Naujienų srautas

Veidai2015.09.08 13:45

Mirė „anglų Schindleriu“ pramintas N. Wintonas

BNS 2015.09.08 13:45

Britas Nicholas Wintonas, prieš Antrąjį pasaulinį karą išgelbėjęs nuo nacių šimtus žydų vaikų Prahoje, mirė būdamas 106 metų, trečiadienį pranešė jo šeima.

Britas Nicholas Wintonas, prieš Antrąjį pasaulinį karą išgelbėjęs nuo nacių šimtus žydų vaikų Prahoje, mirė būdamas 106 metų, trečiadienį pranešė jo šeima.

Velionio žentas Stephenas Watsonas sakė, kad N. Wintonas mirė ramiai miegodamas Veksamo ligoninėje Slau mieste į vakarus nuo Londono.

Londone gyvenusioje Vokietijos žydų šeimoje gimęs N. Wintonas nukeliavo į Čekoslovakiją, kuri 1993 metais buvo padalyta į Čekiją ir Slovakiją, kaip jaunas Londono akcijų biržos darbuotojas.

Pasibaisėjęs Krištolinės nakties pogromais Vokietijoje 1938 metų lapkritį, jis vieno Prahos viešbučio valgykloje įkūrė humanitarinės pagalbos biurą, kuris organizavo 669 vaikų, daugiausiai žydų, pervežimą traukiniais į Nyderlandus, o iš ten – kelionę laivais į Didžiąją Britaniją. Tokiu būdu tie vaikai buvo išgelbėti nuo koncentracijos stovyklų ir beveik neabejotinos žūties. Daugelis jų buvo vieninteliai savo šeimų nariai, likę gyvi per Holokaustą.

Vienas papildomas traukinys turėjo išvažiuoti 1939 metų rugsėjo 3 dieną, kai Britanija paskelbė karą invaziją į Lenkiją pradėjusiai Vokietijai, bet sienos jau buvo uždarytos. Nei vieno iš 250 tuo sąstatu važiavusių vaikų vėliau niekas nebematė.

N. Wintonas dėl savo pastangų buvo vadinamas „anglų Schindleriu“, lyginant jį su Oskaru Schindleriu – vokiečių pramonininku, kuris per karą išgelbėjo šimtus Lenkijos žydų.

„Mirė geras žmogus, seras Nicholas Wintonas. Jis amžinai išliks narsos, gilaus žmogiškumo ir neįtikėtino kuklumo simbolis“, – Čekijos premjeras Bohuslavas Sobotka parašė „Twitter“ žinutėje.

Tuo tarpu Čekijos prezidentas Milošas Zemanas, pernai apdovanojęs N. Wintoną Baltojo Liūto ordinu, savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Jis buvo žmogus, kuriuo žavėtasi dėl jo narsos.“

N. Wintonas nepasakojo apie savo misiją 50 metų, kol jo žmona rado su ta veikla susijusių dokumentų jų namo palėpėje.

2003 metais jam buvo suteiktas Britanijos riterio titulas, o N.Wintono gerbėjai čekai ne kartą siūlė jį apdovanoti Nobelio taikos premija.

Britanijos vidaus reikalų sekretorė Theresa May, išrinkta apylinkėje, kurioje buvo registruotas N. Wintonas, sakė, kad jis yra „XX amžiaus didvyris“.

„Kad ir kokios nepalankios būtų aplinkybės, jis, beveik niekieno nepadedamas, išgelbėjo nuo nacių šimtus vaikų, daugiausiai žydų. Tai tvarus pavyzdys, rodantis, ką gali pakeisti geri žmonės netgi tamsiausiais laikais“, – pridūrė ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi