Veidai

2019.06.02 16:04

Karalienė Elizabeth II mini karūnacijos metines: tai buvo diena, išsiskyrusi ypatinga prabanga

pamatykite archyvinius kadrus
LRT.lt2019.06.02 16:04

Lygiai prieš 66-erius metus Jungtinė Karalystė nusilenkė ir pasveikino naująjį savo monarchą – karalienę Elizabeth II. Birželio 2-ąją ji mini savo karūnavimo metines. Kelias valandas trukusi ceremonija, kaip ir pridera, nestokojo karališkos prabangos. Tai buvo pirmoji ceremonija, kurią per televizorių galėjo stebėti milijonai pasaulio gyventojų.

1937-aisiais, tuo metu vienuolikos metų princesė Elizabeth stebėjo, kaip iškilingos ceremonijos metu karūnuojamas jos tėtis karalius George IV. Po šešiolikos metų, 1953 birželio 2-ąją, ji ir pati buvo karūnuota.

Nuo 1066 m. visi britų monarchai karūnuojami Vestminsterio abatijoje – Karalienė Elizabeth II buvo 39-oji.

Karūnavimo dieną Elizabeth ir Edinburgo hercogas Philipas į Vestminsterio abatiją atvyko paauksuota karietą, kurią traukė aštuoni pilki žirgai: Cunninghamas, Tovey, Noah, Tedderis, Eisenhoweris, Snow White, Tipperary and McCreery.

Rankose karalienė laikė baltų gėlių puokštę iš Anglijos orchidėjų bei pakalnučių, Škotijos stefanočių, Velso orchidėjų ir Airijos gvazdikų.

Ypatingą dieną karalienė vilkėjo britų dizainerio Normano Hartnellio suknelę iš balto satino, dekoruotą Jungtinės Karalystės ir Tautų Sandraugos emblemomis, išsiuvinėtomis aukso ir sidabro spalvos siūlais. Šią suknelę karalienė vilkėjo šešis kartus.

Pavyzdžiui, 1954-aisiais ja pasipuošusi dalyvavo Naujosios Zelandijos ir Australijos parlamentų atidaryme.

Vykdama į karūnavimą, Elizabeth II pasipuošė George IV diadema. Ji pagaminta dar 1820-iaisiais, o šiame įspūdingame dirbinyje inkrustuota net 1333 deimantai bei 169 perlai.

Iškilmingą ceremoniją stebėjo tada vos ketverių princas Charlesas,o jo dvejais metais jaunesnė sesuo princesė Anne prižiūrima auklių pasiliko rūmuose. Iš viso karūnavime dalyvavo 8251 svečias.

Elizabeth II karūnuota specialioje karūnavimo kėdėje, dar 1300-aisiais metais pagamintoje karaliui Edwardui. Nuo tada, visi monarchai karūnuojami būtent šiame krėsle. Jį gali išvysti visi, apsilankę Vestminsterio abatijoje.

Karalienei uždėta 1661 -aisiais m. pagaminta gryno aukso karūna, sverianti 1,8 kg. Tais pačiais metais pagaminta ir karaliaus sfera, dekoruota deimantais, smaragdais, rubinais, safyrais, perlais ir milžinišku ametistu centre.

Be sferos ir karūnos, Elizabeth II gavo karūnavimo žiedą. Šis taip pat labai senas (sukurtas 1381-aisiais). Jį nuo XIX a. mūvėjo visi monarchai, išskyrus karalienę Viktorija – kurios pirštai buvo labai ploni ir juvelyrai nemanė, kad jį galima taip sumažinti, nepakenkiant jo dizainui, jog jis tiktų karalienei. Jai buvo pagamintas kitas žiedas.

Po ceremonijos karalienė apsigaubė violetiniu apsiaustu, ant kurio išsiuvinėtas karalienės skaičius, kviečių varpos ir alyvmedžio šakelės. Juos išsiuvinėjo 12 siuvinėtojų, užtrukusių apie 3500 valandų.

Po ceremonijos, pasipuošusi karūna ir apsiaustu karalienė su šeima pasirodė Bekinhemo rūmų balkone ir pasveikino džiugiai nusiteikusią minią. Be 15 minučių dešimtą vakaro, karalienė vėl pasirodė balkone ir „įžiebė“ Londono šviesas. Tą akimirką Londono žibintai įsijungė ir apšvietė miestą, tądien oficialiai gavusį naują monarchą.

Karūnavimo procesijoje dalyvavo apie 30 tūkst. vyrų iš Karališkojo laivyno pajėgų, armijos, oro pajėgų, taip pat iš Tautų sandraugos ir 500 vyrų iš kolonijų.

Renginyje dirbo per 2000 žurnalistų ir 500 fotografų iš 92 pasaulio šalių. Viena iš žurnalisčių buvo Jacqueline Bouvier, vėliau tapusi pirmąją Amerikos ponia, vadinta tiesiog Jackie Kennedy.

Prieš 66 metus vykęs Elizabeth II karūnavimas buvo pirmasis, kurį transliavo per televiziją. Transliaciją žiūrėjo 27 milijonai Jungtinės Karalystės gyventojų ir dar 20 milijonų žiūrovų iš kitų pasaulio kraštų.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt