Veidai

2019.06.10 19:51

Artūras Zuokas apie laisvalaikį ir šeimą: užaugus vaikams, tenka atrasti save iš naujo

LRT RADIJO laida „C‘mon, Nemira“, LRT.lt2019.06.10 19:51

„Jūra yra pavydi ir ji neleidžia galvoti apie tai, ką palikote krante“, – apie savo pomėgį buriuoti LRT RADIJO laidoje „C‘mon, Nemira“ sako buvęs Vilniaus meras, miesto tarybos narys, verslininkas Artūras Zuokas. Anot jo, vaikams užaugus, tenka galbūt iš naujo save atrasti, tad jūra jam – geriausias kelias į save.

– Ar jums jau prasidėjo atostogos?

– Aš visuomet sakau, kad nežinau, kas yra atostogos. Stengiuosi dirbti tai, kas yra malonu, įdomu ir tada atostogos tampa nelabai suprantama sąvoka. Bet kaip tik neseniai turėjau malonumo savaitę paburiuoti. Kaip tik buvau išvykęs į Kroatiją, kur vyko burinių laivų lenktynės. Nors pats jose nedalyvavau, galėjau pasigrožėti fantastiškais vaizdais.

– Ar pats seniai būriuojate?

– Seniai, nuo 1986-ųjų metų. Mokiausi profesinėje mokykloje, elektros įrengimų priežiūros šaltkalvio specialybę, ir atlikinėjau praktiką vienoje didžiulėje šalies įmonėje. Ten sulaukiau pasiūlymo paburiuoti Kauno mariose ir tai buvo pirmasis mano kartas ir man labai patiko. Antrą kartą buriuoti mane pakvietė, nes įmonė turėjo didžiulę jachtą, kuri buvo Rygos uoste. Mane pasiėmė, kad ten pagelbėčiau. Buvo labai bloga, kankino jūros liga, tačiau ten sau pasižadėjau, kad pirmiau įsigysiu burinį laivą ir tik po to automobilį.

– Ar tiesa, kad Italijoje turite nuosavą jachtą?

– Nuosavos neturiu, tačiau esame penki bendraturčiai, kurie pagal tam tikrą tvarkaraštį gali jachta pasinaudoti. Tai ne pirmasis laivas, kuriuo naudojuosi, kaip bendraturtis turėjau gal 6-7 jachtas.

– Tikriausiai tai labai brangus malonumas?

– Kad pradžiai turėtum burinį laivą, pavyzdžiui, Trakuose, ir galėtum įsigyti ne naują, tačiau gerą laivą reikėtų turėti 5-6 tūkst. eurų. Jei šis pomėgis įtraukia, galima investuoti ir daugiau. Tarkime dabar mano pasirašytas dešimties metų kontraktas man atsieina apie 100 tūkst. eurų.

– Kad jau pradėjome kalbėtis apie pinigus, papasakokite kokių turite verslų...

– Tai nėra paslaptis. Man kartais net keista, kai man bando užkabinti kokią nors negražią etiketę, tarsi neaišku, iš kur pas mane tie pinigai. Įmonės, kurių akcijų turiu, užsiima prekyba drabužiais, nekilnojamu turtu, vynu, sportu, jachtomis.

Nuo 2000-ųjų metų, kai atėjau į politiką, nelabai kažkas mano gyvenime ir pasikeitė. Praėjusių metų mano asmeninės pajamos yra apie 100 tūkst. eurų. Čia ne paslaptis, nes vis tiek nuolat turiu deklaruoti pajamas.

– Kaip spėjate suderinti tiek verslų ir mero ar tarybos nario pareigas?

– Laisvo laiko turiu ganėtinai daug, gal net per daug. Verslai yra aiškūs, stabilūs, žmonės dirba, o mano, kaip akcininko darbas tik gal strategiškai prisidėti. O mano biuras yra Užupyje, tame pačiame name, kuriame gyvename su šeima. Tik kai buvau meras, į savo kabinetą nebuvau užėjęs ketverius metus – nenorėjau, kad kas nors sugalvotų kokių neteisingų interpretacijų.

– Idėjų turite daug, nors ne visos buvo įvertintos teigiamai, pavyzdžiui, pirmasis bandymas į sostinę atvežti oranžinius dviračius ar pasivažinėjimas tanku per Gedimino prospekte ne vietoje pastatytus automobilius. Kokią savo idėją vis tik laikote geriausia, pavykusia?

– Tas tankas galima sakyti tapo mano vizitine kortele, atveriančia nemažai durų pasaulyje. Toks netradicinis sprendimo būdas daug ką sudomino, apie net paskaitų esu skaitęs. Aš ir mano komanda gavome „European Exellence Awards“ apdovanojimą rinkodaros srityje.

Taip pat esu gavęs „Ig Nobel“ apdovanojimą, kuris yra Nobelio premijų teikimo ceremonijos parodija.

– Turite tris vaikus, du jau suaugę, ką jie veikia?

– Vyresnioji dukra dirba su finansais, ivesticine bankininkyste susijusį darbą. Ji dirbo Londone, Singapūre, o šiuo metu – Vilniuje. Sūnus Anglijoje baigė jūrų akademiją ir neseniai buvo paaukštintas iki antrojo kapitono padėjo.

Jis savo gyvenimą susiejo su jūra ir logistika, tačiau dalį savo laiko jis taip pat būna gimtajame Vilniuje. Mažajai kol kas 15 metų.

– Jūsų žmona geriausiai žinoma dėl savo projekto „Nedelsk“, susijusio su krūties vėžio prevencija. Visai neseniai ji socialiniame tinkle skelbė, kad atliko praktiką gimdymo namuose, vėliau hospise. Kodėl ji taip sumanė?

– Agnė yra protinga, iššūkių ieškanti asmenybė, protinga ir išsilavinusi, aktyvi. Kai vaikai jau paaugo, galbūt panoro daugiau prasmingos veiklos.

Ji turi daug idėjų, tačiau jos dažnai susijusios su socialinėmis iniciatyvomis, sveikatinimo projektais. Ji norėjo gauti tam tikrą diplomą ir neseniai apsigynė savo darbą, tad atlikinėjo įvairias praktikas. Manau ir kažkiek savęs ieško.

– Ji savo feisbuke rašo apie piligriminę kelionę į Ispaniją, ji labai tikinti ar gyvenime nutiko kažkas nemalonaus?

– Esame katalikiška šeima ir galima ją vadinti tikinčia, tačiau piligrimystė nėra vien tik tikėjimo dalykas. Tai ir savotiška savęs paieška, noras pabūti kitokioje aplinkoje. Ji jau ne kartą vyko į panašias keliones.

Sakyčiau, ji taip bando save atrasti. Ir aš ją puikiai suprantu, nes jūra, buriavimas man taip pat yra galimybė pabūti su savimi. Juk jūra yra labai pavydi – ji neleidžia galvoti apie tai, ką palikote krante. Jūroje galima galvoti tik apie jūrą. Būna, kad plaukiu visiškai vienas ir manau, kad tai savotiškas kelias į save. Tikriausiai šiais laikais tai neišvengiama ir kiekvienas savęs gyvenime ieškome.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt