Veidai

2019.06.01 15:14

Konkursas. Beribis vaikų išradingumas: iš nieko sukuria operą, siurblį panaudoja kaip roges

paskutinė savaitė dalyvauti ir laimėti prizų
Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2019.06.01 15:14

Suaugusieji kartais nė nenumano, kad jiems įprasti daiktai gali turėti daugiau funkcijų, nei parašyta instrukcijoje. Žinomos mamos pasakojo, kaip kūrybingai jų mažieji gali panaudoti dulkių siurblį, o suvyniota antklodė – spektaklio rekvizitu.

Kaip pasaulis atrodo vaiko akimis, parodė LRT RADIJO laidos „Įkvėpk, iškvėpk“ vedėja Rimantė Kulvinskytė su vyru Povilu Miškiniu kiekvieną sekmadienį pristatantys naują projekto „Mėnulis atranda Žemę“ seriją.

Jų dukrelė Luna grožisi įspūdingais statiniais, maitina beždžiones, o kai traukinyje laikas prailgsta ir darosi nuobodu, sienoje įtaisytas turėklas tampa puikiu treniruokliu mankštai. Juk taip net ir ilgiausia kelionė atrodo kur kas trumpesnė.

Išradingumo netrūksta ir kitiems mažyliams. Atlikėjo Merūno ir jo žmonos Erikos Vitulskienės namuose klega net du pametinukai sūnūs – ketverių Ajus ir trejų Herkus.

Pasak E. Vitulskienės, jos mažieji ką nors sumąsto kone kasdien: „Jiedu jau išpiešė visas vaikų kambario dienas, markeriais „padailino“ ir svetainės grindis. Jaunėlis labai mėgsta „gaminti“, tad tėčio kompaktinės plokštelės tampa blynais, o iš mamos lūpų dažų, kremo ar dantų pastos yra verdamos košės. O jei nori šventės – makaronai, miltai ar kruopos mūsų namuose puikiausiai atstoja konfeti.“

Po tokių linksmybių mama kartais vos spėja suktis – kol nuvalo išpeckiotą langą, berniukai kambaryje jau pritrupina sausainių, kol mama juos siurbia, vaikai kitame kambaryje jau kapsto gėlių vazoną. „Jei būnu gerai išsimiegojusi ir geros nuotaikos, tokio išdaigos dažniau kelia šypseną ar prajuokina, sunkiau jei trūksta miego“, – šypsosi Erika.

Ji juokauja, kad vaikų dėka visai neseniai sužinojo, kiek daug funkcijų atlieka jų robotas siurblys – jis ne tik namus siurbia, bet gali tapti ir keptuve ar net rogutėmis. „Mažieji vis bando užlipti ir pasivažinėti“, – šypsosi E. Vitulskienė.

Legendinės LRT TELEVIZIJOS laidos „Tele-bim-bam“ vedėja Neringa Čereškevičienė šiandien vadovauja mokyklai ir darželiui, tad nuolat mato šėliojančius mažuosius.

Ar vaikai anksčiau, kai nebuvo mobiliųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių buvo išradingesni? „Viskas priklauso nuo vaiko. Kai kurie savo fantazijas gali realizuoti ir žaisdami mobiliuoju, tačiau, žinoma, manau, kad reikėtų skatinti daugiau laiko praleisti ne įbedus akis į išmaniųjų įrenginių ekranus“, – sako ji.

Trys jos pačios vaikai jau suaugę – jauniausiam Rapolui 17 m., vyresnėliams Kotrynai ir Justui jau per dvidešimt. „Vyresnieji labai daug laiko praleisdavo kieme, kur buvo didžiulis pulkas vaikų. Jų žaidimuose mačiau visišką savo vaikystės atsikartojimą. Jie tikrai visko turėjo: ir gąsdinančių bobučių, siaubų kampelių ir namelių medžiuose. Tik tai jau buvo senokai“, – šypsosi N. Čereškevičienė.

Panašių istorijų apie dabar jau užaugusių savo vaikų kūrybingumą prisimena ir LRT TELEVIZIJOS laidos „Vakaras su Edita“ vedėja Edita Mildažytė. „Mano vaikai statė spektaklius, kūrė filmus, bandė mėgdžioti televizijos laidas.

Nemažai laiko leisdavome mūsų sodyboje. Tiesa, turime nemažai kaimynų lenkų, tad jei kur nors tolumoje kas nors uždainuodavo tuteišių kalba, mažieji kaip mat pastatydavo lenkišką operą. Po ranka esantys daiktai čia pat tapdavo scenos dekoracijomis ir rekvizitais, pvz., antklodės tapdavo vaikais ar pan.“, – prisimena ji ir priduria, kad kiekvienas toks mažųjų pasirodymas prajuokindavo iki ašarų.

Ji sako, kad kūrybiškumo nestokoja ir jos ketverių anūkė Marija. „Tėvai su ja labai daug bendrauja, tad manau, jog tai padeda. Žiūriu į ją suprantu – Marija eina pažinti pasaulio ir jai netgi nereikia kokių nors žaislų.

Pastarieji vaikams tėra pagalbinė priemonė, o reikalingesni jie tėvams, kurie bando savo vaikus apkrauti nereikalingais dalykais. Juk kartais lengviau duoti vaikui žaislą ar telefoną, nei ilgai aiškinti, kodėl negerai plėšyti tapetus“, – svarsto E. Mildažytė.

Jeigu ir jūs esate užfiksavę įdomų, smagų savo mažylių atradimą ar nuotykį, dalyvaukite LRT konkurse „Dideli mažųjų atradimai“. Siųskite nuotraukas ar vaizdo įrašą mums adresu tavo@lrt.lt iki birželio 30 d. Vaikų atradimus skelbsime LRT feisbuke, o nugalėtoją išrinksime liepos pradžioje.