Veidai

2019.06.12 20:54

Rimas Bružas gimdant žmonai buvo ekspedicijoje: į moralizuotojų nuomones kreipti dėmesį paika

LRT Televizijos laida „Gyvenimas“, LRT.lt2019.06.12 20:54

Indrė ir Rimas Bružai turėjo puikų planą, tačiau aplinkybės nebuvo palankios – iš ekspedicijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ jis grįžo dviem mėnesiais vėliau, jau gimus sūnui. Už tai žinomas žurnalistas internete sulaukė daug neigiamų komentarų, tačiau, kaip sakė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas“, jo darbas niekuo nesiskiria nuo į misijas vykstančių karių ar budinčių gydytojų.

Praėjusių metų spalio 17-ąją R. Bružas su kolega keliautoju Aurimu Mockumi motociklais leidosi į kvapą gniaužiančią ekspediciją „Nuo Baltijos iki Bengalijos“. Jos metu nufilmuota medžiaga vėliau virto laidų ciklu, kuris antradienio vakarais transliuojamas per LRT TELEVIZIJĄ. Leisdamasis į nepaprastą kelionę žinomas žurnalistas, režisierius ir prodiuseris buvo tikras: į Lietuvą grįš prieš Naujuosius, jau gimus trečiam vaikui, ir turės šiek tiek laiko prieš didžiuosius darbus montažinėje ruošiantis projekto premjerai.

Jiedu turėjo puikų planą – I. Bružienė taip pat manė, kad sutuoktinis namie pasirodys kaip tik tuo metu, kai pagalbos reikės labiausiai. Todėl didelių išgyvenimų dėl ilgai planuotos vyro kelionės nė vienas nejautė.

„Žiūrėjome optimistiškai. Gal buvome šiek tiek naivūs ir vylėmės, kad gimus antram vaikui viskas vyks paprasčiau, vaikas bus ramesnis. Net ne gal – buvome įsitikinę, bet viskas išėjo priešingai, nei tikėjomės. Svarbiausia – ne vaiko asmeninės savybės. Pasikeitė laiko išdėstymas, nes prieš Rimui išvykstant į kelionę aš labai ilgai ir sunkiai sirgau. Tai komplikavo Rimo pasiruošimą kelionei. Paskui jis išvyko ir mes vylėmės, kad kelionė baigsis anksčiau, o baigėsi dviem mėnesiais vėliau“, – pasakoja I. Bružienė.

Pasak R. Bružo, jiedu nebuvo aplinkybių šeimininkai – nevažiuoti į ekspediciją jis nei galėjo, nei norėjo ją praleisti ar atidėti. Tad sprendimas nepaisyti aplinkybių buvo priimtas sąmoningai.

„Nebuvo įkalbinėjimų, kad nevažiuočiau, nes dabar čia mūsų laukia dideli reikalai. Mes, manau, abu puikiai supratome, kad yra pareiga, darbas ir reikia aukotis“, – sako R. Bružas.

Netikėtos kliūtys Egipte pakeitė ekspedicijos dalyvių planą. Dokumentinių filmų autorius, televizijos laidų vedėjas ir žurnalistas sako su kolega tiesiogine žodžio prasme užstrigę Aleksandrijoje, kai nustojo galioti laikinasis jų motociklo numeris ir Egipto vizos. O Lietuvoje likusi žmona kaip tik tuo metu pradėjo gimdyti.

„Buvo dvigubai sunkiau, nes visi įvykiai sutapo. Jeigu mes būtume buvę kelyje, gal mintys būtų buvusios kitur. O mes sėdėjome kažkokiame varganame nuomojamame bute, vos ne lūšnynuose. Ta nežinia, kaip bus ten, Lietuvoje, ir kaip bus čia, kėlė didžiulį nerimą“, – prisimena R. Bružas.

Džiugia žinia apie sūnaus Stepono gimimą pernai lapkričio 16-ąją žinomas žurnalistas pats pasidalijo socialiniame tinkle. Teoriškai turėjo palengvėti, bet prasidėjo graužatis, sako R. Bružas, juk jo tuo metu namuose nebuvo.

„Kai paskambino Indrės mama ir parodė mūsų stebuklėlį, pasakiau: „Po velnių, koks aš tėvas? Gimė mano vaikas, o aš sėdžiu kažkokioje sumautoje Aleksandrijoje, kažkokioje skylėje ir manęs ten nėra!“ Ta graužatis yra labai stipri ir sunki, bet toks buvo mūsų pasirinkimas“, – kalba pašnekovas.

I. Bružienė neslepia – laikotarpis buvo labai sunkus ir įtemptas tiek jai, tiek sutuoktiniui, tiek jųdviejų šeimoms, kurios gelbėjo sunkiais momentais. Tačiau, pasak R. Bružo, reikia žiūrėti pozityviai – šis laikotarpis itin suartino net giminę.

„Raminu save mintimi, kad žurnalisto profesija niekuo nesiskiria nuo jūrininkų, į misijas vykstančių karių, budinčių gydytojų, sunkvežimių vairuotojų“, – teigia jis.

Socialinėje erdvėje sulaukė smerkiančių komentarų

Nors artimieji, draugai ir kolegos suskubo sveikinti laimingus tėvus, internete atsirado R. Bružą smerkiančių komentarų – kaip vyras gali blaškytis po pasaulį, kai jo žmona gimdo? Ypač aštrių žodžių garsiam žurnalistui negailėjo vaikus auginančios moterys. I. Bružienė sako niekada per daug nesigilinusi, ką kalba kiti, o po gimdymo apie tai mąstė mažiausiai. Komentarų niekada neskaito ir R. Bružas, tad ir šįsyk internetinės peštynės jo dėmesio nepatraukė.

„Į puritonų ir moralizuotojų nuomones kreipti dėmesį būtų labai paika, nes niekas negyvena kitų gyvenimų ir niekas negali suprasti kitų žmonių pasirinkimų bei motyvų“, – pažymi keliautojas.

Jo žmona pripažįsta – laiko sau nėra ir artimiausius porą metų nebus, tačiau šis gyvenimo tarpsnis – ne apie laiką sau.

„Žavu tai, kad pamažu atsiranda rutina gerąja to žodžio prasme. Vaikai pasidalino tėvus, galbūt dėl to chaosas yra truputį mažesnis: Indrė visiškai uzurpuota mažojo, tuo tarpu Simonas tapo tėčio vaiku“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Dabar daugiausia laiko 46-erių žurnalistas praleidžia užsidaręs televizijos montažinėje. Kas savaitę paruošti eteriui beveik valandos trukmės laidą iš ekspedicijos – nepaprasto kruopštumo reikalaujantis darbas. Juk per 3,5 mėnesio trukusią kelionę važiuojant per 15 šalių įveikta net 15 000 kilometrų ir parsivežta keliasdešimt valandų filmuotos medžiagos.

Tačiau vis dėlto svarbiausias R. Bružo gyvenimo projektas – šeima. Tai jis yra pabrėžęs ne kartą, todėl kiekvieną laisvą minutę ne tik skuba namo, bet ir mąsto, kaip kuo turiningiau praleisti laiką su brangiausiais žmonėmis: žmona Indre, dukra iš pirmos santuokos Marija, vyresniuoju sūnumi Simonu ir mažyliu Steponu.

„Iššūkis, kurį patiriu – tai supratimas, kad tuos laiko trupinius reikės dalinti ne į dvi, o į tris dalis. Reikia ieškoti kompromisų, dar labiau planuoti ir galvoti, nes negali skriausti ne tik vaikų – aš kalbu ir apie laiką su žmona. Turiu būti ne tik tėvas, bet ir vyras. Bet man šie rūpesčiai yra malonūs, man patinka klegesys namuose. Kartais nervina, bet kaip gali pykti ant vaikų, kai jie siautėja? Toks jų darbas, jie taip auga, mokosi, pradeda savo gyvenimą. Nereikia pradėti gyvenimo nuo ribojimo. Reikia pradėti vaikų gyvenimą nuo skatinimo“, – kalba jis.

Trečiai žmonai pasipiršo po mėnesio

12 metų už sutuoktinį jaunesnė veido žandikaulio chirurgė I. Bružienė dėl nesibaigiančių vyro darbų jam jau nebepriekaištauja net tada, kai vienai tenka atlikti abiejų tėvų pareigas. Kad ir prieš gimstant kūdikiui paaiškinti vaikui, jog netrukus šeimoje atsiras naujas narys.

„Su vaiku gali šnekėti kiek nori, bet kol jis nesusidurs su faktu, nesupras, ką reiškia „bus brolis“. Tačiau įsitraukė visa mūsų giminė ir kompensavo dėmesio trūkumą Simonui“, – kalba moteris. Jos sutuoktinis nėra tikras, šią gebėjimo prisitaikyti savybę vyresnėlis Simonas atsinešė gimdamas, ar išsiugdė. „Jis – mažas suaugęs žmogutis“, – tikina R. Bružas.

Kad ir kokių sunkių būna dienų, tėvystė juodu, atrodo, išties veža. Nors tenka rimtai skaičiuoti miegui liekančias valandas, prisiminę savo atžalų kasdien dovanojamas nepamirštamas gyvenimo akimirkas, jiedu numoja ranka.

„Iš tikrųjų nežinau, iš kur ji semiasi jėgų, iš kur turi tiek kantrybės ir stiprybės“, – kalbėdamas apie žmoną svarsto R. Bružas. O jo sutuoktinė prisipažįsta – su pirmu vaiku buvo kitaip, juk anuomet pirmąją dienos dalį su atžala praleisdavo vyras, kad moteris galėtų mokytis.

R. Bružui santuoka su Indre – jau trečia. Jųdviejų pažintis prasidėjo romantiškai ir visiškai netikėtoje vietoje – tatuiruočių salone. Žurnalistas savo kūną motociklizmo istoriją menančiais piešiniais puošia gan dažnai, o štai I. Bružienei tai buvo pirmas vizitas.

Tiesa, ji žinomo televizijos veido tąkart nepažino. Faktas, kad mergina neturėjo apie jį išankstinės nuomonės, R. Bružui patiko, kaip ir nepažįstamosios profesija. Medikų šeimoje augęs vyras neslepia: veido žandikaulio chirurgė nuo pat pirmo žvilgsnio jam padarė labai gerą įspūdį.

Nors užsimezgusi pažintis iš karto sukėlė abipusę simpatiją, tąkart jiedu kontaktais neapsikeitė. Neilgai trukus garsus vyras suprato, kad į akį kritusią merginą privalo pamatyti dar kartą, ir nieko nelaukdamas ėmėsi jos ieškoti. Rasti pavyko, o tada pakvietė kavos – ją kartu jiedu geria iki šiol.

Nesureikšmindamas to, kad praeityje nesusiklostė dvi santuokos, žurnalistas mylimosios rankos paprašė praėjus vos mėnesiui nuo draugystės pradžios. Sako jautęs, kad šią moterį pažįsta be galo seniai, o kai I. Bružienė pagimdė du sūnus, meilė jai, prisipažįsta, tik dar labiau sustiprėjo. Kaip ir noras rūpintis, globoti ir drauge pasitikti visus gyvenimo iššūkius.

„Jau man beveik ištrūkus iš Egipto nušvito mintis, kad viską pabaigęs metų pabaigoje labai norėčiau su šeimyna išvažiuoti peržiemoti ten, kur šilta. Niekada nesame to bandę, galbūt šiemet bus metas, kai galėsime pabandyti. Aš vieną žiemą jau praleidau kelyje ir man visai patiko. Kodėl gi to neišbandžius su šeima?“ – svarsto R. Bružas.

Visas pokalbis – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt