Naujienų srautas

Veidai2019.06.14 18:39

Nuotraukų parodą atidariusi Žaneta Paunksnė prakalbino veiklių šalies moterų portretus

„Galbūt į parodą ateisite atsinešdami vienokią nuomonę apie man pozavusias veiklias moteris, menininkes, aktores, profesores, o išgirdę jų mintis ir požiūrį, pamatysite jas visai kitaip“, – sako fotografė Žaneta Paunksnė, atidariusi parodą „Ka(l)bantys portretai“. Joje „prabilo“ ir menininkės Nomedos Marčėnaitė, televizijos laidų vedėjos Lavijos Šurnaitės bei aktorės Rasos Samuolytės bei kitų veiklių šalies moterų portretai.

„Portretas, fotografija fiksuoja tik akimirką ir galbūt negali atskleisti viso moters gylio, daugialypiškumo, unikalumo. Pažvelgę į portretą dažnai pastebime jos grožį ar žavesį, tačiau apsiribojame ganėtinai paviršutinišku vertinimu“, – portalui LRT.lt pasakoja kūrėja, norėjusi parodyti daugiau moters pusių.

Todėl parodoje „Ka(l)bantys portretai“ lankytojai gali išvysti ne tik fotografijas. Prie kiekvieno portreto – planšetinis kompiuteris, kuriame rodomi ir filmuoti moterų interviu.

„Jos kalba apie save, savo gyvenimą, apie dalykus, kurie portretą pripildo turinio ir sukuria trimatį vaizdą. Taip pirmieji moterų fotografijose vertinimai galbūt pasipildys ir pasikeis, o portretą pamatys visai kitaip“, – priduria autorė.

Jos modeliais tapo žinomos, daug pasiekusios moterys: menininkė Nomeda Marčėnaitė, žurnalistė ir rašytoja Lavija Šurnaitė, aktorė Rasa Samuolytė, menininkė Eglė Grėbliauskaitė-Tursienė ir kitos.

„Tai, kad šios moterys yra ganėtinai žinomos taip pat nėra atsitiktinumas. Norėjau, kad atėjusieji į parodą atsineštų tam tikrą susiformavusią nuomonę, įvaizdį, galbūt net ir stereotipišką, o pamatę jų portretus, interviu, galbūt išsineštų kitokią nuomonę, įvaizdį“, – sako Ž. Paunksnė.

Autorei gražių žodžių negaili menininkė N. Marčėnaitė, kurios portretas „prakalbo“ parodoje. „Žaneta puikiai sugeba įžvelgti kito žmogaus grožį. Manau, kad fotografas ir turi būti toks žmogus, kuris žvelgia į tave meiliomis akimis, moka pagauti tinkamą akimirką, tinkamą rakursą, kuriame tu, esi gražiausia. Juk mes patys ne visuomet pamatome gražiausias savo savybes“, – sako menininkė ir LRT PLIUS laidų vedėja.

Parodoje Lietuvos moterys formuoja naują, išlaisvinantį požiūrį į grožio kultą ir kalba apie būtinybę naikinti privalomus grožio standartus. Nomeda svarsto, kad požiūris į grožio standartus ir patys grožio standartai po truputį keičiasi: „O jei aš klystu, tai tas požiūris turėtų pasikeisti drauge su jaunystės kulto silpnėjimu. Gaila, tačiau, kartais pamirštame, kad ir pagyvenę žmonės gali būti gražūs. Dažniausiai gražūs būna laimingi žmonės, o laimė ir yra visų mūsų siekis.“

Menininkė apgailestauja, kad vyresni žmonės kartais nepelnytai pamirštami: „Komunikacijos specialistas, rašytojas ir influenceris Tomas Ramanauskas neseniai skaitė paskaitą apie tai, kad prekybininkai net neįtraukia į statistiką pagyvenusio pirkėjo, nesvarbu, kad ir jie perka automobilius, namus. Tačiau tikiu, kad laikui bėgant požiūris į vyresnius žmones keisis.“

Apie tai, kad žmonės darosi sąmoningesni, kalba ir televizijos laidų vedėja bei rašytoja Lavija Šurnaitė.

„Galbūt esu optimistė, tačiau galbūt dar yra visuomenės dalis, kuri yra įsikabinusi į jaunystės ir grožio kultą, tačiau kita vertus, manau, kad labai daug žmonių darosi sąmoningesni, nebevertina moterų pagal skaičiukus jos pase ar kilogramų kiekį bei raukšles jos veide. Man atrodo, kad vis įdomesnė mums darosi asmenybė ir galbūt verčiasi tie standartai aukštyn kojomis. Nors, kaip ir minėjau, dar yra mąstančių visai kitaip.“

Matydama savo koleges, televizijos laidų vedėjas, ji džiaugiasi, kad amžiaus cenzo nebelieka – nemažai jų jau seniai paminėjusios savo keturiasdešimtmetį ir toliau puikiai dirba televizijoje, yra gerąja prasme nepajudinamos.

„Vyresnes moteris gąsdindavo jaunomis merginomis, neva alsuojančiomis joms į nugarą. Tai aš manau, kad jos puikiausiai jaučiasi ir pačios galėtų tai patvirtinti. Galbūt jos labai stengiasi, kad taip ir būtų, tačiau pastangos nėra blogai. Nepaisant to, nemanau, kad yra „šienaujama“ iš eterio pagal amžių, raukšlių kiekį ar centimetrus aplink juosmenį. Tikriausiai vertybes, susijusias su išvaizda ar grožiu pradedame dėlioti kitaip“, – svarsto L. Šurnaitė.

Beje, ją sužavėjo ne tik parodos idėja, bet ir pati fotosesija. Ji buvo trumpiausia iš visų, kuriose Lavija dalyvavo ir truko vos porą minučių. „Nemeluoju. Tiesiog, su Žaneta susitikome dėl fotosesijos, susijusios su mano veikla. Po jos, ji man pasiūlė pasilikti ir papozuoti dar vienam kadrui. Jai pakako poros minučių ir ji turėjo tai, ko jai reikia. Tai išties labai talentinga fotografė“, – džiaugiasi televizijos laidų vedėja.

Žanetos Paunksnės paroda „Ka(l)bantys portretai“ – „Pranciškonų parke“ (Lydos g. 4, Vilnius) veiks iki birželio 20 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi