Veidai

2019.06.28 06:26

Auksinis kardas. Gerūtai Griniūtei mama vardą rinko įkvėpta ilgametės LRT žurnalistės

pamatykite archyvinius kadrus
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.06.28 06:26

„Kalendoriuje mano vardo dienos nėra, tačiau ir nebūtina – Gerūtos gali likti neaiškia rūšimi – aš nieko prieš“, – portalui LRT.lt sako LRT laidų vedėja Gerūta Griniūtė. Šiais metais ji susipažino ir su savo bendravarde, kažkada taip pat dirbusia LRT žurnaliste bei laidų vedėja.

Už savo vardą pirmiausia Gerūta yra dėkinga mamai. „Ji man atskleidė du faktus, lėmusius tai, kad šiandien esu Gerūta. Vienas iš jų – jaunystėje mamos sklaidyti seni mūsų šalies istorijos puslapiai ir juose paminėta Gerutė, regis, vėliau nutekėjusi į kitą šalį ir tapusi Gerūta. Mama gerai nepamena, kada ir kur tai perskaitė ir kokios buvo detalės, bet atsimena, kad vardas jau tada jai pasirodė įdomus.

Bet mane visada labiau intrigavo kitas dalykas – mano bendravardė, mamos pamatyta ne kur kitur, o per Lietuvos televiziją. Taip, čia anksčiau dirbo Gerūta Jolanta Sodeikienė, kurios laidas mama jaunystėje yra ne kartą mačiusi. Vardas, kaip man pasakojo, mamai iškart patiko. Patiko ir visada pasitempusi, ryški laidų vedėja“, – pasakoja G. Griniūtė.

Jai pačiai keisčiausia šios vardų istorijos detalė ta, kad didžiąją dalį savo gyvenimo praleido prie fortepijono, visada mėgo bendrauti, scena jai irgi buvo sava, bet žurnaliste tapti niekada neplanavo.

Mokykloje vienas bičiulis bandė vadinti ją Blogūta, pravardė neprigijo.

„Vis dėlto baigusi fortepijono specialybės studijas, toliau norėjau rinktis specialybę, leidžiančią panaudoti sukauptas žinias, kurti ir bendrauti. Po studijų praktikos LRT – čia ir likau. Taigi LRT koridoriais dabar vėl vaikšto Gerūta“, – šypsosi LRT televizijos ir radijo laidų vedėja.

Gerūtos vardas jai visuomet patiko. Kadangi būdama maža mėgo pokštus, prunkšdavo, kai tris kartus neišgirdę jos vardo žmonės susierzindavo.

„Be to, aplink mane visada buvo daug įdomių vardų. Kartą mums su klasiokėmis einant gatve, prilipo kažkoks bernas ir ėmė įkyriai prašyti, kad pasakytume, kas mes tokios. Galiausiai atsakėm: „Benigna, Valdonė, Gerūta“. Vaikinas pyktelėjo, kad šaipomės, apsisuko ir nuėjo“, – juokiasi mergina, patikinanti, jog savo vardu labai džiaugiasi ir į jokį kitą keisti nenorėtų.

O ir pravardės ji neturėjo. Kaip pati sako, iš Gerūtos vardo nieko negero nesukursi. Nors mokykloje vienas bičiulis bandė vadinti ją Blogūta, pravardė neprigijo.

Kada Gerūtos vardo diena – nenurodyta, tačiau mergina neišgyvena: „Kalendoriuje jis nebūtinas – Gerūtos gali likti neaiškia rūšimi – aš nieko prieš. Kažkada googlinau – buvo įdomu, kiek Gerūtų rasiu internete. Keletą radau.

O šiais metais džiaugiuosi, kad pagaliau susipažinau su Gerūta Jolanta Sodeikiene – žmogumi, kuris tapo viena pirmųjų mano vardo idėjos priežasčių. Be galo šarminga, įdomi ir puikų humoro jausmą turinti moteris. Žaviuosi ir džiaugiuosi tokia bendravarde.“

Remiantis Piliečių vardų sąvado duomenimis iki 2013 m., vos devynios mergaitės buvo pavadintos Gerūtomis.

Archyviniuose kadruose – LRT žurnalistės Gerūtos Jolantos Sodeikienės parengti reportažai.

Poreikiai, prekės ir paslaugos prieš 40 metų: buitiniuose kombinatuose sovietmečiu – nuo skalbyklos iki paminklų gamybos

LRT.lt primena, kad Gerūta Sodeikienė LRT pradėjo dirbti 1957 m., būdama penkto kurso žuarnalistikos studentė. Iš pradžių ji rengė laidas radijui, 1970 m. buvo paskirta į TV Vaikų ir jaunimo redakciją. Rengė laidas „Poreikiai, prekės, paslaugos“, „Kviečiu šokti“, „Kai vakaras – šventė“, „Ir platus gi kraštas mūsų gimtasis“, „Šeimos rytmetis“.

Gamyba ir prekyba sovietmečiu: Kapsuko pieno konservų kombinatas, mezgimo fabrikas „Sparta“ ir parduotuvė „Merkurijus“

Ji taip pat buvo laidos „TVR paštas“, rodytos 1984 – 1989 m. Joje būdavo rodomi reportažai, parengti pagal žiūrovų skundus. G. Sodeikienė ir jos korespondentų komanda važiuodavo aiškintis, kodėl nėra elektros, kodėl muša vyras ar pardavinėjamos nekokybiškos prekės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt