Naujienų srautas

Veidai2019.07.05 06:34

Pasaulio pirmosios ponios: vienų audringas gyvenimas vertas miuziklų, kitos – gražuolės vyrų šešėlyje

LRT.lt 2019.07.05 06:34

Mokytoja pavergusi mokinio širdį, teisininkė, su pagyrimu baigusi prestižinį Harvardo universitetą, gražuolė manekenė, sužavėjusi gerokai vyresnį milijonierių, stiliaus ikona, kurios kelias paženklintas netekčių. Pirmųjų pasaulio ponių biografijos – itin spalvingos. Jau netrukus ir Lietuva vėl turės pirmąją ponią, kuo ji įeis į istoriją?

Jau po savaitės – išrinktojo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos inauguracija. Šalis ne tik turės naują vadovą, tačiau po dešimties metų pertraukos ir pirmąją ponią – Dianą Nausėdienę. Ji – etiketo žinovė, tad veikiausiai pirmosios ponios pareigos jai netaps per dideliu išbandymu.

Bene ryškiausia iki šiol Lietuvos pirmoji ponia – prieš dešimtmetį kandenciją baigusio Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė. Ji iki šiol vadinama stiliaus ikona ir vertinama už atsidavimą pirmosios ponios vaidmeniui.

Nors etiketo žinovai pastebi, kad prezidentų žmonos neprivalo dalyvauti politikoje ar aktyviai reikštis viešumoje, pasaulio istorija rodo, kad kai kurios pirmosios ponios buvo net įtakingesnės už prezidentus vyrus, o jų gyvenimas bei palikimas, net ir praėjus dešimtmečiams po jų mirties, yra įdomus pasaulio žmonėms. Kitos – sudomino dėl savo amžiaus ar intriguojančios istorijos.

Eleanora Roosevelt – ne tik pirmoji šalies ponia

Nuo 1933 m. iki 1945 m. pirmąja JAV ledi buvusi Eleanora Roosevelt iki šiol vadinama viena įtakingiausių bei labiausiai įkvepiančių pirmųjų Amerikos ponių. Franklino Roosevelto žmona vadinama pirmąja, supratusia, jog prezidento žmonos pareigos suteikia jai tam tikros įtakos, kurią galima išnaudoti geriems ar visuomenei svarbiems klausimams. Ji kovojo už visų žmonių, ypač moterų, teises.

Ji įrodė esanti puiki diplomatė ir politikė, bet po vyro mirties 1945 m. Eleonora paskelbė, jog nebetęs savo politinės veiklos. Tačiau nuo 1945 m. iki 1953 m. Eleonora priklausė Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai, taip pat ir Jungtinių Tautų teisių komisijai. Ten ji prisidėjo prie Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos, kurią pati Eleonora laiko didžiausiu savo pasiekimu.

Jos gyvenimas nebuvo grįstas vien džiaugsmais ir sėkme. Nors ji gimė pasiturinčioje šeimoje, būdama 8-erių prarado mamą, vėliau vieną iš dviejų brolių, o galiausiai ir tėvą. Per porą metų palaidojusi tėvus, mergaitė apsigyveno su močiute. Ji neslepia, kad paauglystėje sirgo depresija. Mokyklą amerikietė baigė Didžiojoje Britanijoje.

Po mokyklos sugrįžusi į Niujorką ji sutiko F. Rooseveltą, kurį vadino gyvenimo meile. Pora susilaukė net šešių vaikų.

Tiesa, šeimai teko sunkių išbandymų – 1921 m. Franklinui diagnozuotas poliomielitas ir dėl kojų paralyžiaus jis tolesnį gyvenimą praleido neįgaliojo vežimėlyje. Nors atrodė, kad tai jo karjeros pabaiga, žmonos padedamas jis sugrįžo į darbus ir netgi tapo 32-uoju JAV prezidentu, valdžiusiu šalį iki savo mirties 1945-aisiais.

Jacqueline Kennedy-Onassis – stiliaus ikona, kurios gyvenimą purtė netektys

J. Kennedy-Onassis vadinama stilingiausia visų laikų JAV (o kartais ir pasaulio) pirmąja ponia. Rodos, viskas jos gyvenime – nuo spintos turinio iki namų dekoro – pasižymėjo išskirtine estetika ir grožiu, tačiau kartu alsavo dramatiškumu.

Beje, studijuodama žurnalistiką universitete, tada dar jaunutė J. Bouvier ketino atlikti praktiką garsiajame mados žurnale „Vogue“, tačiau jos praktika truko lygiai dieną. Redaktorė 22-ejų Jacqueline patarė atsisakyti praktikos, nes taip mergina žlugdo savo galimybes ištekėti. Įdomu tai, jog Jacqueline paklausė redaktorės patarimo ir praktiką nutraukė.

1951-aisiais Jaqueline pradėjo dirbti laikraštyje „Washington Times-Herald“, čia ji buvo fotografė ir rašė aktualiomis temomis. 1953-aisiais ji dirbo iš Jungtinės Karalystės, kur vyko karalienės Elžbietos II karūnacija.

Būtent darbas ją suvedė su tuo metu dar kongresmenu Johnu F. Kennedy. 1953-aisiais pora susituokė. Po septyneto metų J. F. Kennedy iškėlė savo kandidatūrą į JAV prezidento postą ir pradėjo agitacijos kelionių turą. Kartu su juo keliavo ir gražuolė žmona. Kai jos vyras tapo 35-uoju šalies prezidentu, ji tapo pirmąja šalies dama.

1963-ieji – Jacqueline buvo netekčių metai. Vos gimęs trečiasis jos sūnus mirė dėl įgimtos ligos, o dar nespėjus atsigauti po netekties jos vyras buvo nužudytas. Būdama vos 34-erių ji tapo našle.

Ir antroji moters santuoka buvo paženklinta netekties – 1968 m. ji ištekėjo už laivų magnato Aristotle Onassis, tačiau po septynerių santuokos metų moteris ir vėl tapo našle.

Patyrusi daugybę netekčių J. Kennedy-Onassis atmintyje lieka kaip itin stilinga, žavi moteris, nemažai nuveikusi labdarai ir JAV kultūrinio paveldo puoselėjimui.

Melania Trump – stiliaus ikona vyro šešėlyje

Šių metų birželio viduryje Donaldas Trumpas leido sau palyginti J. Kennedy Onassis ir savo žmoną Melanią Trump, sakydamas, kad jos abi visuomenėje yra vienodo lygio figūros.

Dauguma JAV politikos apžvalgininkų pastebi, kad nors Slovėnijoje gimusi buvusi manekenė M. Trump puikiai atrodo šalia prezidento, jos vaidmuo rinkimų kampanijos metu buvo labai smulkus. Ir tapusi pirmąja ponia, ji slepiasi vyro šešėlyje.

Tiesa, tapusi pirmąja ponia ji netrukus tapo ir savotiška stiliaus ikona Amerikos moterims. Tačiau net ir šioje srityje kartais prašauna – vykdama susitikti su migrantų vaikas užsivelka švarkelį su užrašu „Man tikrai nerūpi, o tau?“ arba viešėdama Kenijoje užsideda skrybėlę, primenančią kolonizatorių šalmus.

Michelle Obama – moteris siekianti įkvėpti jaunąją kartą

M. Obamos vyras Barackas Obama – pirmasis afroamerikietis išrinktas JAV prezidentu, ji – pirmoji afroamerikietė tapusi pirmąja JAV ledi.

Michelle užaugo vidutines pajamas gaunančioje šeimoje – neišgyveno skurdo, tačiau ir prabangoje nesimaudė. Harvardo universitete ji įgijo teisininkės išsilavinimą, prieš tai su pagyrimu baigė sociologijos studijas Prinstono universitete. Tačiau save ji pirmiausia pristato kaip dviejų dukrų Malios ir Sashos mamą ir savo vyro žmoną. Beje, ir Michelle ir Barackas yra teisininkai, susipažinę darbe – vienoje teisininkų firmoje.

Būdama pirmąja ponia, M. Obama stengėsi įkvėpti jaunimą siekti išsilavinimo. Ypač prie šio tikslo prisidėjo jos inicijuoti projektai „Reach Higher“ (liet. siek daugiau) ir „Let Girls Learn“ (liet. leiskime mergaitėms mokytis).

Viena ryškiausių jos akcijų – „Let‘s move“ (liet. pajudėkime), kurios tikslas padėti paaugliams kovoti su nutukimu. Ši akcija subūrė sveikatos specialistus, mitybos profesionalus, psichologus, veiklius tėvus ir visuomet pasisakė už sveiką bei aktyvų gyvenimo būdą.

M. Obama – puiki oratorė, pasakiusi ne vieną įkvepiančią ir uždegančią kalbą. Kai kurios buvo tokios puikios, kad dabartinė JAV pirmoji ponia M. Trump neatsispyrė kai kuriuos jų teiginius panaudoti savo kalboje ir taip netgi buvo apkaltinta plagijavimu.

Kaip ir pridera pirmajai damai, Michelle sugebėjo ne tik skleisti socialines idėjas bei prisidėti prie tam tikrų pokyčių visuomenėje, bet ir visada išliko be galo stilinga, dažniausiai remianti vietos dizainerius. Michelle ir Baracko šeimos idilė, tarpusavio supratimas ir abipusė meilė įkvėpė daugybę amerikiečių ir tapo savotišku šeimos etalonu.

Eva Peron – iš skurdo į deimantais tviskantį gyvenimą

Nuo kurtizanės iki žmonių numylėtinės, pirmosios Argentinos ponios. Būtent taip dažniausiai pristatoma Eva Peron, žmonių vadinta tiesiog Evita. Prezidento Juano Perono žmona buvo tokia mylima, kad garsėjo milžiniška įtaka šalyje. Be to, daugeliui Lotynų Amerikos gyventojų ji buvo tikrų tikriausia stiliaus ikona.

Žinoma, buvo ir tokių, kurie Evitą peikė už tai, kad švaisto pinigus dizainerių drabužiams ar prabangiems papuošalams, tačiau ir praėjus daugiau nei pusei amžiaus nuo jos mirties, ji yra viena ryškiausių 20-ojo amžiaus moterų.

Kai 1952-aisiais Argentinos žiniasklaida pranešė, jog pirmoji šalies ponia, sulaukusi vos 33-ejų, mirė, žmonės paniro į gedulą, o atsisveikinimas su Evita truko pusę mėnesio. Per tą laiką jai nusilenkė šimtai tūkstančių, vadinusių ją idėjine šalies lydere.

Eva jautė silpnybę prašmatniems briliantams ir itin brangiai juvelyrikai, tačiau ne visas jos gyvenimas buvo toks spindintis – ji buvo viena iš penkių nesantuokinių fermerio ir tarnaitės vaikų. Po tėvo žūties išgyventi buvo dar sunkiau, tad šiaip ne taip baigusi pradžios mokyklą Eva su draugu pabėgo į Buenos Aires.

Manoma, kad būtent tada jauna mergina ir buvo kurtizane, nors tiksliai to įrodyti nesugebėjo net aršiausi Evos priešininkai. Nemažai jos gyvenimo detalių buvo paslėptos ir užmirštos.

Beje, apie jos gyvenimą yra sukurtas miuziklas „Evita“. Pagrindinį Evos vaidmenį atlieka atlikėja Madonna.

Graca Machel – dviejų valstybių pirmoji ponia

Ši moteris į istoriją įrašyta todėl, kad ji vienintelė buvo tapusi dviejų skirtingų valstybių pirmąja ponia. Pirmasis Gracos vyras – Samora Machel, pirmasis nepriklausomo Mozambiko prezidentas. Tačiau moteriai nepakako vien tik pirmosios ponios vaidmens, ji tapo Mozambiko kultūros ir švietimo ministre.

Ir nors karjera jai klostėsi puikiai, dešimtmetį pasidžiaugusi sėkminga santuoka, moteris neteko vyro – S. Machel žuvo paslaptingoje lėktuvo avarijoje. Po vyro mirties moteris atsisakė ir ministrės pareigų.

Paskutiniąjame 20-ojo amžiaus dešimtmetyje moteris dažnai buvo pastebima leidžianti laiką su tuometiniu Pietų Afrikos Respublikos prezidentu Nelsonu Mandela ir 1998-aisiais tapo trečiąja jo žmona. Pora kartu išgyveno iki pat N. Mandelos mirties 2013-aisiais.

Moteris žmonių širdis pavergė tuo, kad daugybę savo metų atidavė kovai už vaikų ir moterų teises, kovojo prieš skurdą, stengėsi, kad kuo daugiau vaikų Mozambike ir kitose Afrikos šalyse gautų išsilavinimą. Ji iki šiol aktyviai kovoja už tas pačias vertybes.

Brigitte Macron – mokytoja, pavergusi mokinio širdį

Sakoma, kad prancūzės garsėja ypatingu stiliaus pojūčiu, tai dažnai sakoma ir apie pirmąją Prancūzijos ponią Brigitte Macron. Ji, žinoma, tapo aptarinėjama ne vien dėl stiliaus pojūčio, bet ir dėl to, kad už savo vyrą, Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną, yra vyresnė 24 metais.

Beje, ji kažkada buvo savo vyro mokytoja. Pora apie savo santykių pradžią kalba atsargiai, nors manoma, kad jų santykiai prasidėjo dar tada, kai Brigitte buvo 39-erių, o Emmanuelis vos penkiolikos ar šešiolikos metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi