Veidai

2019.06.20 19:37

Popierinį meną kuriančios merginos darbus jau įvertino ir avialinijos, ir automobilių gamintojai

LRT TELEVIZIJOS laida „Euromaxx“, LRT.lt2019.06.20 19:37

Menininkė Julija Brodskaja kuria įspūdingus 3D paveikslus iš spalvoto popieriaus. Sukarpytas juosteles ji lanksto, susuka, supina ir iš jų suklijuoja gražiausius paveikslus. Kai kuriems darbams prireikia net kelių savaičių, bet darbas tikrai nenueina veltui: jos kūriniai puošė žurnalų viršelius, prabangių parduotuvių vitrinas ir net pašto ženklą.

Norint suprasti, kaip jos paveikslai sukurti, reikia dar kartą įdėmiai įsižiūrėti. Juos sudaro šimtai plonyčių popieriaus juostelių. Sukomponuotos jos virsta paveikslu. Nuo spalvų ir formų derinio portretas atrodo iškilus. Jau dešimt metų iliustracijų dailininkė J. Brodskaja iš popieriaus formuoja trimačius paveikslus.

„Popierius nuostabi medžiaga. Tai lanksti ir universali priemonė. Iš jo galima daugybę dalykų padaryti. Jį galima sulenkti, galima nukirpti. Patys sugalvokit! Man labai patinka su juo dirbti“, – sako J. Brodskaja.

Mintis iš popieriaus kurti trimačius objektus Julijai šovė, kai ji eksperimentavo kurdama savo parašą. Kuo toliau, tuo jos kūriniai sudėtingėjo. 

Rusijoje gimusi menininkė kuria savo studijoje Sent Olbanse, esančiame į šiaurę nuo Londono. Ji naudoja vadinamąją „kvilingo“ arba popieriaus puošybos techniką. Popieriaus juostelės susukamos į ritinėlius, sulankstomos ir suklijuojamos įvairiomis formomis. Tai lėtas, kruopštumo reikalaujantis darbas.

„Naudojant šią techniką ir dirbant su popieriumi, didžiausia problema –  laikas. Daug laiko sugaištama ir tenka intensyviai dirbti. Kartais ištisas dienas ar savaites kuriu nedidelį kūrinio elementą, nes jį sudaro daugybė detalių, kurias reikia sujungti į vientisą paveikslą. Reikia didžiulio  kruopštumo“, – pasakoja menininkė.

Naudojamas popierius turi būti pakankamai storas ir tvirtas, kad iš jo padarytos juostelės tvirtai laikytųsi. Jei popierius bus per plonas – jos lengvai išsileis. Svarbu ir tinkamas spalvas parinkti.

„Man sunku atsirinkti spalvas, nes aš nesu tapytoja. Aš tiesiog išsidėlioju spalvotus lakštus ir renkuosi norimą atspalvį ar šešėlį. Niekada nesu garantuota dėl to, ką perku. Prisiperku įvairiausių spalvų ir atspalvių – daugiau, nei ketinu panaudoti“, – teigia mergina.  

Julija įkvėpimo ieško augaluose. O kiekvieną kūrinį pradeda nuo eskizo. Tada prasideda kruopštus darbas. Popieriaus juosteles ji pjausto peiliu ir iš jų kuria skirtingas formas.

Baigto kūrinio nuotraukas  publikuoja socialiniame tinkle „Instagram“. Dabar ji turi daugiau kaip 30 tūkstančių sekėjų.

„Žmonės manęs nuolat klausia: kaip tai padaryti? Ar ilgai užtrunka? Ar galėtų pamatyti patį procesą? Pademonstruoti, kaip tai daroma, geriausias  būdas – filmukai, ypač pagreitinti filmukai „Instagrame“. Kad žmonės galėtų matyti mano kūrybos procesą, pradėjau naudotis socialiniu tinklu“, – sako Julija.  

Julijos popieriaus menu susidomėjo ir reklamos pramonė. Ji kūrė darbus JAV avialinijoms, Japonijos parfumerijos dizaineriams, Britų automobilių gamintojams. Jos paveikslai puošia pašto ženklus.

O visai neseniai vienas jos dizaino kūrinys buvo išdidintas ir puošė parduotuvės vitriną Londono centre. Tai pirmas žingsnis menininkei sukant nauja kryptimi.

 „Planuoju pamėginti kurti kiek didesnius darbus. Tai nedidelių formų menas, bet išdidinti darbai atrodo labai įspūdingai. Taigi, mano artimiausias tikslas – sugalvoti, kaip juos padaryti didesnius“, – planuoja menininkė.

Julija su kitomis medžiagomis neketina eksperimentuoti. Ji suprato, kad popierius jai tinkamiausia priemonė idėjoms įgyvendinti.

Išsamiau – reportaže (nuo 22.56 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Iškilmingai pristatyta pirmoji lietuviška knyga vaikams apie džiazą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt