Veidai

2019.06.27 11:52

„Nacionalinėje ekspedicijoje“ Kelmickaitė atvėrė savo muzikinį lobyną: dainą randa bet kokiai progai ir situacijai

paklausykite dainų
Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.27 11:52

LRT žinių vedėją Aistę Plaipaitę ir etnomuzikologę Zitą Kelmickaitę galima drąsiai tituluoti „Nacionalinės ekspedicijos“ muzikiniu duetu. Jų atliekamos dainos trečiadienį širdis virpino ir plaukiant po visais Rygos tiltais. „Zita savyje saugo dainų lobyną, todėl randa dainą bet kokiai progai ir bet kokiai situacijai“, – sakė A. Plaipaitė.

Muzikinio dueto vedlė – Zita Kelmickaitė

A. Plaipaitė juokavo, kad Z. Kelmickaitei pakanka pasakyti kokį nors žodį ir ji iš karto gali pateikti 15 dainų sąrašą.

„Didelis džiaugsmas yra būti šalia jos ir kiek įmanoma jos žinomų dainų perimti“, – portalui LRT.lt sakė A. Plaipaitė.

Trečiadienį portalo LRT.lt skaitytojai turėjo progą išgirsti, kaip „Nacionalinės ekspedicijos“ duetas dainavo romansą, sukurtą pagal Pauliaus Širvio tekstą. Padainuoti šią dainą plaukiant po Rygos tiltais A. Plaipaitei pasiūlė Z. Kelmickaitė, kuriai ji pasirodė labai tinkama toje situacijoje.

„Tą dainą buvau girdėjusi. Mes pasiderinom balsus, aš greitai išmokau žodžius, nes tam neturėjau daug laiko. Tada kelis kartus parepetavom ir nusprendėme ją sudainuoti per tiesioginę transliaciją plaukiant po Rygos tiltais“, – pasakojo A. Plaipaitė.

Dažniausiai duetas, prie kurio prisijungia ir kiti „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai, traukia liaudies dainas. Būtent jos yra etnomuzikologės „arkliukas“. A. Plaipaitė pažadėjo, kad dainų per ekspediciją ir toliau netrūks.

Prasideda plaukimas jūra

Ketvirtadienį dalis „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių išplaukia į Saremos salą. Anot A. Plaipaitės, penktoji ekspedicija yra išskirtinė tuo, kad tarsi susideda iš dviejų ekspedicijų, kurių skirties tašku galima laikyti Rygą.

„Pirmosios ekspedicijos arterija buvo Dauguva, o dabar prasidės kitas etapas – plaukimas jūra. Dalis komandos išplaukia į Saremos salą. Į ekspediciją įtraukti dalį Estijos buvo, berods, Alfredo Bumblausko mintis. Tam, kodėl mes ten plaukiame, yra ir istorinių priežasčių.

Toje vietoje vyko žymus Karusės mūšis tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės ir Livonijos ordino. Vienas istorikas yra pasakęs, kad Saremos yra šiauriausias LDK interesų taškas“, – pasakojo žurnalistė.

Praėjusiais metais „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai keliavo prie Juodosios jūros ir nagrinėjo, kiek toli LDK interesai siekė pietuose.

Ketvirtadienio rytą oras ekspedicijos dalyvių nelepino: oro temperatūra nukrito, siaučia vėjai, todėl, tikėtina, kad plaukiant jūra į Saremos salą laukia nemenki iššūkiai.

„Mūsų laukia visai kitoks plaukimas nei upe. Tai man bus nauja patirtis, tačiau plaukimo jūra labai laukiu ir noriu. O plauksime jau nebe tais laivais, kuriuos turėjome. 15 žmonių komanda plauks Klaipėdos universiteto mokomuoju burlaiviu „Brabander“, – kalbėjo A. Plaipaitė.

Nuo jūros ligos turi vaistų

Kita „Nacionalinės ekspedicijos“ komandos dalis toliau keliaus kemperiais ir aplankys Jūrmalą, Venspilį bei dar kelis taškus Latvijoje. Visi dalyviai birželio 29 dieną susitiks Klaipėdoje ir likusį laiką tyrinės Žemaitiją.

A. Plaipaitė anksčiau yra plaukusi ir jūra, ir vandenynu, tačiau kitokio tipo laivais, o ne burlaiviu. Todėl ji nedrįso spėlioti, kaip į tokį plaukimą sureaguos jos organizmas.

„Turime vaistų, tačiau pradžioje stengiuosi apsieiti be jų. Žinau taisykles: kad plaukiant reikia žiūrėti į horizontą, į nejudančią liniją. Žiūrėsim, kaip į viską reaguos organizmas, tačiau tikrai nenorėjau praleisti galimybės plaukti jūra“, – sakė žurnalistė.

Anot jos, iki Saremos salos laukia neilgas plaukimas, kur kas ilgesnis – nuo salos iki Klaipėdos. Tai, A. Plaipaitės manymu, gali būti didžiausias komandos laukiantis iššūkis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt