Veidai

2019.06.22 19:16

„Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvės Plaipaitės atradimai: žmonių rūsiai nacionaliniame parke

netikėti buvo ir desertų skoniai
Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.22 19:16

Jau praėjo beveik savaitė, kai į ilgą ir sudėtingą kelią buvo išlydėti „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai. „Taip jau sutapo, kad keliaujame gražiausiomis dienomis, kai dienos ilgos, o naktys trumpos, todėl visa tai stengiamės išnaudoti ir kuo daugiau aplankyti“, – sakė vienos iš trijų komandų narė žurnalistė A. Plaipaitė.

Plaukimas Dauguva – sudėtingomis sąlygomis

Anot A. Plaipaitės, jos komanda penktadienį plaukė laivu, o tai buvo nemenkas iššūkis.

„Dauguva yra labai akmenuota upė, kurioje yra gausu slenksčių. Kadangi dieną prieš tai laivas neteko variklio, nes trenkėsi į akmenį, todėl penktadienį plaukėme naudodami atsarginį. Taigi reikėjo plaukti labai atsargiai. Reikėjo labai manevruoti, kapitonų darbas buvo labai sudėtingas“, – portalui LRT.lt teigė A. Plaipaitė.

Pasak jos, visi komandos nariai buvo apmokyti, kaip elgtis plaukiant. Pagrindinės taisyklės buvo per daug nejudėti ir nesiblaškyti po valtį. O atsitrenkus nepulti į paniką.

„Kai pradėjome plaukti supratau, kad tas instruktažas nebuvo šiaip sau. Mūsų tikrai laukė sudėtingas plaukimas, trukęs maždaug 6 valandas“, – kalbėjo A. Plaipaitė.

Penktadienį žurnalistė su savo komanda ir kitais „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviais apsilankė Daugpilyje ir susitiko su lietuvių bendruomene.

„Ji nėra labai didelė: apie 30–40 žmonių. Tačiau jie turi vietą, kur buriasi. Bendruomenė turi savo kapelą, todėl ir mums surengė pasirodymą. Iš tiesų jie mūsų labai laukė ir džiaugėsi, kad juos aplankėme. Visi buvo labai gerai pasiruošę mūsų sutikimui: dainavo, šoko“, – įspūdžiais dalinosi žurnalistė.

„Nacionalinės ekspedicijos“ dalyviai stengėsi kuo daugiau sužinoti, kaip gyvena lietuvių bendruomenė, ar jiems pakanka lietuviškumo Daugpilyje.

„Iš tiesų daugelis jų turi reikalų Lietuvoje ir dažnai važiuoja į gimtinę. Netgi balsavo prezidento rinkimuose. Anksčiau, kai buvome Baltarusijoje, turėjome susitikimą su Gervėčiuose gyvenančiais lietuviais, dabar buvo antrasis. Tačiau šis man įsiminė labiau, nes žmonės labai stengėsi parodyti, kuo jie gyvena“, – sakė A. Plaipaitė.

Nauji desertų skoniai

Tai pačiai komandai, kaip ir A. Plaipaitė, priklauso someljė Arminas Darasevičius, kuris pasirūpina naujomis „Nacionalinės ekspedicijos“ dalyvių skonių patirtimis.

Penktadienį žurnalistė turėjo galimybę išbandyti du, dar niekada neragautus latviškus desertus. Vienas iš jų buvo duonos ir džiovintų vaisių košė, ant kurios uždėta standžiai išplaktos grietinėlės. A. Plaipaitės manymu, toks desertas turėtų patikti tiems, kurie mėgsta džiovintus vaisius.

O kitas saldus patiekalas buvo pagamintas iš manų ir kisieliaus, kuris gali būti įvairių skonių.

„Arminas vis paieško, kaip vietas, po kurias keliaujame, pažintume ir per skrandį“, – juokavo pašnekovė.

Žmonių rūsiai nacionalinio parko atodangose

Šeštadienį A. Plaipaitė su kitais savo komandos nariais vėl atsiskyrė nuo likusių komandų ir pasuko į Latvijos vidurį, kur lankėsi Gaujos nacionaliniame parke. Tai yra didžiausias ir seniausias nacionalinis parkas Latvijoje.

Vienas didžiausių parko pasididžiavimų yra nuostabios smiltainio atodangos. A. Plaipaitei didžiausią įspūdį paliko tai, kad vienoje iš atodangų yra įrengti rūsiai, kurie egzistuoja daug metų ir juose žmonės laiko savo konservus, daržoves ir pan.

„Įdomu tai, kad visa tai įrengta nacionaliniame parke, tai yra objekte, kuris yra lankomas ir saugomas. O pasirodo, jog jis pritaikomas ir praktiškai“, – juokavo ekspedicijos dalyvė.

Kol A. Plaipaitė su bendražygiais lankėsi Gaujos nacionaliniame parke, profesorius Alfredas Bumblauskas su komandos nariais žvalgėsi po Siguldos bobslėjų ir senąją Siguldos pilį.

 Pašnekovės nuovargis dar nekankina, nors miego trūkumas jau šiek tiek pradeda jaustis.

„Taip jau sutapo, kad keliaujame gražiausiomis dienomis, kai dienos ilgos, o naktys trumpos, todėl visa tai stengiamės išnaudoti ir kuo daugiau aplankyti“, – patikino A. Plaipaitė.