Veidai

2019.06.29 16:50

„Nacionalinė ekspedicija“ – pakeliui į Lietuvą: Baltija nurimo, bet ekspediciją supa karo laivai

atnaujinta 22.00
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.29 16:50

„Kol kas nė vienas nepririštas prie stiebo, taigi vadinasi, viskas gerai, visi paklūsta kapitonui“, – juokais sako burlaivio, kuriuo namo keliauja „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai, kapitonas Valdemaras Vizbaras. Jis džiaugiasi, kad su dalyviais plaukti labai linksma ir įdomu.

„Mes jau palikome Saremą ir tikimės, kad sekmadienį pasieksime Klaipėdą. Nors Saremoje planai kiek susijaukė, įgyvendinome viską, ką buvome suplanavę: aplankėme seniausią išlikusią Estijos pilį, kur vyko garsusis Karusės mūšis, dar vadinamas Karusės ledo mūšiu.

Čia Traidenio vadvaujama LDK kariuomenė ant užšalusio Baltijos ledo kovėsi su jungtine Livonijos ordino ir Danijos kariuomene ir ją nugalėjo“, – pasakoja Aistė Plaipaitė.

Per Baltijos jūrą „Nacionalinė ekspedicija“ keliauja su V. Vizbaru, Klaipėdos universiteto mokomojo burlaivio kapitonu. Jis juokiasi, kad šio laivo denyje jau įleido šaknis – šio laivo kapitonu jis tapo 2006-iaisiais, kai tik jis buvo atgabentas į Lietuvą.

„Gyvenimas jūroje laisvas, o žemėje – suvaržytas kelių eismo taisyklių, pėsčiųjų perėjų, aplink lakiojančių žmonių. Jūroje – visiška laisvė, tiesiog malonumas“, – pastebėjo jis.
Nors laukia ganėtinai ilga kelionė, kapitonas patikina, kad po to, kokiomis sudėtingomis sąlygomis plaukė prieš tai, pasiekti Klaipėdą bus vieni juokai.

„Džiaugiuosi, kad apskritai plaukiame labai smagiai, įdomiai“, – džiaugėsi jis. Paklaustas, ar visi laikosi pagrindinio laivo įstatymo, kad kapitonas laive svarbesnis už visus dievus, jis juokais atsakė: „Kol nėra prirakintų prie stiebo, taigi visi elgiasi atsakingai ir yra paklusnūs.“

Jam antrino ir LRT TELEVIZIJOS laidų vedėjas Robertas Petrauskas. Jis smagiai sukinėjo šturvalą: „Labai džiaugiuosi, kad galiu pastovėti būtent prie tokio laivo šturvalo. Labai tikiuosi, kad reikės pakelti bures.“

„Nuotaika rami, visi lėtai vaikšto. Plaukiame jau daugiau nei dvylika valandų, Aistė pagroja, suvirpina širdį, taip ir plaukiame toliau“, – pasakoja žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Tačiau romantišką nuotaiką skuba išblaškyti A. Plaipaitė: „Tik kažkur netoli vyksta karo pratybos.“

Horizonte matosi keli karo laivai, kažkas skraido, girdisi įvairūs garsai. Laivus fiksuoja „Nacionalinės ekspedicijos“ burlaivio įranga. „Kadangi žinome, jog tai NATO laivai, jaučiamės saugūs ir plaukiame ramiai. Rytoj per pietus turėtume pasiekti Klaipėdą. Čia laikas sulėtėja, užliūliuoja Baltija“, – patikina E. Jakilaitis.

Ekspedicijos dalyviai Lietuvoje aplankys:

birželio 30 d. – Kretingą, Palangą;liepos 1 d. – Plungę, Platelius;

liepos 2 d. – Telšius, Varnius;

liepos 3 d. – Kurtuvėnus;

liepos 4 d. – Šiaulius, Tytuvėnus;

liepos 5 d. – Ariogalą, Kėdainius;

liepos 6 d. – Kauną (finišas).

Ekspedicijos atradimus LRT TELEVIZIJOS žiūrovai išvys nuo rudens rodomose laidose.

Daugiau – vaizdo įraše (nuo 1.24.10 val.).

„Labas rytas, Lietuva!“ I dalis. Klaipėdos teatro aikštėje tinklinio turnyras: lietuvės ruošiasi kovai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.