Veidai

2019.06.11 11:08

Menininkė Agnė Kišonaitė ėmėsi naujos avantiūros: moters skulptūras sukūrė iš plastikinių šiaudelių

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.06.11 11:08

32 vazonai puošti skulptūromis iš lydyto plastiko jau stovi Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos senamiesčiuose. Jų autorė menininkė Agnė Kišonaitė kartu su 16 barų surinko 10 tūkstančių plastikinių šiaudelių, kurie jau netrukus bus uždrausti, ir išlydžiusi pagamino moterų veidus.

„Juokavau, kad tai yra sudėtingiausias mano projektas, nes visuomet surinkdavau senus, nenaudojamus daiktus ir suklijuodavau pati, o šįkart sugalvojau, kad reikia surinkti plastikinius šiaudelius, nes jie greitai bus uždrausti ir iš jų ne tai, kad suklijuoti, bet išlydyti ir išlieti skulptūras“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kalbėjo Agnė Kišonaitė.

Agnės kūryboje visuomet dominavo moterys ir moteriškumas, todėl ir šįkart formai buvo pasirinktas merginos atvaizdas, kurį įkvėpė Vilniaus architektūra.

„Kaip visada, tęsiu moterišką kūrybos liniją ir kai jau sugalvojau, kad lydysiu šiaudelius, man nekilo klausimas, kas tai bus. Tai buvo moteris, jos veidas. Vaikštinėdama po Vilniaus senamiestį atkreipiau dėmesį į senus pastatus ir man patiko jų lipdiniai. Pradėjau fotografuoti išlietas moteris, žiūrinėjau nuotraukas. Bet man norėjosi per savo prizmę sukurti šiuolaikinę moterį“, – tikino A. Kišonaitė.

Menininkė pasakoja daug eksperimentavusi tiek su lydimo temperatūra, tiek su liejimo formomis. Iš 16 barų ji surinko per 10 tūkstančių plastikinių šiaudelių, tačiau sako, kad perdirbti galima ir plastikinius maišelius ar butelius, o ką iš jų pasigaminsite – fantazijos reikalas.

„Kai pradėjau ieškoti informacijos internete, radau vieną lietuvių bendruomenę – „Precious plastic Lithuania. Jie nori tą ir skatinti, kad namų sąlygomis galima pasigaminti iš perdirbto plastiko vieną ar kitą daiktą. Man buvo labai įdomu, kad Europoje yra tokių bendruomenių, kurios namų sąlygomis perdirba plastiką“, – kalbėjo A. Kišonaitė.

Anot jos, iš perdirbto plastiko galima kurti pačius įvairiausius daiktus: nuo vazonų iki dėžučių.

Rūpintis aplinka menininkei yra įprasta. Rinkdama nebereikalingus arba nebenaudojamus daiktus ankstesniems savo projektams, ji sako pastebėjusi, kad žmonės susimąsto apie daromą žalą tik pamatę daiktų kiekį. 

„Čia, matyt, mamos įskiepyta yra. Man svarbu aplinka, kurioje aš gyvenu, todėl neatsitiktinai gimė ir panaudotų lūpų dažų ir lako buteliukų meno objektai. Vienas daiktas nėra daug, bet kai surenki 1000 ar 2000 ir išmeti.. Kiekvienas kūrėjas skleidžia žinutę savo kūriniais, jis nori kažką pasakyti. Aš esu ne prieš vartojimą, o už atsakingą vartojimą – turėkime tiek, kiek mums reikia. O jeigu galime gerti kokteilį be šiaudelio – gerkime be šiaudelio“, – sakė A. Kišonaitė.

Iš viso tokių vazonų sukurta 32: 16 puoš Vilniaus senamiestį, dar tiek pat pastatyta Kaune ir Klaipėdoje. 

Daugiau apie tai – laidoje (24.05 min.):

„Labas rytas, Lietuva“ I dalis. Kiekvienas galime būti herojus: vienas iš būdų – padovanoti kraujo

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt