Veidai

2019.06.11 14:15

Dainininkas Žilvinas Žvagulis lieka nuteistas: melagingai liudijo sąmoningai

LRT.lt2019.06.11 14:15

Dainininkas Žilvinas Žvagulis buvo nuteistas už melagingų parodymų davimą nagrinėjant vadinamąją juodosios buhalterijos bylą. Nors pats atlikėjas bylos svarstyme daug ko neprisiminė, vis dėlto, Teisėjų kolegija priėjo prie išvados, kad tikrovės neatitinkančius parodymus jis davė žinodamas ir suprasdamas melagingą jų turinį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Jis buvo nuteistas už tai, kad, teismo posėdyje prisiekęs sakyti tik tiesą ir nieko nenutylėti bei būdamas įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už žinomai melagingų parodymų davimą, davė melagingus parodymus.

Dainininkas nurodė, kad jis, koncertuodamas Darbo partijos renginiuose, iš partijos jokio atlygio bei honoraro negavo, buvo apmokėtos tik transporto išlaidos (apie 400–500 Lt (115,84–144,81 Eur)); patvirtino, kad tūkstantinio atlygio už koncertus nebuvo.

Taip pat jis davė melagingus parodymus dėl jam teismo posėdžio metu pateiktų susipažinti kasos išlaidų orderių. Viename jų buvo nurodyta, kad už koncertą Telšiuose jam sumokėti 5 tūkst. litų, kitame nurodyta, kad už keturis koncertus sumokėta 20 tūkst. litų.

Dainininkas nurodė, kad jis negali nieko paaiškinti ir neatsimena, jog už koncertus būtų gavęs orderiuose minimas sumas.

Pirmosios instancijos teismas dainininką išteisino, o apeliacinės – nuteisė bei skyrė daugiau nei 2600 Eur baudą.

Kasaciniu skundu nuteistojo gynėjas prašė palikti galioti pirmosios instancijos teismo išteisinamąjį nuosprendį.

Kasacinis teismas, atmesdamas nuteistojo gynėjo kasacinį skundą, nurodė, kad kaltininkas, duodamas melagingus parodymus, supranta savo procesinę padėtį, žino teisinę pareigą padėti vykdyti teisingumą ir duoti tikrovę atitinkančius parodymus.

Kaltininkas, duodamas tikrovės neatitinkančius parodymus, supranta tai ir nori, kad tokia informacija būtų užfiksuota procesiniuose dokumentuose ir panaudota byloje.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad prieš apklausą Ž. Žvagulis davė liudytojo priesaiką ir buvo įspėtas dėl baudžiamosios atsakomybės už melagingus parodymus (BK 235 straipsnio 1 dalis).

Apklausiamas kaip liudytojas Ž. Žvagulis nurodė, kad už koncertus Darbo partijos renginiuose pagal autorinę sutartį iš Darbo partijos jokio honoraro negaudavo, koncertavo tik už transporto išlaidas, už kurias ir buvo sumokėta (400–500 Lt, tačiau ne tūkstantinės sumos); teismo proceso metu, pateikus susipažinti su kasos išlaidų orderiais, jis teigė neatsimenantis, jog būtų gavęs orderiuose minimas pinigines sumas, aiškino, kad uždarosios akcinės bendrovės kratos metu paimtuose užrašuose rastas įrašas liudija ne Darbo partijos sumokėtą atlygį už jo koncertus Darbo partijos renginiuose, o yra tik derybų dėl būsimų koncertų įrašas.

Kasacinis teismas atkreipė dėmesį į tai, kad apeliacinės instancijos teismas buvo paneigęs kasaciniame skunde išdėstytus teiginius apie tai, kad Ž. Žvagulis, apklausiamas kaip liudytojas, neprisiminė įvykių, apie kuriuos buvo klausiama, aplinkybių, taip pat paneigti Ž. Žvagulio parodymai apie koncertavimą Darbo partijos renginiuose tik už transporto išlaidas ir nustatyta, kad Darbo partijos Ž. Žvaguliui išmokamos sumos buvo su juo suderintos.

Teisėjų kolegija priėjo prie išvados, kad tikrovės neatitinkančius parodymus Ž. Žvagulis davė žinodamas ir suprasdamas melagingą jų turinį. „Ž. Žvagulis suprato savo procesinę padėtį, žinojo teisinę pareigą padėti vykdyti teisingumą, suvokė, kad duoda tikrovės neatitinkančius parodymus, ir norėjo taip veikti, o tai reiškia, kad jis veikė tiesiogine tyčia“, – nurodė kasacinis teismas.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra vienintelis kasacinis teismas įsiteisėjusiems bendrosios kompetencijos teismų sprendimams peržiūrėti. Kasacinio teismo pagrindinė paskirtis – užtikrinti vienodą bendrosios kompetencijos teismų praktiką valstybėje.

Į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atrenkamos tik sudėtingiausios ir reikšmingiausios teismų praktikai bylos. Remdamasis procesą reglamentuojančiais įstatymais, kasacinis teismas, neperžengdamas kasacinio skundo ribų, patikrina apskųstus sprendimus teisės taikymo aspektu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt