Veidai

2019.06.06 19:38

Programėlė „HumansApp“: vieniems smagi avantiūra, kitiems – asmens duomenų pažeidimas

Jau kurį laiką netyla kalbos apie sparčiai populiarėjančią programėlę „HumansApp“, kur žmonės gali susikurti savo profilius ir dalintis savo žiniomis. Vieni tai laiko tinkamu būdu uždirbti pinigus ir dalį jų panaudoti labdaros tikslais ar tiesiog pramoga, o kiti nesupranta, kodėl jų asmens duomenys kuriant profilį buvo naudojami be žinios.

Už valandą trunkančias įkvėpimo paieškas su aktore Beata Tiškevič teks pakloti 87 Eur., pokalbis su žurnalistu Andriumi Užkalniu atsieis 150 Eur, o su lengvaatlete Airine Palšyte – 90 Eur.

Tiesa, dar prieš pora dienų žiniasklaida skelbė, jog programėlėje savo paskyrą turi ir filosofas bei scenaristas Kristupas Sabolius, tačiau jo paskyros jau nebėra. Portalui LRT.lt susisiekus su K. Saboliumi šis situacijos komentuoti nepanoro. 

Jautė spaudimą prisijungti

Tačiau viešųjų ryšių specialistas Robertas Pogorelis nusprendė nebetylėti, nes, jo manymu, startuolis savo veiklą pradėjo nesilaikydamas asmens duomenų apsaugos teisės aktų. R. Pogorelis susitiko su pažįstama, kuri jam pasiūlė užsidirbti, kaip tai jau daro kiti garsūs Lietuvos žmonės.

Anot viešųjų ryšių specialisto, jis buvo informuotas apie tai, kad apie jį visa medžiagą jau surinkta iš jo feisbuko profilio bei kitų šaltinių ir tokiu būdu sudarytas profilis. O tam, kad tai pamatytų, R. Pogoreliui buvo pasakyta, kad jis turi aktyvuoti „HumansApp“ programėlę.

„Spaudimas buvo gana agresyvus. Kai merginai pasakiau, kad toks žmonių profiliavimas ir duomenų apie juos kaupimas be jų sutikimo gali pažeisti Europos Sąjungos ir Lietuvos įstatymus, man buvo pasakyta: „Oi, mes apie tai net nepagalvojome! Koks tu protingas...“, – portalui LRT.lt sako R. Pogorelis.

Pasak pašnekovo, jam buvo paaiškinta, kad daugelis garsių žmonių neturi laiko kurti anketas, todėl tai padaroma už juos.

„Paprašius ištrinti apie mane surinktus duomenis, buvo pasakyta, kad man nepasikrovus programėlės tai padaryti bus sunku. Mergina taip pat negalėjo paaiškinti, iš ko bendrovė tikisi uždirbti pelną“, – kalbėjo R. Pogorelis.

Nesijaučia pažeidę privatumą

„HumansApp“ rinkodaros skyriaus vadovė Alisa Bulybenko sako, kad visų esamų „HumansApp” narių duomenys yra tvarkomi griežtai laikantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR).

„Pradėjome kurti tinklaraščio projektą, kurio metu žurnalistė atrasdavo jai įdomius žmones, pasiruošdavo namų darbus ir sutardavo interviu, kurio metu paruoštukas buvo suderinamas su žmogumi ir tada paruošiamas publikacijai. Negavus sutikimo prisijungti, paruoštukai nebuvo panaudoti, o surinkta apie pašnekovą informacija sunaikinta”, – tikino A. Bulybenko. 

Anot jos, paruoštukai buvo kaip pavyzdys, kaip preliminariai galėtų atrodyti jų kalbinamas žmogus, kaip galėtų save pristatyti.

„Jei interviu metu kalbinamas žmogus, kuris dar nėra platformos narys, bet yra pakviestas svarstyti narystę, nusprendžia neprisijungti – visas paruošiamasis darbas yra sunaikinamas. Mūsų žurnalistei einant į sutartą susitikimą, pagrįstai manėme, kad žmogus jau preliminariai norėtų prisijungti, t.y., turime preliminarų sutikimą, ir mes galime jam padėti“, – pabrėžė A. Bulybenko.

Jos tikinimu, visi esantys platformoje žmonės turinį kuria patys, susikuria savo profilius.

„Jei žmonėms reikia pagalbos, mes jiems padedame. Iki šiol neturėjome prašymo pamatyti papildomą informaciją, nes tokios neturime – visi pavyzdiniai paruoštukai yra žurnalistinis komandos pasiruošimas susitikimui, kurį peržvelgia kartu su susitiktu žmogumi, priėmusiu kvietimą svarstyti prisijungimą prie „HumansApp“, gyvo susitikimo metu“, – paaiškino A. Bulybenko.

Programėlę laiko avantiūra

Aktorius ir parfumeris Aistis Mickevičius sako, kad apie programėlę sužinojo socialiniuose tinkluose ir šios idėja jį sudomino.

„Kadangi viena iš mano veiklų – renginių vedimas, šios programėlės principas man atrodo labai kasdieniškas – nepažįstami žmonės nori tave matyti savo šventėje, tad už tai susimoka. Juk kaip privatus asmuo į svetimas šventes eiti nenoriu, tačiau kaip žmogus teikiantis tokias paslaugas ir už tai gaunantis honorarą, galiu prisidėti prie šventinės atmosferos ir pasakyti sveikinimo tostą“, – portalui LRT.lt sakė jis.

A. Mickevičius pastebi, kad socialiniuose netrūksta skeptikų programėlės atžvilgiu. „Mano paskyroje surašytos teikiamos paslaugos ir kainos. Atrodo, kad žmonės pamatę kainas jaučiasi taip, tarsi iš jų piniginės traukčiau kupiūras. Taip juk nėra – nesate verčiami eiti gerti su manimi kavos, tačiau tokia galimybė egzistuoja už nurodytą kainą“, – šypsojosi jis.

Aktorė Emilija Latėnaitė-Beliauskienė pasakoja, kad programėlės kūrėjai jai pasirodė labai mandagūs ir korektiški, savo duomenų apsaugos pažeidimų jį neįžvelgia.

„Iš pradžių jie su manimi susisiekė, vėliau susitikome ir pasikalbėjome apie tai, kokia tai programėlė ir kaip viskas vyksta. Visus duomenis užpildžiau pati, tad neturėčiau prie ko prikibti“, – prisiminė ji ir sako, kad ši programėlė jai pasirodė labai įdomi avantiūra, kurią norėjosi išbandyti.