Veidai

2019.06.05 05:30

Žinomi žmonės skatina dėti apynasrį piktiems komentatoriams: blokuoti, trinti, perduoti policijai

Plūdimasis baisiausiais žodžiais ir grasinimai susidoroti – nors ir kovojama, tokių komentarų vis dar apstu socialiniuose tinkluose bei naujienų portaluose, ypač prie tekstų apie lyčių lygybę ar smurtą. Stoti į kovą su piktais komentatoriais jau ragina ir žinomi žmonės.

Ilgiausias diskusijas feisbuke užvedanti reklamos specialistė ir įvairių projektų dalyvė Dovilė Filmanavičiūtė neišvengia prašalaičių išpuolių, ypač tada, kai tema kontroversiška, rezonansinė ar tiesiog tokia, kuri gali būti pavadinta visuomenės skauduliu.

„Geriausias pavyzdys – tolerancijos skatinimo temos. Seksizmas pamažu darosi gėdingas, tačiau jei tik kalba pasisuka apie homoseksualių žmonių teises, galite būti tikri, kad perskaitysite tokių tekstų, kokių sapnavę nesate. Šį savaitgalį ir pati pasidalinau komentaru, kuriame vyras grasina primušti savo vaiką, jei tik šis prakalbs apie savo lytinę orientaciją“, – portalui LRT.lt sakė D. Filmanavičiūtė.

Su piktais komentatoriais į diskusijas ji nesileidžia, ima juos ir užblokuoja.

„Man svarbu, kad mano internetinė erdvė būtų švari, kad žmonės, kurie dalyvauja joje, jaustųsi saugūs“, – teigė D. Filmanavičiūtė.

Ji mano, kad didžiausia problema tai, jog baisiųjų komentarų autoriai jaučiasi nebaudžiami – jiems atrodo, kad jie gali kurstyti neapykantą, vadina tai savo nuomone ir yra tikri, kad nieko jiems nebus.

„Mes vis dar neatsisakėme anoniminių komentarų skilčių – tai baisi dėmė, ypatingai naujienų portalų, ir tai yra didžiulė jų atsakomybė ir jos neprisiėmimas“, – mano D. Filmanavičiūtė.

Kaip neblogus vaistus D. Filmanavičiūtė įvardija ir edukaciją, švelnumą, gerus pavyzdžius. O tinkamiausiu laiko griežtą reguliavimą su aiškiomis ribomis ir aiškiu scenarijumi, kas bus, jei negerbsi aplinkos, ją žeminsi ir skatinsi protu nesuvokiamą blogį.

Piktus komentatorius perduoda policijai

Panašiai, tik dar griežčiau su neadekvačiais komentatoriais kovoja „Užkalnio žurnalo“ vyriausioji redaktorė Fausta Marija Leščiauskaitė. Nors, kaip pati sako, pasitaiko blogos nuotaikos dienų, kai komentatoriams atsikerta, dažniausiai piktus ir įžūlius ji blokuoja, o tuos, kurie skamba grėsmingai, perduoda policijai.

„Agresyvių komentarų sulaukiu gana mažai, bet jeigu jie atsiranda ir tai nėra pavadinimas kvaila, o yra grasinimas arba necenzūrinė leksika, kreipiuosi į policiją. Ne kartą tą esu padariusi“, – portalui LRT.lt sakė F. M. Leščiauskaitė.

Neseniai ji kreipėsi į pareigūnus dėl vieno besiplūstančio nepilnamečio. Paaiškėjo, kad reikalas dar rimtesnis – vaiko tapatybę buvo pasisavinęs kažkas kitas.

„Prieš pusantrų metų su Andriumi buvome pranešę apie žmogų, kuris sakė, kad žino, kur mes gyvename. Kai žmogus per daug sau leidžia, mano pozicija yra su juo ne diskutuoti, o leisti policijai atlikti savo darbą“, – pasakojo F. M. Leščiauskaitė.

Policijai įduoti komentatoriai pirmą kartą gauna įspėjimą ir privalo atsiprašyti. F. M. Leščiauskaitė pasakojo, kad ne vienas jau yra tai padaręs. Antrą kartą į pareigūnų akiratį papuolęs komentatorius susidurtų su griežtesnėmis sankcijomis, tačiau, pasak F. M. Leščiauskaitės, įžūlėliai dažniausiai pasimoko ir antro karto nebūna.

„Geriausia, ką galime padaryti, tai sukurti tiems žmonėms labai netolerantišką aplinką. Jei feisbuko drauguose turi homofobą, jį šalini, jei pamatai netinkamą komentarą, skundi policijai. Kai žmogui pasidaro nepatogu gyventi, jis koreguoja savo elgesį“, – įsitikinusi F. M. Leščiauskaitė.

Neseniai ji į savo sekėjus kreipėsi skatindama aktyviai kovoti su neadekvačiais komentarais. F. M. Leščiauskaitė sakė, kad įrašą išprovokavo natūralus pyktis pamačius naujienas apie tai, kad Jurbarke išprievartautos ir bandytos išžaginti merginos istorijoje liudininkais vadinami žmonės yra gąsdinami.

„Ta situacija man pasirodė pažįstama. Ir mano pačios mokykloje buvo tokių asmenų, kurių elgesys buvo nekontroliuojamas, agresyvus, smurtinis, bet toleruojamas“, – kalbėjo F. M. Leščiauskaitė.

Ragina reaguoti, kol nevėlu

Skaudžios aktualijos pasisakyti paskatino ir LRT TELEVIZIJOS laidų prodiuserį, žurnalistą Edvardą Žičkų.

„Pastaruoju metu girdime daug istorijų, kai paaugliai tampa ypatingo žiaurumo dalyviais. Tada tampame labai aktyvūs, aiškinamės, kas ko nedarė ir pan. Bet turime būti tie, kurie savo laiku pasako, kad kažkas negerai, atkreipti visuomenės dėmesį, pasiekti, kad su tais žmonėmis pakalbėtų ne žurnalistai, o atitinkamos institucijos“, – portalui LRT.lt sakė E. Žičkus.

E. Žičkus ir pats paviešino skaudžią istoriją – į jį kreipėsi žmonės, jie pasakojo apie agresyviai besielgiantį nepilnametį Mažeikiuose. Internete užvirė aistros, vieni smerkė vaiką ir jo aplinką, kiti gynė, komentatoriai plūdo vieni kitus.

E. Žičkus teigė, kad piktus komentarus nuolat šalina ir ragina taip pat elgtis visus kitus.

„Esu visiškai prieš bet kokią agresiją ir pyktį. Negalime to toleruoti. Taip pat skatinu atkreipti dėmesį į problemą, kol dar yra laikas, turime būti atsakingi čia ir dabar“, – sakė E. Žičkus.

Padėtų naujausios technologijos

Seimo Kultūros komiteto narys Vytautas Kernagis portalui LRT.lt sakė, kad į kovą su neadekvačiais komentatoriais aktyviai įsitraukti turėtų kiekvienas – socialiniuose tinkluose savą erdvę prižiūrėti turėtų profilių savininkai, naujienų portaluose – jų savininkai.

„Reikėtų pilietiško įsitraukimo ir dažniau pranešti tarnyboms. Iš vienos pusės – tai lyg cenzūra, bet – iš kitos – kiekvienas turėtų tvarką įsivesti ir neleisti plisti tokiems virusams. Jei pastate išdauži vieną langą, po trijų dienų bus išdaužta pusė, nes žmonės pamatys, kad galima“, – kalbėjo V. Kernagis.

Seimo narys, Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas priminė, kad komentarus žiniasklaidoje vertina Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba.

„Gal reikėtų didinti aparatą, kad galėtų daugiau stebėti, nes jie seka ne tik komentarus, bet ir patį turinį, vis dar pasitaiko, kad žiniasklaida transliuoja smurtą“, – portalui LRT.lt sakė R. Šarknickas.

Į neadekvačius komentarus feisbuke tarnyba reaguoja tik tada, kai kas nors apie juos praneša. Todėl, pasak R. Šarknicko, jei patys profilių savininkai trina piktus komentarus, jie taip prisideda prie bendros kovos.

R. Šarknickas mano, kad ateityje problemą spręsti galėtų padėti ir technologijos – galėtų būti sukurta sistema, kuri automatiškai neleistų publikuoti teksto internete, jeigu jame būtų neadekvataus turinio.