Naujienų srautas

Veidai2019.06.15 15:21

Po ilgos ligos iškeliavo Italijos režisierius Franco Zeffirelli

Garsus Italijos kino ir teatro režisierius Franco Zeffirelli šeštadienį mirė savo namuose Romoje būdamas 96 metų, pranešė vietos žiniasklaida.

Filmų ir operos vaidinimų kūrėjas „ramiai mirė po ilgos ligos, pasunkėjusios pastaraisiais mėnesiais“, nurodė Italijos žiniasklaida, cituodama jo artimuosius.

„Nenorėjau, kad kada nors ateitų ši diena. Franco Zeffirelli užgeso šį rytą. Vienas iš puikiausių žmonių kultūros pasaulyje. Prisidedame prie jo gedinčių artimųjų. Sudie, didis Meistre, Florencija tavęs niekada neužmirš“, – per „Twitter“ parašė F. Zeffirelli gimtojo miesto meras Dario Nardella.

F. Zeffirelli gimė 1923 m. vasario 12 d. Florencijoje. Režisierius, scenarijų autorius ir prodiuseris F. Zeffirelli yra sukūręs apie 20 meninių filmų, režisavo daugiau kaip 30 pjesių ir operų pastatymų.

Pasaulyje jis geriausiai žinomas dėl 1968 metais išleistos savo režisuotos Williamo Shakespeare'o pjesės „Romeo ir Džuljeta“ ekranizacijos, už kurią buvo nominuotas „Oskarui“.

1992 metais jis išleido W. Shakespeare'o „Hamleto“ ekranizaciją, kurioje pagrindinius vaidmenis sukūrė Melas Gibsonas ir Glenn Close.

Iš didžiojo Anglijos bardo lobyno F. Zeffirelli sėmėsi įkvėpimo ir kurdamas 1967 metų juostą „Užsispyrėlės sutramdymas“, kurioje vaidino Elizabeth Taylor ir Richardas Burtonas.

Jis buvo dukart nominuotas „Oskarui“, pelnė premiją „BAFTA“, du prizus „Emmy“ ir penkias Italijos nacionalinės kino akademijos premijas.

2004 metais karalienė Elžbieta II įšventino jį į Didžiosios Britanijos riterius: tuomet F. Zeffirelli tapo pirmuoju italu, pelniusiu šį prestižinį titulą.

1923 metais gimęs režisierius 1941-aisiais baigė Florencijos meno akademiją, vėliau įstojo į Florencijos universitetą, kur studijavo vaizduojamąjį meną ir architektūrą.

Antrojo pasaulinio karo laikais F. Zeffirelli kariavo Italijos pasipriešinimo judėjimo pusėje. Po karo jis dirbo scenos apipavidalintoju viename Florencijos teatre, o 1946 metais persikraustė į Romą, kur tapo teatro dailininku ir aktoriumi. 1994–2001 metais F. Zeffirelli ėjo įstatymų leidėjo pareigas Italijos Senate.

Zeffirelli aktyviai dalyvavo meninėje veikloje iki pat senatvės, nepaisant ligų ir neįgaliojo vežimėlio, prie kurio režisierius paskutiniaisiais gyvenimo metais buvo prikaustytas. F. Zeffirelli gyveno apsuptas savo šunų viloje Romos užmiestyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą