Veidai

2019.06.20 06:25

Auksinis kardas. Jonas Sakalauskas paveldėjo senelio vardą: esame labai panašūs

sužinokite šio vardo statistiką
Audinga Satkūnaitė, LRT.lt2019.06.20 06:25

2014–2018 metais Jono vardas Lietuvoje karaliavo populiariausių berniukų vardų dešimtukuose, nors per pirmąjį šių metų ketvirtį iš jo buvo išstumtas. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro direktoriui Jonui Sakalauskui vardą tėvai išrinko senelio garbei. „Įdomus sutapimas, kad kai kuriais aspektais esu labai panašus į jį“, – portalui LRT.lt sakė pašnekovas.

Pašnekovas patikino, kad mokykloje pravardžių jam pavyko išvengti, nes prie jo vardo taip niekas ir neprilipo.

„Šis vardas visais laikais buvo universalus ir aktualus, nors nežinau, kaip jis dabar skamba pačiai jauniausiai kartai ir kokias asociacijas kelia. Prie mano vardo tiesiog nelipo jokios pravardės.

Galbūt kartais mane pavadindavo – Jonce, Jonciku arba Džoniu, tačiau be jokios blogos potekstės. Man atrodo, kad ne vienam darželyje ar mokykloje buvo bandoma prilipinti pravardę, tačiau aš likau be jos. Gal net pats bandžiau pasiūlyti, bet taip ir likau Jonas“, – pasakojo J. Sakalauskas.

Jis pabrėžė, kad savo vardu visą laiką buvo patenkintas ir niekada nenorėjo kitokio. J. Sakalauskas netgi svarstė Jonu pavadinti savo atžalą, tačiau nugalėjo vardas Dobilas. Jo dukros vardas Vakarė. 

„Esu tas, kuris be galo džiaugiasi savo vardu ir jį labai mėgstu. Smagu ir tai, kad jis turi atitikmenis daugelyje pasaulio šalių. Tai yra gražus vardas, kuris gražiai skamba ir kitomis kalbomis. Galbūt rusiškas atitikmuo – Ivanuška – gali kelti tam tikrų asociacijų su kvailumu, tačiau iš esmės tai yra puikus vardas“, – juokavo J. Sakalauskas.

Jis tvirtino, kad Joninės jam yra viena puikiausių švenčių, per kurią pavyksta suburti daug draugų. Anot J. Sakalausko, jo gyvenime būta labai gražių ir įsimintinų Joninių.

„Aš iš tiesų labiau švenčiu Rasas, o ne Jonines. Man tai, visų pirma, gamtos ir bendrystės šventė. Tuo metu gamta atsiveria visu gražumu ir skleidžia savo nepaprastą energiją. Tokia neįkainojama galimybė pabūti gamtoje kartu su artimais žmonėmis – būtent tai, kas tą šventę padaro ypatinga“, – sakė J. Sakalauskas.

Vardas Jonas hebrajų kalba reiškia Jahvės (Dievo) išklausytas, palaimintas.

Remiantis Gyventojų registro tarnybos duomenimis, 2000–2018 metais daugiausiai berniukų Jonu Lietuvoje buvo pavadinta 2016 metais. Tokį vardą gavo 387 vaikai. Mažiausiai berniukų – apie 130 – Jono vardu buvo pavadinta 2001 ir 2002 metais.

Tačiau nuo 2012 metų šis vardas pradėjo karaliauti populiariausių berniukų vardų dešimtuke. Tiesa, 2013 metais trumpam iš jo buvo iškritęs ir užėmė 11 vietą.

Įdomu tai, kad šis vardas populiarumo viršūnę buvo pasiekęs 1949 metais. Tuomet Jonu buvo pavadinti net 1146 berniukai. Remiantis Piliečių vardų sąvado duomenimis iki 2013 m., dauguma Jonų gimę 20 a. viduryje, tada šis vardas buvo suteikiamas maždaug tūkstančiui berniukų per metus.

Jei ir jūsų vardas ar jo istorija yra įdomi, parašykite mums el. paštu tavo@lrt.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.