Veidai

2019.07.03 06:33

Naujoji Dovilės Šakalienės šukuosena padeda atkreipti dėmesį ir į mergaičių Zambijoje problemas

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2019.07.03 06:33

Seimo narė Dovilė Šakalienė neseniai lankėsi Zambijoje, iš kurios grįžo su tradicine, etnine tos šalies šukuosena – kasytėmis. „Viena vertus, tai man atrodė kaip malonus kultūrinis nuotykis. Kita vertus, ji feisbuke sulaukė tris kartus daugiau susidomėjimo nei reportažai apie Zambijos mergaičių patiriamas problemas“, – LRT RADIJO laidoje „10–12“ sakė D. Šakalienė.

Seimo narei, ilgametei žmogaus teisių gynėjai, tai, kad jos šukuosena domimasi kur kas labiau nei skaudžiomis Zambijos problemomis, suteikė dviprasmiškų jausmų. Kita vertus, D. Šakalienė savo naująją šukuoseną priėmė kaip netikėtą kultūrinę patirtį ir dovaną. Ją pusantros valandos savo rankomis sukūrė trys masajų meistrai.

„Nežinau, ar mano šiaurietiški plaukai buvo tinkami tokiai šukuosenai. Meistrai sakė, kad nors šiaurietiškų plaukų struktūra yra kitokia, bet jų yra pakankamai daug, todėl šukuoseną padaryti pavyko kuo puikiausiai“, – juokavo D. Šakalienė.

Anot jos, šukuosena tapo galimybe prie vietos žmonių prisiliesti kur kas arčiau nei per visus sudėtingus vizitus šalies sveikatos priežiūros įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose ir parlamente.

Nežinau, ar mano šiaurietiški plaukai buvo tinkami tokiai šukuosenai.

D. Šakalienė į Zambiją vyko kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos ir Juntinių Tautų delegacija, kur dalyvavo aukšto lygio susitikimuose ir pasitarimuose. Pagrindinis siekis buvo atkreipti dėmesį į paauglių nėštumų ir gimdyvių mirtingumo mažinimą ir ieškoti būdų šiai problemai spręsti.

Ji papasakojo, kad šioje valstybėje labai anksti, maždaug nuo 12 metų, pradedamas lytinis gyvenimas. Tai vyksta pirma dėl to, kad stokojama lytinio švietimo, o antra – vis dar sunkiai įveikiama kultūrinė tradicija atsisakyti vaikų vedybų.

„50 proc. 19-mečių merginų yra nėščios arba jau turi vaikų. Net 50 proc. nėštumų yra nepageidaujami, tai yra merginos arba neplanavo nėštumo, arba patyrė lytinę prievartą, arba net nežinojo, kaip gali baigtis lytiniai santykiai“, – kalbėjo D. Šakalienė.

Anot jos, nėštumo nutraukimas Zambijoje yra labai griežtai reglamentuotas. Tokiu atveju yra reikalingi trijų nepriklausomų gydytojų parašai, kurie patvirtintų, kad nėštumo nutraukimas yra būtinas.

50 proc. 19-mečių merginų yra nėščios arba jau turi vaikų.

Jos tikinimu, nemažai besilaukiančių merginų tiesiog neišgyvena, nes trūksta gydymo įstaigų ir yra labai prasta kelių infrastruktūra. Gimdyvių mirtingumas yra 278 iš 100 tūkst., tuo tarpu Suomijoje, Graikijoje, Islandijoje yra 3, o Lietuvoje – 8. Naujagimių mirtingumas Zambijoje taip pat yra didelis: iš 1 tūkst. miršta 27.

Pasak D. Šakalienės, daugumai mergaičių Zambijoje yra atliekami Cezario pjūviai, nes kūdikiai gimsta apie 3 kg, o jos nėra pajėgios tokio svorio kūdikius pagimdyti pačios. Jeigu nėščiosios ligoninės nepasiekia, jos tiesiog miršta.

„Galime turėti labai skirtingus kultūrinius įsitikinimus, skirtingas tradicijas ir religijas, tačiau kūdikio besilaukiantis vaikas, kurio gyvybei kyla grėsmė, nėra gėris jokioje valstybėje. Todėl mes turime sudėlioti įstatymus taip, kad jie saugotų gyvybes“, – tvirtino D. Šakalienė.

Seimo narė pripažino, kad kelionė į Zambiją buvo sudėtinga, tačiau ji yra įsitikinusi, kad privalu žvelgti toliau nei savas kiemas ir suvokti, kad Afrikos problemos gali pasiekti ir kiekvieną šalį. D. Šakalienės tikinimu, Afrikos gyventojai 2100 metais sudarys apie 39 proc. pasaulio populiacijos.

Visą Dovilės Šakalienės ir LRT RADIJO laidos „10–12“ vedėjos Živilės Kropaitės pokalbį galite išgirsti čia: