtempta situacija formavo F. Kahlos pasaulėžiūrą. Būdama 16-os, ji prisijungė prie vietinio socialistų partijos skyriaus. Sulaukusi 20-ties ji tapo Meksikos komunistų parijos nare.

Pasak „Frida Kahlo Foundation“, kad būtų laikoma „revoliucijos dukra“, keletą metų F. Kahlo net tvirtino gimusi 1910 m.

Ji visą gyvenimą išliko kairiųjų pažiūrų aktyviste, palaikančia Meksikos žmones.

Pradėjo tapyti po gyvybei pavojų sukėlusios avarijos

Nors F. Kahlo kamavo sekinančios sveikatos problemos, tačiau ji niekada neleido ligoms trukdyti gyventi pilnavertišką gyvenimą.

Dar vaikystėje ji persirgo rimta poliomielito forma. Po ligos jos dešinė koja liko plonesnė už kairiąją. Anot „Frida Kahlo Foundation“, skirtingas kojas F. Kahlo slėpdavo po ilgais sijonais.

Paauglystėje ji buvo smarkiai sužeista avarijoje, kurioje autobusas susidūrė su tramvajumi.

Kaip rašoma žurnale „Smithsonian“, sulūžęs metalinis turėklas įsmigo į jos dubenį. Avarijos metu lūžo F. Kahlo nugarkaulis, kojos ir pėdos.

Po avarijos F. Kahlo kankino chroniški skausmai, ji visą gyvenimą turėjo nešioti korsetą.
Prikaustyta prie lovos iš nuobodulio F. Kahlo ėmė tapyti. Jos motina turėjo specialų molbertą, ant kurio ji galėjo tapyti gulėdama.

Vėliau ji nutapė paveikslą „Sutrupėjusi kolona“, kuriame ir buvo pavaizduotas jos korsetas.

Ištekėjo už žymaus Meksikos tapytojo

Pripažintą Meksikos tapytoją Diego Riverą F. Kahlo sutiko paprašiusi jo įvertinti jos paveikslą. Nors D. Rivera buvo net dvidešimčia metų už ją vyresnis, tarp jų greitai užsimezgė romanas. 1929 m. pora susituokė.

Jų santuokas, kurių buvo dvi, lydėjo ugningi temperamentai ir nesantuokiniai ryšiai. Jų santykių pakilimai ir nuosmukiai atsispindėjo daugelyje F. Kahlo darbų.

Stilius padėdavo išreikšti politines nuostatas

F. Kahlo neatsitiktinai Vakarų mados tendencijas derindavo su tradiciniais rūbais. Savo stiliumi ji išreikšdavo kultūrinį identitetą ir nacionalistines bei feministines nuostatas.

„(Frida Kahlo) turėjo savitą stilių, kuriame tradicinė meksikietiška mada susipindavo su europietiška. Jos stiliuje atsispindėdavo negalios padariniai ir politiniai įsitikinimai: F. Kahlo atrodydavo kaip bohemiška menininkė, Tehuana genties atstovė, mišrių rasių asmuo“, – organizacijai „Frida Kahlo Foundation“ kalbėjo Londono Viktorijos ir Alberto muziejuje eksponuotos F. Kahlo parodos kuratorė Circe Henestrosa.

F. Kahlo rengėsi moderniomis, Majų raštais išpuoštomis suknelėmis, ryšėjo šalius ir nešiojo tradicinius vėrinius. Bėgant laikui, F. Kahlo išgarsėjo ne tik savo darbais, bet tapo žinoma ir dėl išskirtinės išvaizdos.