Naujienų srautas

Veidai2019.06.20 19:59

Dizainerė Julija Janus: iš prigimties esu truputį gotė

Gamta niekada nebūtų tokia graži, jeigu nebūtų tokia tobulai nesimetriška, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Beatos virtuvė“ teigia žinoma dizainerė, kūrėja, verslininkė Julija Janus. Jai grožis – žmonių skirtybės, o lyginimasis vieniems su kitais žinomai moteriai tiesiog nepriimtinas.

J. Janus karjera – ilga. Ji ir žinoma dizainerė, ir kūrėja, ir verslininkė. Tačiau pusiau juokais, pusiau rimtai ji sako, jog norėtų būti pristatoma kaip pasipriešinimo dalyvė.

„Pavyzdžiui, priimtoms grožio normoms, standartams, amžiaus apibrėžimams. Priešinuosi tam, kas galima ir ko negalima viename ar kitame amžiuje arba moteriai ir vyrui, arba kas galima ir kas negalima vienai ar kitai figūrai“, – tikina ji.

Pasak pašnekovės, jeigu neatitinki grožio standartų, iškart esi antrarūšis. Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, didžiojoje dalyje Lenkijos ir aplinkinėse šalyse kuriami pirmųjų trijų dydžių drabužiai – gamintojams kurti didesnių dydžių rūbus neįdomu, sako J. Janus. Taip atsitinka, kad didelė dalis moterų dažnai neturi iš ko rinktis.

„Kai saulės laikrodžio figūra yra laikoma moteriškumo įsikūnijimu, o žinomiausi stilistai pareiškia, kad tai yra figūra, kurios neįmanoma gražiai aprengti prieš kamerą, aš sprogstu iš pykčio, kad šitaip gali būti. Man norisi tapti pasipriešinimo dalyve“, – teigia pašnekovė.

Kurdama savo kolekcijas dizainerė visada pabrėžia, kad žmogus turi mylėti save tokį, koks yra.

„Pirmiausia pradėkime nuo absurdo, kad yra įprasta būti ne savimi, o stengtis būti kažkuo kitu. Jeigu susitariame, kad tai yra absurdas, o laisvė žinant savo vertę yra vertybė, tai kodėl gi nebūti su ja? Kam tas nevisavertiškumo kompleksas?“ – retoriškai klausia žinoma moteris.

Jos teigimu, nereikėtų eiti su banda, kurioje visi vieni į kitus žvalgosi ir galvoja, kad yra blogesni, jei neturi tokio liemens ar krūtinės, kaip kiti.

„Arba aš nenoriu būti vadove, o noriu būti mama. Tai aš esu blogesnė arba atvirkščiai – aš noriu būti tik mama, o tos, kurios nori būti karjeros siekiančiomis moterimis, yra baisus blogis. Man visa tai nepriimtina. Lyginti vienus su kitais yra beprotybė“, – mintimis dalijasi kūrėja.

Ji įsitikinusi, kad skirtingumas ir yra grožis: gamta niekada nebūtų tokia graži, jeigu nebūtų tokia tobulai nesimetriška.

Dizainerė sako, jog jai niekada nebūna taip, kad ji neturėtų ką apsirengti. Ji iš prigimties yra truputį gotė – jai juoda spalva yra be galo miela. Ne visi linkę save išreikšti per spalvas ar panašius dalykus, tikina J. Janus.

„Tai priklauso nuo mūsų vidinių ribų ir laisvės. Vieni mėgstame koncentruotis į savo aplinką, darbus, prasmes. Tada mums drabužis reikalingas kaip uniforma tam, kad į jį nereikėtų investuoti daug minčių. Kitokie žmonės per drabužį išreiškia savo nuotaiką, pasikeitusią gyvenimo situaciją, sezonus, laisvės lygį, spalvų poreikį ir t. t.“, – mintimis dalijasi žinoma dizainerė.

Jai drabužis – labiau uniforma nei išraiškos priemonė. „Aš labai laiminga, kad esu ją susikūrusi“, – teigia ji.

Kūrėja propaguoja lėtąją madą – tai atsakingas mados „vartojimas“, kai nusiperki drabužį, jį nešioji kelerius metus, galbūt kartais primiršti, tačiau jis niekada nepakliūva į drabužių kapines.

„Žinai, kad jis tinka, tiesiog priklauso nuo nuotaikos, kada jį išsitrauksi. Surenki tuos drabužius, kurių galvoji jau nebevilkėsianti, ir juos pasiūlai savo artimiausiems žmonėms. Ir jie juos nešioja“, – teigia J. Janus.

Dizainerės gyvenime svarbų vaidmenį atlieka ir maistas – ir šioje srityje ji propaguoja atsakingą, saikingą vartojimą.

„Dabar įsivedi produktus, kurių turi, į internetą ir tau išmeta variantus, ką galėtum iš jų pagaminti. Tai yra būdas neprisipirkti to, ko nereikia, kad šaldytuvas irgi netaptų maisto kapinėmis“, – kalba pašnekovė.

Gaminti ją įkvepia kelionės ir jose išragautos naujovės. „Bandau atkurti, tai džiazas“, – pažymi ji.

Tačiau J. Janus tikina esanti prasta saldumynų gamintoja – juk gaminant saldumynus reikia matematinio tikslumo, o ji – ne matematikė, labiau, kaip pati sako, „džiazmenė“. Visgi saldumynams atsispirti nelengva. „Vyksta aktyvus dialogas“, – teigia J. Janus.

Plačiau – laidos įraše (nuo 15.35 min.).

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Beatos virtuvė 59 laida
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi